• Univerzita
  • Aktuálně

Zahájení výstavy Pernštejnské ženy a Evropa

Na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích slavnostně zahájili putovní výstavu s názvem Pernštejnské ženy a Evropa. Výstava představující, jak novověké šlechtické ženy přispívaly k formování evropské kulturní identity, a to na příkladu příslušnic rodu Pernštejnů, potrvá do 5. dubna 2023.

Ve středu 15. 3. 2023 Historický ústav a Ústav romanistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity slavnostně zahájily vernisáž výstavy Pernštejnské ženy a Evropa. Putovní výstava Východočeského muzea v Pardubicích vznikla ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a je součástí programu pernštejnského roku připomínajícího 500 let renesance v Čechách. Její autoři doc. Mgr. Pavel Marek, Ph.D., ředitel Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, a Mgr. Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, v ní ukazují, jak novověké šlechtické ženy přispívaly k formování evropské kulturní identity, a to na příkladu příslušnic rodu Pernštejnů, který je neodmyslitelně spjat s pardubickým zámkem. Podkladem pro scénář výstavy byla kniha docenta Pavla Marka Pernštejnské ženy.

Slavnostní představení výstavy za přítomnosti děkana Filozofické fakulty Jihočeské univerzity profesora Ondřeje Peška, ředitele Historického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity profesora Václava Bůžka a ředitele Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice docenta Pavla Marka, bylo doplněné i o hudební doprovod v podání studentky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity Bc. Moniky Benákové, která zahrála na loutnu a barokní kytaru. Na vernisáž navázala přednáška docenta Pavla Marka s názvem FORMOVÁNÍ MOCENSKÝCH SÍTÍ V PROSTŘEDÍ RANĚ NOVOVĚKÉ ŠLECHTY. PERNŠTEJNOVÉ A NEAPOL.

Fotogalerie zde.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice