• Úvod
  • Univerzita
  • Aktuálně
  • Jihočeská univerzita potvrdila své loňské prvenství mezi „mladými“ univerzitami v ČR

Jihočeská univerzita potvrdila své loňské prvenství mezi „mladými“ univerzitami v ČR

Jihočeská univerzita, která si v tomto roce připomíná 30 let od svého založení, slaví další úspěch. Po získání nejvyššího možného hodnocení od Rady pro výzkum, vývoj a inovace nyní obdržela i nejlepší hodnocení v rámci „mladých“ VŠ z ČR od prestižního a celosvětově uznávaného žebříčku vysokých škol The Times Higher Education (THE).

V žebříčku THE Young University Rankings, který patří do skupiny žebříčků THE World University Rankings, se přitom Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích umístila již podruhé. V letošním ročníku tohoto žebříčku, který byl zveřejněn 23. 6. 2021, obsadila Jihočeská univerzita celosvětově 251.-300. místo a 1. místo v rámci vysokých škol z České republiky. Z českých vysokých škol se do tohoto žebříčku dostalo celkem 6 univerzit, kromě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích to byla i Ostravská univerzita, Univerzita Hradec Králové, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Západočeská univerzita v Plzni a nově i Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Žebříček THE Young University Rankings udává pořadí nejlepších světových univerzit mladších 50 let, a to podle stejných 13 výkonových ukazatelů, jako je tomu v případě globálního žebříčku THE World University Rankings. Pouze některé vybrané ukazatele v něm mají odlišnou váhu. V roce 2021 bylo v rámci žebříčku THE Young University Rankings hodnoceno celkem 475 vysokých škol z celého světa, což je o cca 60 víc než v předchozím ročníku. „Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích se podařilo obhájit své prvenství z minulého roku díky vyváženým výsledkům v rámci jednotlivých hodnocených ukazatelů, přičemž v některých z nich dokázala svůj loňský bodový zisk ještě navýšit. Jednalo se zejména o ukazatele zaměřené na internacionalizaci, výzkum a výuku,“ doplňuje prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr., rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích tímto výborným umístěním v žebříčku THE Young University Rankings 2021 rozšiřuje své úspěchy v rámci skupiny žebříčků THE World University Rankings, kdy v posledním roce opětovně bodovala nejen v globálním žebříčku (801.-1000. místo), ale i v regionálním hodnocení THE Emerging Economies University Rankings (251.-300. místo) a oborových žebříčcích „Life Sciences“ (401.-500. místo) a „Clinical, pre-clinical & health“ (601.+ místo).

Excelenci Jihočeské univerzity potvrzuje také tuzemské hodnocení od Rady pro výzkum, vývoj a inovace při Úřadu vlády ČR. Jako jediná univerzita založená po roce 1989 získala podle Metodiky 2017+ nejvyšší možné hodnocení, tzn. vynikající (excellent). Toto nejvyšší možné ohodnocení v rámci multioborových vysokých škol získaly jen další tři univerzity, které ale patří mezi tradiční „kamenné“. Jihočeská univerzita je tak za 30 let své existence nejlépe hodnocenou „porevoluční“ vysokou školou v republice.

Toto kulaté výročí univerzita oslaví 10. září v centru Českých Budějovic. Na Sokolském ostrově připravuje pro své současné studenty, absolventy i širokou veřejnost celodenní akci, na které se představí všechny fakulty univerzity. Vrcholem bude večerní hudební program a slavnostní křest knihy o historii a současnosti Jihočeské univerzity.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.