• Univerzita
  • Aktuálně

Noc vědců v Českých Budějovicích: Chemie pro detektivy, výroba dýmovnice i pitvy švábů

Vědecké show, fyzikální, chemické či biologické pokusy, ukázky nejmodernějších přístrojů a technologií i nejrozmanitější hry a dílny. To budou doslova všemi smysly zažívat návštěvníci českobudějovické Noci vědců s letošním ústředním tématem „Všemi smysly“. Akce startuje v pátek 30. září v 17 hodin a slibuje nabitý program s více než stovkou různých aktivit. V Českých Budějovicích se zapojují Biologické centrum Akademie věd ČR, Jihočeská univerzita, Vysoká škola technická a ekonomická, Eurocentrum České Budějovice, Europe Direct a Czechitas.

Tradičně v poslední zářijový pátek nabízí Noc vědců po celé Evropě jeden večer napěchovaný vědou, kdy se ve večerních a nočních hodinách otevřou návštěvníkům univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další pracoviště. A nejinak tomu je i letos. Do letošního ročníku se v 62 městech zapojí 80 institucí, které připravily na 1780 programových událostí na téma Všemi smysly. Veškerý program je zdarma a je dostupný na www.nocvedcu.cz.

Jihočeská univerzita nabídne 74 programů

Na Jihočeské univerzitě (JU) se Noc vědců koná počtvrté. „V 17 hodin otvíráme brány kampusu, všech fakult Jihočeské univerzity a Akademické knihovny. Návštěvníci mohou vybírat ze 74 programů v Českých Budějovicích a Nových Hradech," říká koordinátor Noci vědců Zdeněk Filip. Nově budou mít v budově rektorátu prostor 3 další instituce: Czechitas, Europe direct a Eurocentrum České Budějovice.

V Biologickém centru AV ČR můžete zkusit pitvu švába

Už jste viděli genetického mutanta octomilky, složené oko vážky, mozek motýla nebo třeba housličky, na které hraje cvrček? Nejen smyslové orgány nejrůznějších živočichů budou k vidění na Biologickém centru AV ČR, které sídlí ve vědeckém areálu s Jihočeskou univerzitou. Do neviditelného mikrosvěta nahlédnete v laboratořích s nejdražšími vědeckými mikroskopy, otevřou se také dveře nového návštěvnického centra Ponorka, s jehož krátkými animovanými filmy se ponoříte pod hladinu rybníka, do nitra rostlin či do světa klíšťat. „Ti největší fandové biologie si budou moct vyzkoušet pitvu švába amerického, ukážeme také, jak vypadají zvukové vlny a sonary, kolik barev má bílé světlo, a nachystali jsme i výstavu exkrementů s ukázkou parazitů,“ říká Daniela Procházková z Biologického centra AV ČR. Ve „slepé místnosti“ návštěvníci zakusí na chvíli vnímat bez zraku; úkoly si pro ně připravili nevidomí z organizace Návštěvy POTMĚ. Pro nejmenší se odehraje v 17 hodin divadelní pohádka Běla mezi včelami.

Na Vysoké škole technické a ekonomické se vyrobí a odpálí dýmovnice

Více než 30 událostí si na páteční večer připravili na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout do vysokoškolských laboratoří se zaměřením na chemii, strojírenství, stavitelství nebo znalectví, kde budou moci nastražit své smysly při nejrůznějších aktivitách. Dostane se například na ukázku výroby a odpálení dýmovnice, simulátor klasických i závodních FPV dronů, zkoumání materiálů pod mikroskopem, nejrůznější chemické pokusy, virtuální realitu či eyetracking. Novinkou pro letošní rok je pak vůbec první podcast v historii VŠTE s tématem EEG Biofeedback, což je unikátní léčebná metoda s prokázanými pozitivními účinky na děti i dospělé s diagnostikovanou poruchou autistického spektra, ADHD nebo nespavostí. Návštěvníci budou moct navštívit také laboratoř EEG Biofeedbacku v kampusu na Okružní.

Staňte se elektrickým vodičem s Eurocentrem a Europe Direct České Budějovice

EUROPE DIRECT a Eurocentrum České Budějovice jsou informační střediska Evropské unie, která stejně jako Evropská unie podporují vědu a výzkum. Navštivte během Noci vědců jejich vědeckou show na rektorátu Jihočeské univerzity. Přijďte se přesvědčit o tom, jaké poměrně netradiční místo může člověk zastat v elektrickém obvodu. A to místo vodiče. Dokážeme vám, že skrze vás může protékat tolik proudu, který nebudete schopni cítit, a zároveň bude dostatečně silný k tomu, aby přenesl signál do reproduktoru a spustil hudbu.

NOC VĚDCŮ – Akce vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise. Jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom nás provází na každém kroku – u lékaře, ve škole i na cestách. V České republice se Noc vědců každým rokem rozrůstá a nabývá na významu. Zatímco v roce 2018 se na akci podílelo 31 institucí z celého Česka, letos je zapojeno 64 pořadatelů, včetně 19 veřejných vysokých škol.

Kontakt:

Bc. Zdeněk Filip – koordinátor Noci vědců v Č. Budějovicích, Jihočeská univerzita, tel. 725 207 157

Mgr. Daniela Procházková – Biologické centrum Akademie věd ČR, tel. 778 468 552

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice