• Univerzita
  • Aktuálně

Jihočeskou univerzitu navštívili zástupci evropských univerzit

Jihočeská univerzita hostila ve dnech 19.–21. února delegaci z partnerských univerzit podílejících se na přípravě projektu KreativEU v rámci iniciativy Evropské univerzity Erasmus+.

Rektoři, prorektoři a další zástupci akademické obce přicestovali na jih Čech z Portugalska, Rumunska, Itálie, Slovenska, Bulharska a Turecka už o víkendu. V neděli 19. února je společně se zástupci vedení Jihočeské univerzity čekala návštěva obcí Holašovice a Doudleby, kde se zajímali o lidové zvyky, zejména tradiční masopustní koledu.

V pondělí 20. února delegaci oficiálně přivítal rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr. Následovala prezentace Jihočeské univerzity a jednotlivých fakult, a také představení současné fáze přípravy společného magisterského studijního programu Heritage – Multidisciplinary approach for better preservation a především projektu KreativEU. „Projekt KreativEU (Knowledge & Creativity European University) zahrnuje unikátní alianci univerzit v rámci celé Evropy, která je postavena na sdílené vizi o významu evropské kulturní a umělecké rozmanitosti jako hnací síly soudržnosti, rovnosti, míru, udržitelnosti a vzdělávacích, ekonomických, politických, sociálních a vědeckých inovací a rozvoje, což přispívá k vytvoření Evropské univerzity jedinečné svého druhu, schopné nabídnout konkurenceschopný a atraktivní evropský vzdělávací a výzkumný systém,“ vysvětluje koncept projektu rektor Jihočeské univerzity. Delegace se seznámila také se zázemím archeologie na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity a v podvečer navštívila Český Krumlov.

V úterý 21. února přivítala hosty také nová primátorka Statutárního města České Budějovice doc. Dr. Ing. Dagmar Škodová Parmová. „Budějovice jsou městem univerzitním a kolegové přijeli vyjádřit podporu při udržování společných kulturních tradic i historického povědomí. V budoucnu chceme být součástí společné moderní Evropské univerzity, která našim studentům otevře dveře do světa. Získají tak cenné osobní zkušenosti s vyučujícími například z Portugalska, přes počítače se mohou vzájemně propojit, vybrat si svého učitele. Prohloubí a rozšíří tak své znalosti, a kromě studia poznají i kulturní zvyklosti různých zemí,“ uvedla primátorka. Přítomné také seznámila s kandidaturou Budějovic na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Ta propojuje i další oblasti, jako je vzdělávání, věda i výzkum. Propojení proběhne také na úrovni partnerských měst a regionů, kde se předpokládá síťování a spolupráce mezi firmami.

Po přivítání na radnici města následovala ještě návštěva Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, která si letos připomene 75 let od svého založení. Bohatý program ukončila delegace společným obědem a prohlídkou Budějovického Budvaru.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice