• Univerzita
  • Aktuálně

Němčináři z Goethe centra opět vyrazili na exkurzi!

Goethe centrum Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích působící při JU již od roku 2005 je mimořádně úspěšnou kombinací vzdělávací a kulturní instituce. Jejím cílem je podporovat zájem o dění u našich německých a rakouských sousedů ve vztahu k naší zemi a nacházet témata, jež nás spojují a ve kterých si můžeme navzájem rozumět. Jednou z klíčových překážek k dosažení tohoto cíle je jazyková bariéra. Goethe centrum proto pořádá kurzy němčiny ve všech jazykových úrovních, nabízí mezinárodní jazykové zkoušky Goethe-Zertifikat a podporuje výuku němčiny na našich školách. Navíc vzniklo při Goethe centru JU i Jazykové kompetenční centrum pro němčinu a češtinu, v rámci kterého rozvíjí spolupráci mezi vzdělávacími institucemi na obou stranách hranice.

Díky tomuto počinu, jedinečnému v jižních Čechách, tak GC nabízí všem zájemcům z řad široké veřejnosti, studentům či profesionálním učitelům němčiny několik vzdělávacích programů akreditovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Jedním z nich je i jazykový kurz němčiny zaměřený na konverzaci a aktuální dění v německy mluvících oblastech, který je doplněn dvěma výjezdy do zahraničí. V rámci tohoto mimořádného kurzu podnikli jeho účastníci v pondělí 13. 3. 2023 již druhou exkurzi, tentokrát byl jejich cílem Freyung v zemském okrese Freyung-Grafenau v Dolním Bavorsku.

Na programu byla prohlídka tamější reálky, kde je přivítala paní ředitelka Ursula Stegbauer-Hötzl společně s vedoucím odboru pro zahraniční spolupráci zemského okresu Freyung-Grafenau panem Karlem Matschinerem. Ten si připravil prezentaci o celém zemském okrese, především o jeho ekonomickém potenciálu a volnočasových možnostech vhodných pro návštěvy škol se svými žáky. Freyung je navíc letos hostitelem velké německé zahradnické výstavy Landesgartenschau 2023. Paní Stegbauer-Hötzl hosty seznámila s bavorským vzdělávacím systémem a studijními možnostmi žáků na navazujících školách v regionu. Nutno podotknout, že formát reálné školy byl pro některé české účastníky jakousi novinkou, jež nemá v českém školství adekvátní alternativu.

Po společném obědě v tamějším městském pivovaru Lang a po ochutnávce bavorských specialit, kde účastníky exkurze osobně pozdravil a přivítal freyungský místostarosta, pan Heinz Lang, následovala prohlídka nedávno nainstalované expozice Jagd-Lan-Fluss na zámku Wolfstein ve Freyungu. Tématem této výstavy je především region, jeho možnosti, práce a obživa – prostě běžný život tamějších obyvatel, a to jak v dobách minulých, tak i v současnosti. Expozice je nabízena i v českém jazyce, je tak velice vhodná pro návštěvy tříd a škol i z jižních Čech. Žáci mají navíc k dispozici pracovní listy v češtině, díky kterým si celý zámek mohou projít sami, plnit úkoly a učit se tak novým věcem ve svém vlastním tempu a individuálně.

Na závěr tohoto výjezdu ještě účastníci exkurze využili možnosti návštěvy taverny, kde obdrželi certifikáty a rozloučili se se svými hostiteli, přičemž z obou stran byl vyjádřen zájem o další spolupráci.

Vzdělávací program Vademecum II. Sprachkurs für Fortgeschrittene nabízí Goethe centrum semestrálně všem zájemcům o upevnění a rozproudění znalostí němčiny v jazykové úrovni C1. Je určen především pro stávající učitele němčiny, kteří chtějí být více v kontaktu s aktuálním děním v německých oblastech, kteří hledají pro své žáky, resp. školu spolupracující partnery na německé či rakouské straně. Nedílnou součástí jsou pak i výjezdy spojené s návštěvou vzdělávacích institucí a volnočasových vzdělávacích zařízení, jež zvednou povědomí jak o bavorském či rakouském vzdělávacím systému, tak i o možnostech výletů a poznání našich německy mluvících sousedů.

Více o nabídce vzdělávacích programů Goethe centra JU akreditovaných MŠMT na Celoživotní vzdělávání | GOETHE CENTRUM České Budějovice
.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice