• Úvod
  • Univerzita
  • Aktuálně
  • 11. ročník České konference k filosofii sportu na TF JU

11. ročník České konference k filosofii sportu na TF JU

Teologická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích hostila 11. ročník České konference k filosofii sportu a stala se tak místem pro setkání předních světových badatelů této oblasti.

Prestižní konferenci s mezinárodní účastí a vysokým standardem odborné úrovně organizovali ve dnech 21.–23. října 2022 Daniel D. Novotný, Ph.D. (TF JU), prof. Dr. Jim Parry (FTVS UK) a Mgr. Lukáš Mareš (TF JU). Předchozí ročníky setkání hostily Praha (FTVS UK), Brno (FSS MU) a Olomouc (FTK UP). 

 „Ačkoli je konference nazývána „českou“, je ve skutečnosti poměrně silně mezinárodní. Měli jsme řečníky z Číny, USA, Kanady, Anglie, Slovinska, Chorvatska, Bulharska, Ruska, Nizozemska, Turecka či Mexika. Nechyběli ani čeští badatelé jako Ivo Jirásek (mezinárodně uznávaný odborník na filosofii sportu a guru české zážitkové pedagogiky) a Irena Martínková (působící na FTVS UK a rovněž mezinárodně uznávaná v oblasti filosofie sportu). Zastoupení lidé z praxe – jedním z řečníků byl David Matějka, který je studentem na JU a též trenérem u mládeže klubu Motor (základna A – U10). Dále Lukáš Mareš, který působí na Teologické fakultě jako doktorand v oboru filosofie a zároveň pracuje pro mládež klubu Motor jako mentální kouč a filosofický konzultant,“ sdělil Daniel Novotný.

Hlavními řečníky byly současné špičky v oboru: 

  • Scott Kretchmar z Penn State University, jenž stál v 70. letech u zrodu akademické disciplíny filosofie sportu. Od té doby publikoval klíčové texty pro filosofické uchopení sportu. 
  • Lev Kreft, bývalý slovinský politik, který se rozhodl pro dráhu akademika a filosofa, se ve svém výzkumu zaměřuje na estetiku.
  • Emily Ryallová je bývalá hráčka rugby, která v současnosti patří k nejvlivnějším badatelům ve výzkumu sportu a hry (play, game). 

Prof. Jim Parry uvedl: „Na konferenci se řešila především aktuální témata jako esporty, transgender sportovci, budoucnost velkých sportovních událostí, moralita ve sportu, zvířata ve sportu – otázka jejich práv a autonomie, politika a sport, temné stránky profi sportu, role sportu v dobrém životě. Nejednalo se ovšem pouze o sdílení vlastního výzkumu, ale o společné kritické zkoumání daných témat.“

Účastníci nezůstali jen v akademickém prostředí, v rámci sociálního programu vyrazili na veřejné bruslení a na hokejový zápas Motoru proti Třinci (23. 10. 2022), při kterém se domácím podařilo zvítězit.

„Filosofie sportu je v současnosti etablovanou součástí českých i zahraničních univerzitních studií. Jsme proto rádi, že se nám podařilo získat finanční podporu od Jihočeské univerzity (financováno z prostředků JU mimořádné RVO pro rok 2022), díky čemuž jsme mohli pozvat klíčové přednášející ze zahraničí. Teologická fakulta hostila již v roce 2020 9. ročník této konference, ten se však z důvodu pandemických opatření konal pouze online přes platformu Zoom. Věříme, že konference nebyla v Českých Budějovicích naposledy,“ dodal Lukáš Mareš.

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1