• Univerzita
  • Aktuálně

Podpora studentům a akademikům z Běloruska v rámci projektu 11+1

Práva a svoboda běloruských studentů a akademiků jsou důležitým tématem i pro Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, která se společně s dalšími českými vysokými školami zapojila do projektu 11+1 a vyjádřila tak svou podporu a nesouhlas s represí namířenou proti akademické sféře v Bělorusku.

Projekt 11+1 má za cíl vytvořit zázemí pro svobodu běloruských studentů a akademiků, jejichž životy jsou poznamenány perzekucemi ze strany běloruského režimu. Svým názvem odkazuje k 8 studentkám, 3 studentům a 1 profesorce, kteří byli v Bělorusku v listopadu 2020 zatčeni a po půlroční vazbě odsouzeni ke dvěma až dvěma a půl letům odnětí svobody.

Konkrétní aktivitou, která je součástí projektu, je „štafeta“ fotografií zobrazujících těchto 11 studentů a univerzitní profesorku. Fotoštafeta 11+1 putuje díky zapojeným studentům z jedné univerzity na druhou a spojuje tak české i zahraniční vysoké školy. Na každé zúčastněné univerzitě se vyfotografuje osm studentek, tři studenti a jedna akademička s portréty uvězněných osob a na fotografie se podepíší. Štafeta se poté z České republiky přesune do dalších evropských zemí a svou cestu zakončí v Litvě na European Humanities University, exilové univerzitě Běloruska.

Do projektu 11+1 se zapojila studentská komora Akademického senátu JU, v čele s místopředsedou Bc. Lukášem Langem a členem Bc. Filipem Bláhou, kteří se dne 28. 1. 2022 vydali převzít „štafetu“ fotografií od kolegů ze Západočeské univerzity v Plzni.

Studenti Jihočeské univerzity společně s doc. PaedDr. Radkou Závodskou, Ph.D., prorektorkou pro zahraniční vztahy JU, se nechali s fotografiemi osmi běloruských studentek, tří studentů a jedné profesorky, kteří jsou symbolem odporu proti režimu v Bělorusku, vyfotografovat v kampusu Jihočeské univerzity před lavičkou Václava Havla 1. 2. 2022 ve 14:00. Lavička Václava Havla byla pro focení vybrána jako symbol dialogu a porozumění, který i svou podobou vyjadřuje názor, že by lidé vždy měli najít čas si spolu sednout a diskutovat a řešit rozpory formou dialogu, nikoliv násilí či persekuce. Vzkazy jednotlivých studentů JU běloruským studentům jsou k dispozici zde.

Zapojení se do projektu 11+1 není jedinou aktivitou, kterou Jihočeská univerzita v rámci podpory běloruských studentů vyvíjí. V souvislosti se současnou situací v Bělorusku se JU zapojila do výzvy MŠMT na podporu vysokoškolského studia běloruských studentů. V akademickém roce 2021/22 byly podpořeni dvě studentky a jeden student z Běloruska, kteří byli na univerzitu přijati v minulém akademickém roce a pokračují ve studiu 2. ročníku bakalářských studijních programů na Filozofické fakultě a Ekonomické fakultě JU. Stipendiem, které studenti mohou využít na úhradu nákladů spojených s jejich studiem, jsou podporováni od zahájení studia na JU.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice