• Univerzita
  • Aktuálně

Jihočeská univerzita obhájila prvenství mezi „mladými“ univerzitami v ČR

V aktuálně zveřejněném žebříčku Young University Rankings 2022 obhájila Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích své prvenství z minulých dvou let a opětovně získala nejlepší hodnocení v rámci „mladých“ vysokých škol z ČR.

V žebříčku THE Young University Rankings, který patří do skupiny žebříčků THE World University Rankings, se přitom Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích umístila již potřetí. V letošním ročníku tohoto žebříčku, který byl zveřejněn 15. února 2022, obsadila Jihočeská univerzita celosvětově 251.-300. místo a 1. místo v rámci vysokých škol z České republiky. Z českých vysokých škol se do tohoto žebříčku dostalo a bylo hodnoceno celkem 6 univerzit, kromě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích to byla i Západočeská univerzita v Plzni, Univerzita Hradec Králové, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Ostravská univerzita a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Žebříček THE Young University Rankings udává pořadí nejlepších světových univerzit mladších 50 let, a to podle stejných 13 výkonových ukazatelů, jako je tomu v případě globálního žebříčku THE World University Rankings. Pouze některé vybrané ukazatele v něm mají odlišnou váhu. V roce 2022 bylo v rámci žebříčku THE Young University Rankings hodnoceno celkem 539 vysokých škol z celého světa, což je o cca 60 víc než v předchozím ročníku. Dalších 251 institucí bylo do žebříčku zařazeno na pozici „reportér“ (tyto instituce poskytly podklady pro hodnocení, ale nesplnily všechna kritéria pro jejich následné hodnocení v rámci daného žebříčku). Jihočeská univerzitě v Českých Budějovicích se meziročně podařilo zlepšit ve všech sledovaných oblastech, kterými jsou vzdělávání (váha 30 %), výzkum (váha 30 %), citovanost (váha 30 %), internacionalizace (váha 7,5 %) a příjmy ze soukromého sektoru, resp. transfer technologií (váha 2,5 %), které jsou v rámci předmětného žebříčku hodnoceny, a navýšit svůj celkový bodový zisk z loňských 28,0–30,7 na aktuálních 30,9–34,4 bodů.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích tímto výborným umístěním v žebříčku THE Young University Rankings 2022 rozšiřuje své úspěchy v rámci skupiny žebříčků THE World University Rankings, kdy v posledním roce opětovně bodovala nejen v globálním žebříčku (801.-1000. místo), ale i v regionálním hodnocení THE Emerging Economies University Rankings (251.-300. místo) a oborových žebříčcích „Life sciences“ (401.-500. místo), „Clinical, pre-clinical & health“ (601.+ místo) a nově také v „Arts & humanities (501.+ místo) a „Social sciences“ (601.+ místo).

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice