Panelová diskuse - VĚDA PRO SPOLEČNOST
veda_pro_spolecnost

Kdy:
26 10 2023 18:00

Kde:
Centrum Riegrova 51 sál „Galerie“, České Budějovice

O události

VĚDA PRO SPOLEČNOST

Panelová diskuse pro veřejnost o úloze přírodních a humanitních věd, o komunikaci environmentálních hrozeb, ztrátě biodiverzity a klimatické změně.

26. října od 18 hodin 
Centrum Riegrova 51 sál „Galerie“

Panelisté:

Mgr. Lukáš Čížek, Ph.D. je absolventem Biologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pracuje v Entomologickém ústavu Biologického centra AV ČR, v. v. i. jako vedoucí laboratoře ekologie lesa a oddělení biodiverzity a ochrany přírody. Je entomologem a ekologem zaměřeným na ochranu přírodní rozmanitosti, její praktické rozměry a podoby, a to především v lesích.

Mgr. Michal Hořejší, Ph.D. je absolventem oboru český jazyk a literatura na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zabývá se kritickou analýzou diskurzu, především s ohledem na distribuci významů jakožto prostředku nabývání a udržování moci. V roce 2022 publikoval knihu Politika lesa, debata o Národním parku Šumava v letech 1991–2010, v níž se věnuje vztahu regionálních environmentálních témat a identitních politik.

doc. RNDr. Ladislav Miko, Ph.D. je půdní biolog a ekolog, specialista na půdní roztoče i na ekologii obnovy ekosystémů. Environmentální politiku ovlivňoval a spoluvytvářel z nejrůznějších pohledů – jako vědec a pracovník AV ČR, jako inspektor ČIŽP, ale také jako ministr a náměstek MŽP, i jako vysoce postavený úředník reprezentující Česko v Evropské komisi. Svoji odbornost i široké zkušenosti z oblasti politiky životního prostředí se snaží komunikovat jako VŠ učitel, i jako popularizátor a filmový dokumentarista. V současnosti je poradcem pro životní prostředí prezidenta republiky a poradcem ministra životního prostředí a zmocněnec vlády ČR pro mezinárodní vyjednávání v oblasti ochrany přírody a ekosystémů.

Mgr. Klára Peloušková působí na Katedře teorie dějin a umění na UMPRUM v Praze, kde přednáší teorii designu a vede mezioborovou umělecko-výzkumnou platformu Planeta B. Ve svém výzkumu se zabývá možnostmi uplatnění designérské praxe v kontextu strategického plánování v době klimatické změny.

JUDr. Tereza Snopková, Ph.D. je absolventkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2020 je členkou týmu Centra pro klimatické právo a udržitelnost v Ústavu státu a práva AV ČR, v. v. i. Předtím působila jako odborná asistentka na Katedře práva životního prostředí PF UK a také v legislativním odboru MŽP. V současnosti se věnuje také právní praxi a působí jako neuvolněná místostarostka malé obce v Královéhradeckém kraji.

RNDr. Radim Tolasz, Ph.D. pracuje od roku 1986 v Českém hydrometeorologickém ústavu jako klimatolog, v letech 2003–2011 jako náměstek ředitele. Je expertem Světové meteorologické organizace (WMO) pro klimatologické databáze a výměnu dat o klimatu. Je také spoluautorem české klimatologické aplikace CLIDATA, jež je ve spolupráci s WMO používána ve více než 30 meteorologických službách po celém světě. Od roku 2014 zastupuje Česko v Mezivládním panelu pro změnu klimatu (IPCC). Je šéfredaktor českých Meteorologických zpráv.

Kristina Zindulková, MSc. je analytička klimatického týmu v Asociaci pro mezinárodní otázky. Zabývá se otázkou, jak dekarbonizovat českou ekonomiku a přitom zamezit negativním sociálním dopadům, ať už v uhelných regionech, nebo domácnostech zranitelných energetickou chudobou. V rámci studia ekologické ekonomie zkoumá vztah mezi ekonomií a udržitelností.

 
 

Powered by iCagenda

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1