• Univerzita
  • Aktuálně

KME a ÚCH přestávají s pravidelným testováním na SARS-CoV-2

Zaměstnanci a studenti Katedry medicínské biologie (KME) a Ústavu chemie (UCH) PřF JU se zapojili do řešení kritické situace s nedostatečnými kapacitami na testování na nový koronavirus SARS-CoV-2 a od 28. března otestovali v BSL2 laboratořích KME 3455 vzorků.

18. června byly otestovány poslední pacientské vzorky z jihočeských nemocnic a další testování již bude záležitostí specifických objednávek od různých institucí.

Na testování pacientských vzorků se podílelo 26 zaměstnanců a studentů, kteří se střídali v několika týmech. S postupem času se zvýšila efektivita a s využitím nových detekčních souprav také citlivost detekce. Od května bylo možné vrátit se k experimentům a laboratorní prostory se začaly využívat opět pro výzkumné projekty.

„Testování na Covid-19 přineslo nové zkušenosti i příležitosti pro vědeckou činnost, užší spolupráci s nemocnicemi, a věřím, že do budoucna přinese ovoce i v podobě zkvalitnění výuky oborů Biomedicínská laboratorní technika a Klinická biologie.“ říká vedoucí katedry medicínské biologie Jindřich Chmelař. Výzkum SARS-CoV-2 byl podpořen dvěma TAČR Gama projekty a projektem Národnı́ho centra kompetence pro materiály, pokročilé technologie, povlakovánı́ a jejich aplikace (NCK MATCA) projektem, další projekty byly podány. Nové spolupráce byly navázány nejen s nemocnicí České Budějovice, ale také s Fyzikálním ústavem AVČR, firmami Genlabs, Aiomica a dalšími partnery. Současně dalo testování podnět k reorganizaci laboratoří a v blízké budoucnosti bude v rámci BSL2 prostor KME vytvořena nová laboratoř s přísnějším bezpečnostním režimem, kde budou probíhat jak výzkumné práce se SARS-Cov-2, tak jeho diagnostika. „Nově zařízená laboratoř bude připravena k okamžitému využití, pokud bude třeba se znovu zapojit do testování. Navíc se rozšíří prostory pro práci s původci lidských infekčních onemocnění, které budou zároveň sloužit jako nezbytné zázemí pro praxi studentů pro práci v diagnostických laboratořích.“ vysvětluje Ján Štěrba z UCH, který se na organizaci testování od začátku podílel.

Tímto bychom chtěli vyslovit velké díky všem těm, kteří se do testování zapojili hned od začátku i novým posilám, díky nimž bylo možné dlouhodobě zajistit zachování testovacích kapacit i rychlost testování.

COVIDtest tým PřF JU: Adam Bajgar, Zuzana Beránková, Eva Bínová, Martina Dalíková, Eva Ďurinová, Zdeněk Franta, Petra Havlíčková, Libor Hejduk, Adéla Chlastáková, Jindřich Chmelař, Marie Jalovecká, Barbora Kaščáková, Pavlína Kočová, Jan Kotál, Helena Langhansová, Ľubica Makušová, Hana Mašková, Eva Myšková, Hana Pejšová, Dagmar Riegert Bystřická, Martin Selinger, Zuzana Světelová, Ján Štěrba, Hana Tykalová, Pavlína Věchtová, Eva Výletová

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice