• Univerzita
  • Aktuálně

Nobelista Jean-Marie Lehn navštívil České Budějovice

Francouzský chemik Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1987, přijal pozvání ředitele Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR), Libora Grubhoffera, a ve dnech 26. až 28. června 2022 navštívil České Budějovice.

Jean-Marie Lehn (*1939) je považován za otce tzv. supramolekulové chemie, Nobelovu cenu získal za objev syntetických makrocyklických molekul se selektivními vlastnostmi pro vazbu iontů a molekul.

Do Českých Budějovic dorazila tato významná vědecká osobnost v neděli 26. června. V pondělí 27. června dopoledne přednesl Jean-Marie Lehn své koncepční úvahy o chemii a vědě obecně v přednášce s názvem „Od hmoty k životu: Chemie? Chemie!“ v posluchárně C2 na Přírodovědecké fakultě JU. Přednášky se účastnili také studenti středních škol.

Záznam této přednášky naleznete ZDE!

Po odpolední diskusi s doktorskými studenty se Nobelista Jean-Marie Lehn setkal také se zástupci vedení Jihočeské univerzity, Přírodovědecké fakulty, Biologického centra Akademie věd ČR a se zástupci vedení Statutárního města České Budějovice. Původně se měla jeho návštěva uskutečnit již před dvěma lety, musela však být odložena kvůli koronavirové pandemii.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice