• Univerzita
  • Aktuálně

prof. PhDr. Jitce Radimské, Dr., byl udělen čestný titul emeritní profesorka JU

Ve středu 5. října 2022 na zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích obdržela prof. PhDr. Jitka Radimská, Dr., jmenovací dekret z rukou rektora prof. PhDr. Bohumila Jirouška, Dr. Ten ji v pondělí 3. října 2022 jmenoval emeritní profesorkou JU.

Prof. PhDr. Jitka Radimská, Dr.

Profesorka Jitka Radimská patří k nejvýznamnějším středoevropským odborníkům na dějiny francouzské literatury. Ve své badatelské práci se specializuje zejména na francouzskou literaturu 17. století a na její přítomnost, roli a recepci ve fondech středoevropských šlechtických knihoven. Na tomto poli dosáhla mezinárodního uznání. V roce 2000 se stala členkou Centre de recherche sur l’histoire de l’Europe moderne na Université Paris IV – Sorbonne v Paříži, v roce 2003 založila tradici mezinárodních konferencí s názvem

K výzkumu zámeckých, měšťanských a církevních knihoven, které se díky své kvalitě staly jedním z hlavních odborných setkání knižně-kulturního badatelského okruhu ve střední Evropě. Svou mnohaletou badatelskou práci v zámecké knihovně v Českém Krumlově zúročila nejnověji jako hlavní autorka v monografii Les livres et les lectures d’une princesse. Marie Ernestine d’Eggenberg et sa bibliothèque en Bohême au XVIIe siècle, která vyšla
r. 2020 v nakladatelství Honoré Champion v Paříži. Za tuto práci získala ve stejném roce Cenu rektora Jihočeské univerzity za prestižní vědeckou publikaci.

Neméně významná je i její práce v oblasti pedagogické a organizační, která je integrálně spjata s jihočeskou romanistikou a zejména s Jihočeskou univerzitou. V letech 1971-1991 působila jako středoškolská profesorka na gymnáziu v pohraničním Českém Krumlově, kde se jí podařilo udržet výuku francouzštiny s vysokým kvalitativním standardem.

Své pedagogické zkušenosti zúročila v letech 1991-1994, kdy připravila koncepci rekvalifikačních kurzů pro učitele francouzštiny na Pedagogické fakultě JU. Od r. 1994 zde pak již jako vedoucí Katedry francouzského jazyka a literatury systematicky budovala nové romanistické univerzitní pracoviště, postupně ho profilovala po vědecké i pedagogické stránce, neúnavně navazovala nové mezinárodní kontakty a současně sama pracovala na své vědecké kvalifikaci – doktorské studium na FF MU v Brně zakončila r. 1996, habilitaci získala tamtéž v r. 2000 a profesuru na FF UP v Olomouci v r. 2009. Zcela zásadním způsobem se tak zasloužila o vznik Ústavu romanistiky, který od r. 2007 funguje na nově vzniklé Filozofické fakultě JU, opírá se o jasně vymezený badatelský program a nabízí bakalářské, magisterské i doktorské studium, včetně práv na habilitační řízení v oblasti filologie francouzské, španělské a italské. Její pedagogické a organizační působení na poli románské filologie přitom dalece přesahuje jihočeský region, o čemž svědčí i dvě významná ocenění: roku 1993 obdržela francouzské vyznamenání Řád akademických palem, stupeň Rytíř, za zásluhy ve vzdělání, vědě a kultuře; v roce 2018 pak získala od Mezinárodní federace učitelů živých jazyků cenu FIPLV International Award za zásluhy o rozvoj výuky cizích jazyků a šíření cizojazyčné kultury ve své zemi.

K rozvoji romanistiky na JU významně přispěla prof. Radimská i svými osobními kvalitami, pílí, elánem, schopností tvůrčím způsobem překonávat nepříznivé vnější okolnosti, ale zejména schopností motivovat a inspirovat mladší kolegy k odborné práci, a současně jim dávat svobodu a odpovědnost za vlastní odbornou i manažerskou činnost. Díky tomuto genetickému vkladu do své DNA je jihočeská romanistika pracovištěm, kde se dá
v přátelském a lidsky kolegiálním prostředí tvůrčím způsobem pěstovat kvalitní vědecká
i pedagogická činnost.

Návrh na udělení čestného titulu emeritní profesor JU byl projednán Vědeckou radou Filozofické fakulty JU na jejím zasedání dne 28. dubna 2022.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice