• Univerzita
  • Aktuálně

Jihočeská univerzita opět uspěla ve světovém žebříčku vysokých škol

12. října 2022 byly zveřejněny výsledky dalšího ročníku jednoho z nejprestižnějších světových žebříčků „The Times Higher Education World University Rankings“, ve kterém se Jihočeská univerzita opět umístila mezi nejlepšími. Z rekordního počtu hodnocených univerzit z více než 104 zemí světa obsadila celkové 801.–1000. místo, čímž obhájila své umístění z předchozího roku.

V rámci českých vysokých škol si Jihočeská univerzita meziročně polepšila, kdy obsadila skvělé sdílené 2. místo spolu s Masarykovou univerzitou. Celkem bylo v rámci žebříčku „World University Rankings 2023“ hodnoceno 18 vysokých škol z ČR, mezi tisícovku nejlepších se ale dostaly jen 3 české univerzity. „Za výsledky v žebříčku THE je třeba především poděkovat zaměstnancům naší univerzity, je za tím jejich tvrdá práce, která se – i takto – zviditelňuje pro širší veřejnost,“ komentuje opakovaný úspěch rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr.

Univerzity byly v žebříčku „The Times Higher Education World University Rankings“ opět hodnoceny na základě 13 kalibrovaných výkonových ukazatelů, které jsou sdružené do pěti tematických skupin porovnávajících dosažené výsledky v oblasti vzdělávání, výzkumu, citací, transferu znalostí a internacionalizace. Ve všech těchto oblastech se meziročně Jihočeská univerzita zlepšila, přitom největšího zlepšení dosáhla v počtu citací a obecně citovanosti. „Jsem rád, že děláme kvalitní vědu na špičkové úrovni, které si všímají badatelé z celého světa. Věřím, že v tomto trendu dokážeme pokračovat, umístění v žebříčku je samozřejmě i motivací pro další roky,“ doplňuje profesor Bohumil Jiroušek, rektor Jihočeské univerzity.

Univerzitě se v posledních letech daří nejen v tomto globálním žebříčku, ale také v žebříčku regionálním (The Times Higher Education Emerging Economy University Rankings), žebříčku tzv. mladých univerzit, tedy univerzit mladších padesáti let (The Times Higher Education Young University Rankings) či některých žebříčcích oborových. Blíže o žebříčcích Times Higher Education na https://www.timeshighereducation.com/.

Vysokou úroveň Jihočeské univerzity potvrzují i další uznávané světové žebříčky vysokých škol. Po výborném umístění v žebříčku „QS World University Rankings“ (sdílené 701. – 750. místo) jde také například o aktuální žebříček „ShanghaiRanking’s Academic Ranking of World Universities 2022“ (ARWU), kde se Jihočeská univerzita umístila také v nejlepší tisícovce z více než 2 500 hodnocených univerzit.

To, že je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích nejen moderní vzdělávací institucí, ale také významným centrem vědy a výzkumu na jihu Čech dokazuje i další hodnocení, a to podle Metodiky 17+. Podle ní jako jediná univerzita založená po roce 1989 získala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích v rámci mezinárodního hodnocení vědy a výzkumu nejvyšší možnou známku A, tedy vynikající. Toto nejvyšší možné hodnocení v rámci multioborových vysokých škol získaly jen další 3 univerzity, které ale patří mezi tradiční „kamenné“.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice