• Univerzita
  • Aktuálně

Město Volary využije v péči o seniory výsledky výzkumu Zdravotně sociální fakulty JU

Ve čtvrtek 24. února 2022 došlo k slavnostnímu podpisu smlouvy o spolupráci mezi Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a městem Volary. S ním bude Zdravotně sociální fakulta spolupracovat zejména v oblasti poskytování péče seniorům při využití výsledků svého projektu.

Projekt s názvem Model péče o seniory v pobytových zařízeních v konceptu třístupňového bydlení úspěšně řešila Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích od roku 2018. Cílem projektu bylo identifikovat moderní trendy péče o seniory a příklady dobré praxe v pobytových zařízeních, dále navrhnout model péče v konceptu třístupňového bydlení pro seniory s důrazem na propojení s komunitou a s ohledem na mezigenerační solidaritu.

„Jedním z výsledků projektu je právě vytvoření modelu péče o seniory, který zohledňuje všechny její zásadní principy a příklady dobré praxe s respektem k míře soběstačnosti seniorky/seniora“, upřesňuje hlavní řešitelka projektu doc. PhDr. Adéla Mojžíšová, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity.

Model zahrnuje hlavní trendy současného poskytování služeb na zdravotně-sociálním pomezí a je postaven na principech lidské důstojnosti, respektu ke klientovi a jeho rodině. „Model maximálně zohledňuje a podporuje spolupráci mezi zdravotními, sociálními službami a rodinou, podporuje propojení formální a neformální péče a obsahuje návrhy na rozvoj komunitního bydlení, popř. cohousingu, které mohou doplnit současné standardní pobytové služby,“ doplňuje docentka Mojžíšová.

Projekt byl podpořen Technologickou agenturou ČR a aktuálně jsou už jeho výsledky aplikovány ve městě Tábor. „Spolupráce s tímto městem je na všech úrovních výborná, je vidět, že do toho šli lidé, kteří mají o dané věci opravdu zájem. Je důležité pro svůj projekt získat takového aplikačního garanta, který má nějakou vizi. Ta celková vize je opravdu důležitá. Ideální je, když se jí pak všichni drží,“ komentuje současnou spolupráci docentka Mojžíšová.

Dalším městem, které o spolupráci v rámci tohoto projektu projevilo zájem, je město Volary. Účelem smlouvy, kterou slavnostně zástupci města a vedení univerzity podepsali 24. února 2022, je především spolupráce při realizaci výsledku projektu zaměřeného na vytvoření a koordinaci pozice case managera péče o seniory a spolupráce na případném budoucím záměru vybudování komunitního centra ve Volarech.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice