• Úvod
  • Univerzita
  • Aktuálně
  • Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity spouští testování SARS-Cov-2

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity spouští testování SARS-Cov-2

Laboratoře Katedry medicínské biologie na PřF JU získaly 24. března 2020 oficiální povolení od Státního zdravotního ústavu pro testování přítomnosti viru SARS-CoV-2 v pacientských vzorcích způsobující onemocnění COVID-19.

Povolení k testování fakulta získala v rekordním čase za jeden den a s testováním může tým pracovníků začít už 27. března. „Katedra medicínské biologie disponuje pro tyto účely dvěma BSL2 laboratořemi vybavenými 4 biohazard boxy,“ upřesňuje RNDr. Jindřich Chmelař, Ph.D., vedoucí Katedry medicínské biologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Společně s laboratořemi na Parazitologickém ústavu BC AV ČR jsou jedinými laboratořemi v kampusu JU, které mají povolení testovat.

Podle prvních odhadů by měly laboratoře Přírodovědecké fakulty zvládnout otestovat za den cca 50 vzorků. Materiál, který mají momentálně k dispozici, by měl vystačit zhruba na 1000 testů. „Fakulta proto, aby testování mohlo začít v co nejkratší možné době, uvolnila kromě jiného i vlastní finanční prostředky a pro testovací laboratoře shromáždila veškerý potřebný materiál ze všech svých kateder,“ popisuje přípravy na testování prof. Ing. Hana Šantrůčková, CSc, děkanka Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Výhodou pro efektivnější průběh testování je také to, že vzorky od zdravotnických zařízení bude fakulta přebírat s BC AV ČR na jednom místě.

V týmu, který bude jednotlivé vzorky zpracovávat, je v současné chvíli 14 lidí. Jsou mezi nimi pracovníci Katedry medicínské biologie a Ústavu chemie a také doktorandští studenti oborů Infekční biologie a Molekulární a buněčné biologie. Většina z nich má zkušenosti s prací s infekčním materiálem a vlastní akreditaci pro práci ve zdravotnictví. Součástí týmu je také vedoucí certifikované molekulárně diagnostické laboratoře GenLabs, která zajišťuje správné nakládání s pacientskými vzorky a jejich evidenci.

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1