prof. Ing. Drahoš Vaněček, CSc.

 • Pracoviště:
  EF Katedra řízení | profesor
 • E-mail:
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • Telefon:
  +420 389 032 492
 • Místnost:
  020103105 pracovna 105 - 3. patro - Budova A - děkanát (pracovna 305)
  Studentská 787/13, 370 05 České Budějovice
  navigovat

Projekty

Projekty lorem ipsum:

 • lorem ipsum
 • lorem ipsum
 • lorem ipsum

Publikace

Detail publikace Autoři Název publikace Rok Druh publikace Poddruh publikace

Životopis

Narodil jsem se 14.11.1930 v Košicích na Slovensku. To už je hodně dávno, přesto si ještě leccos trochu pamatuji: první československou republiku, protektorát Čechy a Morava, pak tři roky demokratických nadějí i následujících 40 let komunistické totality. Po roce 1989 se to opět zlepšilo, ale budoucnost je vždy nejistá.

Gymnázium jsem vystudoval v Praze na Vyšehradě. V naší třídě byl též známý humorista a později velký jazzman Karel Velebný, ve vyšší třídě studoval známý malíř Adolf Born a další – dobrá společnost.

Jako vysokou školu jsem si vybral Vysokou školu zemědělskou v Praze, fakultu provozně ekonomickou. Po komunistických čistkách byla polovina učitelů vyhozena a ta druhá nevěděla, co nám mohou říct, takže nejvíc jsme se toho naučili na častých praxích v zemědělských podnicích.

Po skončení studia v roce 1954 jsme dostali povinné umístěnky, většinou na problematická pracoviště. Já jsem nastoupil do strojně traktorové stanice v tehdejším okrese Toužim u K. Varů jako agronom a zůstal jsem tam 7 let. Oženil jsem se, mám 2 děti, 4 vnoučata a dvě pravnoučata. Zemědělská praxe mě hodně naučila, ale spíš v jednání s lidmi, než po odborné stránce. Proto jsem využil možnost nastoupit na nově založenou Provozně ekonomickou fakultu v Č. Budějovicích, která byla pobočkou VŠZ Praha (1961). Od té doby jsem zde stále, získal jsem titul CSc. (1964), docenta (1969) a profesora (2002).

Učím stále předměty, které mají nějaký vztah k organizaci podniku. Zprvu to byly podniky zemědělské, po roce 1989, kdy úloha zemědělství začala klesat, to byly stále více podniky průmyslové nebo služby. Nové předměty ale bylo nutné vytvářet, psát nová skripta, protože ostatní vysoké školy (Praha, Brno, Nitra, rovněž i zahraniční školy) si šly každá vlastní cestou. Tak vznikaly předměty jako Logistika, Operační management, Štíhlá výroba, Řízení dodavatelského řetězce. Přednášky nebyly tak hezky „učesané“ jako v jiných tradičních předmětech, ale byly aktuální a snad absolventi z toho něco použili. Vedl jsem mnoho bakalářských, diplomových i doktorských prací a s některými z těchto studentů zůstávám nadále ve styku.

Stále mě fascinují nové technologie, podílel jsem se na zavedení předmětu Průmysl 4.0. Dnes se ale soustřeďuji jen na výuku studentů Erasmu.

Co by si měli studenti odnést z naší školy do života? Myslím, že by to měla být především zvídavost a časté kladení otázek: „Proč je to tak? Nemohlo by to být jinak, lépe?“                                                                                          

V létě s manželkou rádi děláme pěší túry, dnes již jen v ČR. Ve volném čase rád vyřezávám z lipového dřeva pohádkové figurky pro děti. Mám rád „vážnou hudbu“ 20. století, divadlo, a v televizi se rád dívám na filmy z přírody nebo na fotbal.

Tvůrčí činnost

Aktuální rozvrhPřihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1