• Univerzita
  • Aktuálně

Jihočeská univerzita se připojuje k Mezinárodnímu dni solidarity s Běloruskem

Běloruská opoziční politička a aktivistka Svjatlana Cichanouská zve na Mezinárodní den solidarity s Běloruskem, který se koná 25. března. Bělorusové ten den slaví 105. výročí vyhlášení nezávislosti Běloruské lidové republiky. Mnozí ho nazývají Dnem vůle, někteří ho považují za Den nezávislosti. Tento den Bělorusové tradičně slavili Den svobody masovými pochody, mítinky a koncerty a tyto oslavy pravidelně doprovázelo masové zadržování prováděné Lukašenkovými silami.

Letošní Den svobody se od všech předchozích liší. Dne 24. února 2022 zahájilo Rusko válku proti Ukrajině s využitím území Běloruska. Lukašenkův režim se stal spolupachatelem války, zatímco běloruský lid zahájil protiválečný odpor. Prezident Lukašenko se snaží potlačit protiválečné hnutí v zemi. Od 24. února 2022 bylo za svůj protiválečný postoj zadrženo nejméně 1 575 Bělorusů. Padesát šest osob již bylo odsouzeno k trestům odnětí svobody v rozmezí od 1 do 23 let. Ve vězení je 11 Bělorusů obviněných z toho, že chtěli bojovat na straně Ukrajiny - 8 z nich již bylo odsouzeno.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích se i symbolickým vyvěšením vlajky Běloruska na budově rektorátu připojuje k tomuto významnému dni a k solidaritě s běloruským lidem.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice