• Univerzita
  • Aktuálně

Profesorka Valérie Tóthová a docent Andrej Tóth dostali nejvyšší maďarské státní vyznamenání

Profesorka Valérie Tóthová a docent Andrej Tóth převzali 6. listopadu 2023 z rukou maďarského velvyslance v České republice nejvyšší státní vyznamenání, Rytířský kříž Maďarského řádu za zásluhy (občanská skupina), udělené maďarským prezidentem.

Proděkanka pro vědu a výzkum a ředitelka Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU profesorka Valérie Tóthová převzala ocenění za její desítky let trvající práce na rozvoji maďarsko-českých vztahů v oblasti zdravotnictví a vzdělávání ve zdravotnictví. Obor zdravotnictví, přesněji ošetřovatelství, byl vždy její životní vášní a posilování spolupráce jak na národní, tak i mezinárodní úrovni patřilo k jejím cílům. V uplynulých desetiletích investovala s kolegy mnoho úsilí do podpory spolupráce mezi maďarským a českým zdravotnictvím a do kvalitního zdravotnického vzdělávání. Profesorka Tóthová během své kariéry potkala mnoho skvělých lidí a měla možnost spolupracovat s odborníky, kteří sdílejí podobné odhodlání a vášeň pro zdraví a vědu. „Udělení nejvyššího státního vyznamenání považuji nejen za uznání svých dosavadních zásluh, ale také za závazek k další a intenzivnější práci v této oblasti. Toto ocenění nepatří jen mně, ale všem, kteří se mnou spolupracovali a podporovali mě na mé cestě. Děkuji své rodině, přátelům, kolegům a všem, kteří přispěli k našemu úspěchu,“ uvedla prof. Valérie Tóthová.

Docent Andrej Tóth z FF JU převzal ocenění za jeho nepostradatelnou badatelskou a faktografickou práci v oblasti maďarsko-českých a maďarsko-slovenských vztahů 20. století, československé národnostní politiky a života hraběte Jánose Esterházyho. „Bylo mi velkou ctí převzít nejvyšší maďarské státní vyznamenání, které považuji nejen za uznání svých dosavadních zásluh na poli výzkumu, ale také za závazek k dalším výsledkům a ještě intenzivnější práci. Mé poděkování zde patří zejména mým učitelům, kteří mě během mých vysokoškolských studií nasměrovali na pole vědecko-výzkumné činnosti, prof. Richardu Pražákovi, doc. Martě Romportlové, prof. Péteru Rákosovi a dr. Evženu Gálovi z Masarykovy a Karlovy univerzity, a v neposlední řadě samozřejmě mým rodičům, bez jejichž podpory v době studií bych nebyl tam, kde jsem,“ uvedl doc. Tóth.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice