• Univerzita
  • Aktuálně

Zástupci vedení JU uctili památku obětí holocaustu

Zástupci vedení Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v čele s rektorem prof. PhDr. Bohumilem Jirouškem, Dr., se ve čtvrtek 28. dubna 2022 zúčastnili pietní připomínky 80 let od transportu AKB a uctili památku těch, kteří se z nacistických koncentračních táborů už nikdy nevrátili domů, a také těch, kteří jako nemnozí přežili a celý život si nesli nepopsatelnou bolest a jizvy hrůz, kterých byli svědky. Tento vzpomínkový akt uspořádala Paměť národa Jižní Čechy na Den připomínky obětí holocaustu (28. dubna) na místě někdejší českobudějovické synagogy.

18. dubna 1942 bylo transportem AKB odvlečeno z Českých Budějovic 910 osob. 877 z nich se nedožilo konce druhé světové války. Součástí programu byly krátké proslovy a též veřejná modlitba vrchního pražského rabína Davida Petera.
Následně na památku 910 jihočeských Židů, kteří nuceně odjeli transportem AKB, byla veřejně přečtena jejich jména a položeno 910 kamínků pod plastiku sedmiramenného svícnu.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice