• Univerzita
  • Aktuálně

Zpráva o průběhu mezinárodního FEBS krystalizačního kurzu "Advanced methods in macromolecular crystallization IX“

Devátý ročník FEBS praktického krystalizačního kurzu s názvem "Pokročilé metody v makromolekulární krystalizaci", který byl plánován na květen 2020, se nakonec konal až o rok později, ve dnech 9. - 14. srpna 2021 přímo na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Ivana Kutá Smatanová (JU ČB), Pavlína Řezáčová (ÚOCHB AV ČR Praha), Jeroen R. Mesters (University of Lübeck) a José A. Gavira (LEC CSIC a University of Granada) uspořádali kurz pod záštitou Federace evropských biochemických společností (FEBS), ale také s podporou osmi společností sponzorujících kurz především tím, že poskytly přístroje a požadovaný materiál pro laboratorní cvičení a také částečně pokryly registrační poplatek pro pět vybraných studentů (FEBS YTF grant a grant České společnosti pro strukturní biologii).

Pozvání na kurz přijalo 28 předních vědců a krystalografů z 11 různých zemí světa, kteří přednesli celkem 31 přednášek pro 25 vybraných studentů. Kurz zahájili prorektor JU pro vnitřní hodnocení prof. Tomáš Machula a děkanka Přírodovědecké fakulty JU prof. Hana Šantrůčková. Za FEBS přednesl proslov a krátkou přednášku prof. Libor Grubhoffer. Po zahájení byli účastníci kurzu - doktorandští studenti a postdoktorandi, seznámeni s pokročilými metodami proteinové krystalizace a krystalizací v živých buňkách. První den byl zakončen recepcí, kdy měli studenti možnost seznámit se s přednášejícími v neformálním prostředí studentského klubu. Kurz pak pokračoval od úterý až do pátku ve velmi intenzivním modu s dopoledními a večerními přednáškami a odpoledními laboratorními cvičeními. Cvičení byla zaměřená na biofyzikální techniky používané pro analýzu vlastností proteinových roztoků a zjištění kvality vzorků před krystalizací (DLS, fluorescenční značení proteinů, atd.), dále na krystalizační screening a vlastní metody krystalizace (standardní krystalizační metody, krystalizace v kapilárách a v mikrofluidních čipech nebo nitrobuněčná „in vivo“ krystalizace) až po metody vedoucí ke zlepšení kvality proteinových krystalů. Studenti měli možnost provádět experimenty na vlastních proteinech nebo používat proteiny modelové. Po celou dobu kurzu měli studenti možnost seznámit se s prací svých kolegů, kterou prezentovali na svých posterech a také měli možnost diskutovat s přednášejícími a lektory cvičení. Komise pro hodnocení posterů vybrala 3 postery, které získaly cenu Mezinárodního krystalografického svazu (IUCr) a během pátečního závěrečného ceremoniálu autoři poster prezentovali formou krátké přednášky. Sobotní ráno bylo věnováno pozorováním krystalizačních experimentům, manipulaci s krystaly a konečnému hodnocení výsledků praktických experimentů.

Závěrem bychom chtěli poděkovat Federaci evropských biochemických společností (FEBS) a všem sponzorům za podporu a udržení tohoto kurzu „naživu“, PřF JU za možnost uspořádat kurz na fakultě a také všem přednášejícím a lektorům, za vytvoření skutečně přátelské atmosféry po celý týden konání kurzu.

Více informace na webu.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice