• Univerzita
  • Aktuálně

Romanisté z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity se zapojili do celorepublikové oslavy iberoamerické kultury

Do programu akce „Iberoamerický týden 2022“, která si klade za cíl posílit vzájemné kontakty a rozšířit v České republice povědomí o Iberoamerickém regionu, se letos zapojil i Ústav romanistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Akce prezentující Portugalsko a jeho kulturu byly slavnostně zahájeny v pondělí 9. května za účasti Gildy Machado, atašé pro kulturu a vzdělávání Portugalského velvyslanectví v ČR. Program Iberoamerického týdne 2022 pokračoval ve čtvrtek 12. května akcemi věnovanými Peru a peruánské kultuře za účasti Eduarda Rivoldiho, vedoucího diplomatické mise Velvyslanectví Peruánské republiky v Praze, jež se zároveň podílelo na přípravách celého dne.

V rámci Iberoamerického týdne 2022 byla v pondělí 9. května na půdě Filozofické fakulty Jihočeské univerzity slavnostně zahájena výstava nazvaná „José Saramago: retracing the steps that were taken“. Výstava vytvořená podle osobní a literární kariéry Josého Saramaga u příležitosti 100. výročí od jeho narození představuje symbolickou cestu orientovanou na opětovné čtení díla tohoto autora, který je jediným portugalským nositelem Nobelovy ceny za literaturu (1998). Po zahájení výstavy za účasti Gildy Machado, atašé pro kulturu a vzdělávání Portugalského velvyslanectví v ČR, následovala komentovaná projekce dokumentárního filmu „José a Pilar“ o stejném spisovateli. Dokument režiséra M. G. Mendese o lásce, ztrátě a literatuře zachycuje spisovatelova poslední léta ze života s mladší manželkou, vlivnou španělskou novinářkou a feministkou Pilar del Ríoové. Projekci dokumentu svým komentářem doprovodil António Laurel, vyučující portugalského jazyka na Ústavu romanistiky FF JU.

Oslava iberoamerické kultury pokračovala ve čtvrtek 12. května blokem tří příspěvků na témata spojená s peruánskou kulturou, literaturou a jazykem. V první části programu vystoupil Carlos Zanartu, vůbec první peruánský student španělského jazyka a literatury na Ústavu romanistiky FF JU. Čtyřiadvacetiletý student před diváky z řad studentů, akademických pracovníků i veřejnosti pohovořil například o tom, jaké to je studovat svůj rodný jazyk v cizí zemi, která mluví jiným jazykem. Také porovnal studentský život v Čechách a Peru a zmínil další rozdíly, které je možné mezi oběma zeměmi vnímat. Ve druhé části programu vystoupili profesoři Zorán E. Herrera Mejía a Arquímedes Ernesto Cruz Sánchez z peruánské Universidad Nacional de Trujillo, kteří představili zvláštnosti peruánské španělštiny a peruánskou literaturu, zejména dílo Césara Valleja.

„Ústav romanistiky tímto dnem prohloubil dosavadní spolupráci s Národní univerzitou v Trujillu v Peru, která je v současné době realizována zejména díky projektu Mezinárodní kreditové mobility Erasmus + (2020–2023),“ vysvětlila PhDr. Jana Pešková, Ph.D., vedoucí oddělení španělské filologie na FF JU, „jihočeští romanisté, kteří letos oslaví již 30. výročí svého působení, i díky Iberoamerickému týdnu udělali další krok pro rozvoj oboustranných mobilit a vzájemných vztahů s těmito zeměmi.“

Program Iberoamerického týdne 2022 obsahuje kulturní a společenské akce pořádané Odborem amerických států Ministerstva zahraničních věcí ČR, velvyslanectvími zemí Latinské Ameriky, Španělska a Portugalska v Praze, kulturními centry Cervantes a Camoes a také dalšími zúčastněnými institucemi, jako jsou obchodní komory a právě univerzity. Hlavním cílem akce je podpořit výměnu názorů a zkušeností, posílit kontakty na různých úrovních, rozšířit povědomí o Iberoamerickém regionu v České republice a prohloubit vzájemnou spolupráci.

Text TZ:
Mgr. Tereza Uhlíková, Projektové a marketingové oddělení FF JU, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pořadatel:
Ústav romanistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice