Vzkazy běloruským studentům

LENKA NEDVĚDOVÁ (Přírodovědecká fakulta JU)

Milá Asyo, doufám, že držíš tenhle vzkaz a cítíš alespoň nějakou úlevu. Je těžké představit si, jak se teď asi cítíš. Zničeně? Hrdě za to, že jsi se postavila a bojovala za lidská práva? Doufám, že jsi na sebe alespoň trochu hrdá, protože já jsem, i když tě osobně neznám. Ale takových lidí jako jsi ty, kteří bojují za lidská práva, svobodu a lepší budoucnost, je na světě potřeba. V historii to byli právě tito hrdinové díky kterým se něco změnilo a jsem si jistá, že ty patříš mezi ně.

DENISA BURIANOVÁ (Ekonomická fakulta JU)

Milá Yano, píšu ti tato slova podpory, ačkoliv si jen těžko dokáži představit, jak se cítíš. Máš můj plný obdiv za tvoji odvahu. Je nesmírně důležité bojovat za svobodu a rovnoprávnost. V tomto boji ti přeji mnoho sil a vytrvalosti, protože to má smysl. Věřím, že pravda a láska nakonec zvítězí nad lží a nenávistí. Myslím na tebe a posílám ti mnoho sil.

DOMINIKA TOKÁROVÁ (Teologická fakulta JU)

Milá Alano, ani vlastně dobře nedokážu dát do slov jak moc mě mrzí, že se tohle děje v 21. století, že se to děje tobě, že se to děje vám všem. Že lidská práva nejsou dodržována, že svoboba je pošlapávána, že jsi vězněná, aniž by to dávalo smysl nebo to bylo ospravedlnitelné. Často si říkám, jestli bych byla sama tak statečná jako ty. A možná si i někdy sama pro sebe říkáš zda to mělo cenu. Mělo. Je to obdivuhodný čin vyžadující velkou dávku odvahy a síly a měla by jsi na sebe být pyšná. Já na tebe jsem pyšná. Děkuju ti, že nezavíráš oči před nespravedlností, že bojuješ a nevzdáváš to. Myslím na tebe a moc věřím, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.

ESTER DOMBROVSKÁ (Teologická fakulta JU)

Svoboda, bezpečí, spravedlnost. 3 slova, jejichž znění bere většina obyvatel demokratických zemí jako samozřejmost. Vaše činy však v mých očích podtrhly jejich význam více než je obvyklé. Ksenio, máš můj obrovský obdiv a přeji Ti co nejvíce sil v boji za svobodnější, bezpečnější a spravedlivější život ve Vaší zemi. Má to smysl. Žádný krok, který jste učinili, nebyl zbytečný. Máte naší veškerou podporu. Opatrujte se.

JANA CAPŮRKOVÁ (Pedagogická fakulta JU)

Milá Kasio, obdivuji Tvoji odvahu a statečnost postavit se za pravdu a spravedlnost i v tak náročné situaci, jako je právě ve Vaší zemi. Strach, výhružky a nastolení tvrdého režimu mají docílit zastrašení občanů a jejich následné manipulování. Právě jednotlivci vyjadřující nesouhlas, jako jsi ty, jsou nadějí pro uchování lidských hodnot. Moc si vážím hrdinů každé doby, kteří nejsou lhostejní a ví, že právě oni nesmí mlčet. Posílám ti vytrvalost, sílu a nepřestávající přesvědčení, že Tvé činy a rozhodnutí mají smysl!

FILIP BLÁHA (Ekonomická fakulta JU)

Sleduji dění v Bělorusku a musím říct, že ti patří můj obdiv. Tvá odvaha a důstojnost je bezesporu inspirací pro lidi v Bělorusku, kteří stejně jako ty věří, že společnost by měla mít svobodné právo se vyjádřit. Zvolit si v demokratických volbách svého prezidenta a zvolit si jak chce žít. Každý autoritativní režim byl, stejně jako u nás v Česku a Slovensku, donucen uvolnit cestu demokracii, věřím, že to je i cesta Běloruska. Také věřím, že tvá země nalezne osobnost, jakou byl u nás první demokratický prezident Václav Havel. Dovolím si ho citovat: „lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku je přesně tím, co otevírá dveře zlu.“ Ty jsi nebyl lhostejný a jsem přesvědčen, že ani mně nemůže být lhostejné, co se děje kolem nás. Není mým právem, abych ti radil, jak prosadit sen spravedlivé a svobodné společnosti, je to ale tvůj život a svoboda, které jsou v ohrožení. Byl bych rád, aby si věděl, že tvé hodnoty souzní nejen s mým srdcem, ale také se srdci nás všech. Obdivuji tvou odvahu, s jakou sděluješ svůj sen. Tvým pobytem ve vězení dokazuješ, že má smysl zachovat se jako hrdý občan statečně. Přeji ti a všem tvým blízkým odvahu, sílu a zdraví! Ty a tví kolegové jste nadějí pro Bělorusko!

KATRIN HAUSNEROVÁ (Filozofická fakulta JU)

Milá Maryio, hledám slova, kterými bych vyjádřila pocity, které ve mně tvůj nynější osud vzbuzuje. Dělí nás jen rok života a pár států, přesto já svobodně píši svůj názor a tys za ten svůj byla zpovídána, zadržena a odsouzena. Četla jsem na internetu tvůj dopis mamince, ze kterého cítím naději. Naději, že vše bude opět v pořádku. Tuhle naději mám také a přeji si, aby se stala realitou pro tebe i ostatní politické vězně v Bělorusku. Věz, že na tebe myslím já a spousty dalších, že tvůj osud nebude tajemstvím a bezpráví nebude přehlíženo. Jsi maják v právní temnotě své země a svým světlem ukazuješ na to zlé. Děkuji za tvé činy a dál v sobě, prosím, nacházej sílu bojovat za to, co je správné. Ne všichni hrdinové nosí kápi - někteří z nich nosí džíny, tričko a bojovný pohled v očích.

VÍT GLASER (Pedagogická fakulta JU)

Milý Yahore,
sice tě neznám a nevidím svět tvýma očima, ale respektuji, co jsi udělal, a hlavně proč jsi to udělal. Vyžadovalo to odvahu. A ta je těžko k dostání. Protože je vždy jednoduší dělat, že nevíme, co se děje, a že je nám to jedno. O to víc ve společnosti, kde jsou lidé vedeni k tomu nebýt moc odvážní, ale poslušně jít a mlčet. Mlčet i přesto, že vidí něco zlého, nespravedlivého nebo zcela nerozumného. V těchto společnostech jsou lidé vedeni systémem, který sám o sobě nedává smysl a když se na to někdo pokusí ukázat, je umlčen. Protože systém ví, že jinak se bránit nemůže. A jako zbraň mu slouží strach. Strach, který vyvíjí v lidech. I v lidech mladých a chytrých, kterým odebere přirozené možnosti rozvoje. Tímto jde proti základním logice a potřebám společnosti. A dělá vše proto, aby o tom nikdo nemluvil.
Přeji ti, abys ty i ostatní jednou mohli žít ve společnosti, která jim poskytuje možnosti, které potřebují. Která jedná na základě rozumu, smyslu, logiky a lidských a demokratických principů. Ve společnosti, kde lidé nebudou umlčování jen pro to, co říkají.

KAROLÍNA ZEMANOVÁ (Teologická fakulta JU)

Milá Viko,
Slyšela jsem o volbách v Bělorusku, nevěděla jsem, že situace je tak vážná… možná to je i tím, že se o těchto událostech dostatečně nemluví. To by se mělo co nejdříve změnit. Bělorusko od nás není vzdušnou čarou daleko, ale někdy ani nemusíme vědět co se v okolních zemích děje a vy si zasloužíte, aby se o Vás vědělo. Zasloužíš si, aby se vědělo o tvojí statečnosti a odhodlání. Když jsem se o vaší situaci dozvěděla byla jsem velmi překvapená. Jak je možné, že ještě ve 21. století se tohle děje? Čím si musíš procházet si nedokážu představit. Proto ti posílám alespoň svůj obdiv a podporu, i když vím, že je to málo.

LUKÁŠ LANG (Pedagogická fakulta JU)

Drahý Illio, před 33 lety jsme i my žili pod tvrdou rukou totality. Byli to naši rodiče, kteří tehdy stáli proti nepřátelskému režimu i za cenu možného uvěznění. A zvítězili. Díky nim my můžeme žít ve svobodném státě. Možná to někteří už ani nedokážeme docenit jakou odvahu to chtělo. Já to docenit dovedu. A proto i vím, jakou odvahu a sílu to chtělo najít i ve vás, když jste se postavili běloruskému zločinnému režimu. Bojujte, neztrácejte naději. Jednou se to podaří, neboť žádné zlo není věčné. Nebylo to naše a nebude ani to vaše. Bude to těžké a bude to stát spousty sil. Ale jak řekl náš bývalý prezident Václav Havel: Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. A i u vás zvítězí. Věřím v to celou duší. Skláním se před tebou a děkuji za to, že jsi se rozhodl ten prapor lásky a pravdy nést i přes tu trnitou cestu.

DITA POSLUŠNÁ (Filozofická fakulta JU)

Moje milá a odvážná Tanyo, Vaše situace v Bělorusku je mi známa, ale zdaleka nevím a nedokáži se vžít do Vašich pocitů. Můžu napsat jen pár slov, která snad jen na moment Ti budou sympatická. Chtěla bych Ti vyjádřit můj obdiv za Tvou odvahu a poslat Ti aspoň kapku energie, že snad se brzy události dají do pohybu tím nejlepším směrem pro Vás, pro Vaši odvahu, za Váš boj. Myslím na Vás a mé palce zůstanou sepnuty až do doby, kdy Vám bude líp. A já věřím slovům mého nejoblíbenějšího autora Paula Coelha, které jsou: "Když si něco budeš přát tak se celý vesmír spojí, aby to uskutečnil''. Já si přeju Vaši svobodu.

doc. PaedDr. Radka Závodská, Ph.D., prorektorka pro zahraniční vztahy JU

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1