• Úvod
  • Univerzita
  • Aktuálně
  • Open Science na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích

Open Science na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích

Na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích je čím dále více diskutované téma „Open Science“ (OS, https://www.lib.jcu.cz/cz/otevrena-veda), které nyní rezonuje na všech regionálních univerzitách v ČR. V nedávné době proběhl dotazníkový průzkum povědomí o terminologii a související politice s OS a „Open Access“ (OA, https://www.lib.jcu.cz/cz/katalog-2/citacni-rejstriky-open-access-orcid-id/open-access), kterého se akademičtí pracovníci JU mohou stále zúčastnit (odkaz: https://forms.office.com/e/6FFFsj444m).

V rámci OS vznikají na fakultách pozice datových stevardů a koordinátorů OS, které jsou u našich západních sousedů (např. Anglie, Německo či Skandinávie) již standardem. Naši noví datoví stevardi (na společné foto: druhá řada, první zprava v modré košili – Ing. Jiří Sláma, Ph.D. a vzadu uprostřed v béžové košili – Ing. Jaromír Kovárník) se zúčastnili Research Data Management tréninku v Berlíně, který se konal od 20. do 22. června 2023 pod záštitou projektu ELIXIR-CONVERGE. Akce se konala na Humboldtově univerzitě v centru Erwina Schrödingera a zúčastnili se jí zástupci z mnoha zemí (nejen EU). Cílem tréninku bylo zábavnou formou proniknout do filozofie OS s využitím různých prostředků (hry, postery, diskuze, workshopy apod.) a s důrazem na předávání získaných znalostí výzkumným pracovníkům.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1