• Úvod
  • Univerzita
  • Aktuálně
  • Proběhlo finále soutěže v předčítání v němčině – Jihočeský knihomol 2023!

Proběhlo finále soutěže v předčítání v němčině – Jihočeský knihomol 2023!

Goethe centrum Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích za podpory Goethe-Institutu v Praze a Jihočeského kraje uspořádalo již 8. ročník úspěšné soutěže Jihočeský knihomol. Tato soutěž je určená pro všechny žáky a žákyně základních a středních škol a gymnázií, kteří chtějí před publikem a vícečlennou odbornou porotou předvést své schopnosti v předčítání z německých knih. Cílem je přivést děti ke čtení, naučit je u toho správnou výslovnost a seznámit učitele němčiny s novinkami na knižním trhu. Do krajského finále, které proběhlo 20. 4. 2023 v prostorách Goethe centra JU, se ze školních kol etablovali ti nejšikovnější „předčítači“ a my můžeme s radostí konstatovat, že jejich výkony jsou rok od roku stále lepší.

Letošní ročník Jihočeského knihomola se těšil opravdu velkému zájmu. Do soutěže se zapojilo více než 20 škol z celého Jihočeského kraje. Své školy reprezentovalo celkem 45 žáků a žákyň rozřazených do šesti kategorií. První čtyři kategorie zohledňují typ školy a věk žáků. Pátá, speciální kategorie, je určena všem, kteří pocházejí z bilingvních rodin, nebo více než půl roku pobývali na území státu s němčinou coby úředním jazykem. V šesté kategorii své nadání zúročili kreativci, kteří měli možnost představit příběhy mýtických hrdinů ať již hranou divadelní scénkou, zfilmováním, hudebně, či výtvarně. Všichni soutěžící byli za svou píli a odvahu odměněni drobnými dárky a každá ze zúčastněných škol získala jako poděkování za podporu svých žáků do školní knihovny jeden výtisk knihy, ze které se předčítalo. Tento rok jsme četli z knihy ICH, ZEUS, UND DIE BANDE VOM OLYMP od Franka Schwiegera, která vyšla rovněž v češtině v nakladatelství Albatros roku 2018 v překladu Leony Holubové.

Výběrem knihy jsme chtěli tematizovat nejenom starořecké báje a pověsti, které patří k pokladům a jakýmsi pomyslným stavebním kamenům naší evropské civilizace, ale i pestrost nejrůznějších lidských vlastností, kterými vynikají hlavní hrdinové těchto poutavých příběhů. Každý z nás má v sobě pestrou škálu nejrůznějších charakterových vlastností – podobně jako největší mýtičtí hrdinové, o kterých čteme dodnes. A tím jsou nám vlastně velice podobní. Uvědomění si, čeho můžeme dosáhnout ať už sami, nebo ve spolupráci s dalšími, nás posouvá dál. Záleží na každém, jak se v danou chvíli dokáže či nedokáže rozhodnout. A tak každý z nás vlastně i dnes může být jedinečným hrdinou.

Letošní soutěžící lze rovněž nazvat takovými hrdiny: jejich výkony byly hodnoceny čtyřčlennou porotou, která se zaměřila na interpretaci a výraz, techniku čtení a výslovnost. Právě ta byla hodnocena našimi kolegy, rodilými mluvčími působícími na PF a FF JU, na uměleckou stránku přednesu, interpretaci a výraz dohlíželi profesionálové z oblasti herectví, moderace a práce s hlasem. Po zhodnocení jednotlivých výkonů vzešel z každé kategorie jeden vítěz, který získal krásnou knižní cenu.

I v tomto roce měli finalisté navíc možnost účastnit se klání o cenu publika, která probíhala paralelně s konáním prezenčního finále, a to na facebooku. S největším počtem „lajků“ nakonec bodovalo členové divadelního uskupení z Biskupského gymnázia J.N. Neumanna v Českých Budějovicích, kteří ztvárnili Odysseův návrat na jeho rodný ostrov.

Soutěž v předčítání v němčině probíhá paralelně v Pardubicích a Olomouci, kde je rovněž pod záštitou Goethe-Institutu organizována pardubickým Goethe-Zentrem a olomouckou Německou knihovnou. Jihočeští knihomolové tak na konci školního roku vyrazí ještě společně do Goethe-Institutu v Praze, kde se všichni společně sejdou a seznámí se s činností a projektovými aktivitami této mimořádné mezinárodní kulturně-vzdělávací instituce.

Jihočeský knihomol je mimořádná událost, která přispívá k zatraktivnění výuky němčiny na českých školách. Hlavním cílem naší instituce je totiž hledat a nacházet témata, jež nás spojují s našimi německými a rakouskými sousedy, a probouzet tak na obou stranách hranice zájem o aktuální dění, kulturu, historii a vzájemné porozumění. V rámci vlastního projektu Jazykového kompetenčního centra pro němčinu a češtinu nabízí Goethe centrum JU všem zájemcům vzdělávací česko-německé programy, rovněž s akreditací MŠMT, a průběžně je navazována či rozvíjena spolupráce se vzdělávacími institucemi napříč Jihočeským krajem, Horním Rakouskem a Dolním Bavorskem. Více informací www.goethecentrum.cz

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1