• Univerzita
  • Aktuálně

Mezinárodní prestiž Jihočeské univerzity potvrdil i Šanghajský žebříček 2022

V polovině srpna byly zveřejněny výsledky jednoho z nejsledovanějších mezinárodních žebříčků vysokých škol Academic Ranking of World Universities, známého také jako Šanghajský žebříček (ARWU). V něm se Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU) umístila v první tisícovce nejlepších univerzit světa.

Po výborném umístění v žebříčku QS World University Rankings (sdílené 701.–750. místo) a v rankingu společnosti Times Higher Education (THE), ve kterém je JU aktuálně v rámci globálního žebříčku THE World University Rankings na sdíleném 801.–1000. místě, potvrdila JU svou vysokou kvalitu i umístěním v ARWU. Zde se z více než 2 500 hodnocených univerzit umístila na sdíleném 901.–1000. místě.

Vysoké školy jsou v rámci Šanghajského žebříčku každoročně hodnoceny podle několika ukazatelů, které největší důraz kladou na výzkumný výkon jednotlivých pracovišť – počet absolventů s Nobelovu cenou nebo Fieldsovou medailí, absolutní počet zaměstnanců, kteří jsou laureáty těchto prestižních cen, počet vysoce citovaných výzkumníků, počet článků publikovaných v odborných časopisech Nature a Science a v neposlední řadě také počet článků indexovaných v tzv. SCIE (Science Citation Index-Expanded) a SSCI (Social Science Citation Index) a také výzkumný výkon, který je vydělen počtem akademických zaměstnanců.

V letošním roce se do Šanghajského žebříčku spolu s Jihočeskou univerzitou probojovalo dalších 7 českých vysokých škol, kdy největší úspěch tradičně zaznamenala Univerzita Karlova (301.–400. místo) a také Masarykova univerzita (401.–500. místo).

Kromě globálního žebříčku ARWU byl aktuálně zveřejněn rovněž žebříček oborový (GRAS – Global Ranking of Academic Subjects), v rámci kterého se Jihočeské univerzitě podařilo zabodovat v oborech Ecology (101.–150. místo), Veterinary Sciences (151.–200. místo), Agricultural Sciences (201.–300. místo) a Environmental Science & Engineering (401.–500. místo).

To, že je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích nejen moderní vzdělávací institucí, ale také významným centrem vědy a výzkumu na jihu Čech, dokazuje i další hodnocení, a to podle Metodiky 17+. Podle ní jako jediná univerzita založená po roce 1989 získala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích v rámci mezinárodního hodnocení vědy a výzkumu nejvyšší možnou známku A, tedy vynikající. Toto nejvyšší možné hodnocení v rámci multioborových vysokých škol získaly jen další 3 univerzity, které ale patří mezi tradiční „kamenné“.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice