• Úvod
  • Univerzita
  • Aktuálně
  • Jubilejní 30. ročník Letní školy slovanských studií (LŠSS) opět oživí období konce léta na Jihočeské univerzitě v ČB

Jubilejní 30. ročník Letní školy slovanských studií (LŠSS) opět oživí období konce léta na Jihočeské univerzitě v ČB

V pondělí 15. srpna 2022 bude na půdě Filozofické fakulty JU slavnostně zahájen 30. ročník Letní školy slovanských studií, na který se opět sjedou cizinci z celého světa se zájmem o český jazyk, literaturu, dějiny a kulturu. Třítýdenní intenzivní kurz, který se vždy koná na přelomu srpna a září, pořádá Ústav bohemistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Letní škola slovanských studií je určena především pro zahraniční studenty, odborníky (pedagogy, překladatele, tlumočníky) a akademické pracovníky z oblasti bohemistiky a slavistiky. Na letní škole jsou ale samozřejmě vítáni i všichni zahraniční zájemci o český jazyk, literaturu, dějiny a kulturu. Kurz je určen jak pro úplné začátečníky, tak pro středně pokročilé i více zdatnější uživatele češtiny.

Letošního jubilejního 30. ročníku se zúčastní přes 50 cizinců z Francie, Itálie, Polska, Německa, Velké Británie, Slovinska, Rumunska, Ukrajiny, Belgie či Chorvatska, kteří se chtějí naučit nebo si vylepšit češtinu. Někteří studenti se LŠSS účastní dokonce opakovaně. Účastníci kurzu společně s lektory a ostatními kolegy budou po dobu tří týdnů pronikat do tajů češtiny díky jazykové výuce, která zahrnuje procvičování gramatiky, výslovnosti a četby, ale i díky doprovodnému programu: „Letní škola slovanských studií není jen o intenzivním procvičování v učebnách FF JU,“ vysvětluje Mgr. Markéta Maturová, Ph.D., ředitelka LŠSS, „v rámci kurzu mohou jeho účastníci vybírat i z pestré nabídky exkurzí a kulturních akcí. Program zahrnuje návštěvy muzeí, knihoven a galerií. Účastníci letní školy se tak v jejím průběhu seznámí nejen s jazykem, ale s českou kulturou obecně.“

Po minulém ročníku, kterého se kvůli složité situaci kolem pandemie koronaviru zúčastnilo výrazně méně studentů, pořadatelé věří, že ten letošní bude oslavou 30. narozenin této „mladé dámy“ – LŠSS – jak se sluší a patří. V rámci volnočasových aktivit účastníci opět navštíví významné jihočeské památky. Tyto aktivity napomohou vzájemnému poznání studentů mezi sebou a zároveň představí možnost, jak si neformálně procvičit český jazyk.

LŠSS má na JU dlouhou tradici, za celou její existence se jí zúčastnila více než tisícovka zájemců o studium češtiny. LŠSS se v letošním roce na FF JU bude konat od 14. 8. 2022 do 5. 9. 2022, přičemž slavnostní zahájení proběhne v pondělí 15. 8. 2022 od 10 hodin v budově FF JU. Více informací můžete nalézt na webových stránkách Filozofické fakulty JU.

Text TZ:
Mgr. Tereza Uhlíková, Projektové a marketingové oddělení FF JU, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pořadatel:
Mgr. Markéta Maturová, Ph.D., oddělení lingvistiky Ústavu bohemistiky a oddělení Češtiny pro cizince Ústavu bohemistiky FF JU, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1