• Univerzita
  • Aktuálně

Romanisté z českých a kanadských univerzit se setkali na Journées québécoises à Český Krumlov (Quebecké dny v Českém Krumlově)

Ve dnech od 20. do 23. října 2022 uspořádali tři romanistická pracoviště českých univerzit s podporou spolku Gallica z.s. mezinárodní konferenci Quebecké dny. Setkání proběhlo v prostorách českokrumlovského zámku. Mimo evropských přispěvatelů na konferenci vystoupilo 6 významných řečníků z kanadských univerzit.

Frankofonní kanadský Québec patří v mnoha odvětvích lingvistiky, literární vědy a vědy o překladu a tlumočení (translatologie) k hlavním referenčním bodům vědecké excelence. „Kontakty mezi katedrami romanistiky na českých univerzitách a kanadskými badateli byly navázány již téměř před dvaceti lety a vedly k plodné a trvalé spolupráci,“ popisuje profesor Jan Radimský, ředitel Ústavu romanistiky Filozofické fakulty JU. „Výsledkem jsou společné výzkumné projekty, publikace s velkým dopadem, doktorské práce a zavedení kurzů o francouzsko-kanadské kultuře a literatuře do studijních programů francouzských studií v České republice.“

Nová paradigmata, která se od té doby objevila v Kanadě, byla reflektována českými vědci a stala se nedílnou součástí vědeckého diskurzu v této oblasti. Tento stále rostoucí zájem o výzkum Québecu ze strany romanistů je patrný i v celém středoevropském prostoru. S perspektivou dalšího rozšíření a posílení vzájemných vědeckých kontaktů tedy spojily své síly romanisté z Filozofických fakult JU, Univerzity Karlovy v Praze a Masarykovy univerzity v Brně a zorganizovali třídenní program pro badatele z oblasti frankofonní lingvistiky, literární vědy a translatologie. Mezi 35 účastníky bylo i 6 kanadských řečníků. Odborná část programu byla doplněna o prohlídku Českého Krumlova s průvodcem, prohlídku zámeckého barokního divadla, koncert a další aktivity seznamující zahraniční hosty s místní kulturou.

Text TZ:
prof. PhDr. Jan Radimský, Ph.D., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Ústav romanistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice

Pořadatel:
Ústav romanistiky FF JU v Českých Budějovicích
Ústav románských jazyků a literatur FF MU Brno
Ústav románských studií FF UK Praha

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice