• Univerzita
  • Aktuálně

Začal příměstský tábor Dětské univerzity: zdravotnická témata doplní lekce sebeobrany či komunikace s nevidomými

Akčními lekcemi první pomoci začal dnes na Zdravotně sociální fakultě Letní příměstský tábor Dětské univerzity, který po celý týden nabídne dětem zábavně pojaté lekce, setkání s kamarády i výlet. Účastní se ho 23 dětí ve věku od 8 do 13 let především z Českobudějovicka, ale i z Jindřichova Hradce.

Program je sestavený tak, aby se děti srozumitelnou a hravou formou naučily poskytovat první pomoc v modelových situacích, komunikovat s nevidomým kamarádem či pečovat o malé dítě. Protáhnou se při fyzioterapii, vyzkouší si práci s mikroskopem a naučí se základům sebeobrany. Nechybí ani tematické odpoledne s angličtinou, kde budou děti anglicky volat telefonem záchranáře a proberou základní slovíčka týkající se lidského těla a jeho funkcí. Letošní novinkou je povídání o právech dítěte při hospitalizaci v nemocnici, což navazuje na pravidelnou spolupráci studentů ZSF JU při akci českobudějovické nemocnice nazvané Plyšáková ordinace. „Cílem je vysvětlit dětem pravidla pobytu v nemocnici tak, aby z toho neměly strach. Máme z praxe bohaté zkušenosti s tím, že když dítě naváže dobrý vztah se zdravotníky a začne s nimi spolupracovat, jeho léčba se vyvíjí mnohem lépe,“ vysvětlila koordinátorka Dětské univerzity Mgr. Milena Mágrová z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče.

Malé studenty dnes na fakultě přivítala děkanka Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., která jim popřála celý týden naplněný příjemnými zážitky a spoustu zajímavých informací a dovedností. Poděkovala také studentkám a studentům Pediatrického ošetřovatelství a Zdravotnického záchranářství, kteří lekce připravili a o děti se celý týden starají. „Těším se, že některé z vás u nás za pár let přivítám už i jako studenty naší fakulty,“ řekla dětem děkanka.

V úterý dopoledne je na programu lekce z fyzioterapie, při níž se malí studenti seznámí s tím, jak funguje jejich tělo, a naučí se zvládnout cviky koordinace a cvičební sestavu. Ve středu si vyzkoušejí ošetřovatelskou péči o novorozence a dozvědí se, co všechno dítě zvládne během prvního roku svého života. Odpoledne pak přijdou na fakultu dvě mladé ženy se zrakovým handicapem a vysvětlí dětem, jak vypadá život nevidomých a jakým způsobem jim mohou zdraví lidé nejúčinněji pomáhat. Ve čtvrtek je naplánovaný celodenní výlet na Olšinu a pátek bude věnovaný lekci sebeobrany. „Připravíme ji s využitím zkušeností záchranářů, kteří se někdy při své práci musí potýkat i s napadením a násilím od lidí, kterým pomáhají,“ upřesnila Milena Mágrová. Děti se vystřídají ve skupinách, takže druhá část pátečního dopoledne bude patřit práci s mikroskopy. Odpoledne skončí slavnostním předáním diplomů a odměn.

Základnou pro příměstský tábor je budova Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity na adrese U Výstaviště 26, České Budějovice. O děti se starají vyučující i studenti denně od osmi do 16 hodin, V úterý dopoledne stráví děti v hlavní budově ZSF JU v ulici J. Boreckého 27, na oběd chodí každý den do menzy v kampusu JU.

Dětská univerzita má na ZSF JU už dlouhou tradici a je velmi oblíbená hlavně pro své praktické zaměření a zábavnou formu výuky zdravotnických a sociálních oborů. Zájemci už se nyní mohou hlásit do dalšího semestru, který začne 23. září. Výuka se koná vždy v sobotu od 9 do 11:30 v celkovém počtu 10 lekcí, a to v budově ZSF JU Nerudova 2685/53a.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice