• Univerzita
  • Aktuálně

Na Zdravotně sociální fakultě JU promluví i oběti sexuálního zneužívání

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity pořádá ve čtvrtek 9. prosince od 16 hodin debatu na velmi aktuální, naléhavé a hodně diskutované téma Sexuální zneužívání v (nejen náboženských) organizacích. Tato fakulta připravuje studenty pro pomáhající profese, proto je zde nutné otevřeně mluvit také o této problematice – je totiž velmi pravděpodobné, že studenti jak ve zdravotní, tak sociální sféře se ve své budoucí profesní praxi setkají s někým, kdo sexuální zneužívání, nebo sexuální nátlak zažil.

„Často k tomu dochází v prostředích, která jsou vysoce hierarchizovaná a významnou roli tam hraje autorita. Církve a náboženské organizace toho mohou být příkladem, ale zdaleka se to netýká jen jich. Ke zneužívání dochází také ve zdravotnickém prostředí, v zařízení pobytových sociálních služeb, ale i v domácím prostředí,“ vysvětluje proděkan pro akademické záležitosti ZSF JU Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D. K diskusi pozval odborníky, kteří mají bohaté zkušenosti s doprovázením obětí sexuálního zneužívání především v církevním prostředí, ať už z pozice terapeutické, nebo právní. Vystoupí při ní také oběti, které našly odvahu o svých zkušenostech veřejně promluvit a medializovat je. „Pro naše studenty může být inspirující, že jeden z diskutujících (Marek Drábek) se jako katolický kněz a člen řádu premonstrátů velmi dobře orientuje v církevním prostředí, zároveň však několik let pracoval jako všeobecná sestra na interním oddělení, takže zná též dobře zdravotnické prostředí,“ dodává proděkan.

Panelová diskuse přinese odpovědi otázky, jako například Co je sexuální zneužívání? Proč se o tom teď tolik mluví? Proč oběti často tak dlouho mlčí? Děje se jen v církvi? Souvisí zneužívání s celibátem? A co falešná obvinění? Jak reagují oběti a pachatel? Koná se 9. 12. od 16 hodin v přednáškovém sále A v 1. patře budovy Vltava/Uran ZSF JU. Vstup je zdarma, akce je otevřená veřejnosti, účast je však podmíněna splněním podmínek aktuálně platných epidemiologických opatření.

Účast přislíbili: JUDr. Daniel Bartoň, LL.M., Ph.D., odborný asistent na Evangelické teologické fakultě UK v Praze, který jako advokát zastupuje oběti a obviněné v případech sexuálního a domácího násilí; ThLic. Marek František Drábek, DiS – nemocniční kaplan, zdravotník (všeobecná sestra), katolický kněz, člen řádu premonstrátů, který se dlouhodobě věnuje doprovázení obětí sexuálního zneužívání; Jiřina Kočí, která vystoupila na veřejnosti se svou zkušeností se sexuálním zneužíváním je členkou výkonného výboru spolku Někdo Ti uvěří, jehož cílem je pomoc obětem sexuálního, mocenského a duchovního v církevním prostředí i mimo něj; Jiří Kylar, který se na základě osobní zkušenosti se zneužíváním v dětském věku věnuje pomoci jiným obětem sexuálního zneužívání nejen v rámci spolku Někdo Ti uvěří, jehož je předsedou, a Mgr. et Mgr. Martina Vintrová, JCD., církevní právnička, která se specializuje na manželské právo a sexuální delikty v církvi. Debatu bude moderovat Mgr. Filip Černý, redaktor Českého rozhlasu České Budějovice.

Panelovou diskusi bude možné sledovat i online na této adrese: https://www.youtube.com/playlist?list=PLFp86jb3be5plBdulQykLmhOOCYt73SCn

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice