• Univerzita
  • Aktuálně

Jihočeská univerzita rozšiřuje spolupráci se Skupinou ČEZ

Jihočeská univerzita dnes uzavřela dohodu o spolupráci s významným partnerem ve světě energetiky – Skupinou ČEZ. Tato spolupráce značí významný milník pro univerzitu, která se stala 100. školou, s níž ČEZ spolupracuje na energetických projektech.

Nová dohoda otevírá pro Jihočeskou univerzitu širokou škálu možností. Studenti a akademici budou mít příležitost k odborným exkurzím, stážím a spolupráci na výzkumných projektech. To je zvláště důležité v kontextu aktuálních projektů společnosti ČEZ.

Naplno běží příprava dalších jaderných bloků v Temelíně, ale nezapomínejme i na další projekty, například obnovitelné či teplárenské zdroje. To vše představuje unikátní příležitost i pro jihočeské studenty a akademiky. A jsem moc rád, že se ji rozhodli využít,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač.

Pro Jihočeskou univerzitu znamená toto memorandum nový impuls pro rozvoj studijních programů a výzkumných projektů. Zároveň otevírá další příležitosti pro uplatnění absolventů.

„Spolupráce s velkými společnostmi, jako je Skupina ČEZ, posiluje atraktivitu naší univerzity a zlepšuje šance našich studentů na úspěšné uplatnění v praxi. Máme skvělé studijní programy v oblasti radiologie, přírodních věd nebo třeba ochrany obyvatelstva, které jsou dobře využitelné i v jaderných elektrárnách. Řada studentů se věnuje i tématům například v oblastech krizového managementu, enviromentálních otázek, bezpečnostních studií a řady dalších," říká rektor Jihočeské univerzity Pavel Kozák.

Aktuálně Skupina ČEZ v Jihočeském kraji přímo zaměstnává přes 1500 zaměstnanců v řadě lokalit a řádově tisíce dalších lidí našly práci v dodavatelských firmách. Například v Jaderné elektrárně Temelín přitom absolventi vysokých škol tvoří přibližně polovinu všech pracovníků.

Další rozšíření spolupráce s vysokými školami je skvělé. Jde jak o projekty v technické oblasti, tak také o možnosti zaměstnání. Obecně platí, že většina z těch, kteří budou na kvalifikovaných pozicích pracovat v plánovaných elektrárnách, projde nejprve stávajícími bloky. A právě teď je ideální doba, kdy se začít zajímat o spolupráci,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Celkem Skupina ČEZ spolupracuje s 20 vysokými a 80 středními školami a gymnázii. V Jihočeském kraji jde o Vysokou školu technickou a ekonomickou a střední školy například v Českých Budějovicích, Táboře, Písku, Hluboké nad Vltavou a řadě dalších míst. Každoročně se stáží a programů jako Jaderná maturita, Letní univerzita či SMR camp účastní více než 150 studentů z JČK. Pracovníci ČEZ také spolupracují se školami na bakalářských a diplomových pracích, odborných seminářích a dalších akcích.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích je moderní veřejná vysoká škola nabízející vzdělání v široké škále studijních programů. V současnosti na JU studuje 9 000 studentů na 8 fakultách ve více než 200 bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech. JU je také špičkovým vědecko-výzkumným centrem, které se specializuje na vzdělávání a výzkum v oblasti přírodních, humanitních, zdravotnických a sociálních věd.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice