• Univerzita
  • Aktuálně

Na budově rektorátu Jihočeské univerzity vlaje běloruská vlajka

Historická běloruská vlajka visí od pátečního odpoledne na budově rektorátu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Vedení univerzity se jejím vyvěšením připojilo ke Dni solidarity s běloruskými politickými vězni (27. listopadu 2021), ke kterému vyzvala Svjatlana Cichanouská, běloruská politička a aktivistka a hlavní opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska ve volbách roku 2020.

Představitelé Jihočeské univerzity tímto symbolickým aktem vyjádřili podporu občanské společnosti a politickým obětem, které trpí režimem v Bělorusku. Vyvěšením historické běloruské vlajky představitelé univerzity podpořili také svobodu projevu a shromažďování a rovnou politickou soutěž. „Právě tato vlajka je symbolem boje běloruských občanů za nezávislost, svobodu a demokracii,“ doplňuje rektor univerzity.

Historická bílo-červená vlajka byla používána v rámci Běloruské lidové republiky v roce 1918, než se Bělorusko stalo součástí Sovětského svazu, a znovu po získání nezávislosti v roce 1991. V červenci 1995 ji ale nahradila vlajka skládající se ze dvou vodorovných pruhů (červeného a zeleného) a dekoračního pruhu v žerďové části vlajky. Tato změna byla provedena na základě referenda běloruských občanů, které ale podle nezávislých zahraničních pozorovatelů nesplňovalo základní demokratické principy. Mnohdy je tak původní vlajka používána k protestu proti současné vládě a jako symbol svobody.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice