• Úvod
  • Univerzita
  • Aktuálně
  • Jaký má být budoucí učitel anglického jazyka?

Jaký má být budoucí učitel anglického jazyka?

Jaký má být budoucí učitel anglického jazyka? – Otázku řeší v těchto dnech na půdě Filozofické fakulty Jihočeské univerzity studenti a pedagogové z pěti evropských zemí

Ve dnech 19. až 28. září 2021 pořádá Filozofická fakulta Jihočeské univerzity (FF JU) intenzivní studijní program v rámci projektu Teachers of English for Future Europe (TEFE). Programu se účastní 45 delegátů ze čtyř dalších evropských univerzit složených ze studentů učitelství, školitelů učitelů a pedagogů.

V pondělí 20. září v 9:00 přivítali účastníky programu doc. PaedDr. Radka Závodská, Ph.D., prorektora pro zahraniční vztahy Jihočeské univerzity, a doc. PhDr. Ondřej Pešek, Ph.D., děkan FF JU. Následovalo úvodní slovo, které přednesla Ing. Veronika Schmidtová z MŠMT ČR na téma internacionalizace českého vysokého školství. V odpoledních hodinách účastníky v obřadní síni českobudějovické radnice přivítal také náměstek primátora Ing. Viktor Vojtko, CSc.

Dalším hostem byla v pátek 24. září doc. Mgr. Natalia Orlova, CSc., která akci TEFE ISP01 obohatila přednáškou "Rámec integrace EPOSTL do vzdělávání studentů a učitelů". V přednášce promluvila na téma rozvoje kompetencí učitelů angličtiny v mezinárodním kontextu.

V rámci intenzivního studijního programu se delegáti zúčastní kombinace přednášek a workshopů zaměřených na téma „Jaký má být budoucí učitel anglického jazyka?“. Partnerské univerzity se společně shodují: „Pro budoucího učitele by měla být učitelská profese kariérou, nejen zaměstnáním. Učitel anglického jazyka by přirozeně měl mít možnost a být schopný vyučovat nejen ve své zemi, ale také v zahraničí. K tomu budoucí učitel anglického jazyka potřebuje mít nejen výbornou znalost angličtiny, ale také globální kompetence, které ho učiní zaměstnatelným v širším evropském kontextu. Podpora v získávání těchto kompetencí nejen vytváří budoucím učitelům lepší pozici na pracovním trhu, ale také z nich činí učitele, kteří jsou otevřenější a vnímavějšími vůči studentům celkově, zejména pak vůči studentům, kteří pocházejí z různých sociokulturních prostředí.“

V současné době je obtížné vykonávat učitelskou profesi jinde než v té zemi, ve které bylo požadované vysokoškolské vzdělání dosaženo. Hlavním argumentem je odlišnost učitelského vzdělávání právě v kontextu povinné učitelské praxe a dovedností, které během praxe studenti skutečně získávají. Cílem projektu je proto usilovat o mobilitu i zaměstnatelnost budoucích učitelů angličtiny prostřednictvím internacionalizace pedagogické praxe.

Mgr. Helena Lohrová, PhD., jedna z vedoucích projektu, k tomu uvedla: „Pro Jihočeskou univerzitu je zapojení se na evropské úrovni do takto prakticky koncipovaného projektu mimořádný úspěch. Kolegové z Německa, Polska, Slovenska a Španělska se zúčastní našeho společného Intenzivního studijního programu osobně a Velká Británie se připojí virtuálně. Budeme diskutovat o tom, jak může internacionalizace pedagogické praxe ovlivnit mobilitu a zaměstnatelnost nových učitelů angličtiny, a jakým způsobem nejlépe vybudovat portfolio TEFE internacionalizačních aktivit, které budeme moci v budoucnu zaintegrovat do studijních programů napříč všemi partnerskými institucemi. Upřímně, první rok projektu byl kvůli Covidu náročný a prověřil naše technické dovednosti na maximum. Veškerá práce probíhala online ve virtuálním prostředí. Tato akce je důležitým milníkem v naší práci a realizace je též výsledkem notné dávky společného snažení. Máme možnost poprvé naplno a „naživo“ do myšlenky projektu zapojit naše studenty, budoucí učitele anglického jazyka. Všichni delegáti jsou plně covid očkovaní a pro příjezd do ČR splňují všechna potřebná nařízení, aby byla zajištěna bezpečnost všech, kteří se programu účastní."

V rámci seznamování se s praxí budou mít delegáti především jedinečnou příležitost navštívit hodiny angličtiny na partnerských školách v Českých Budějovicích. Tam se zúčastní náslechů ve výuce, které budou mít následně možnost reflektovat v sérii plánovaných workshopů. Program nezapomene ani na letmé seznámení účastníků s krásami regionu. Delegáti navštíví státní zámek v Českém Krumlově a ochutnají proslulé českobudějovické pivo.

Kromě toho budou delegáti pracovat na rozvoji a využívání webové platformy www.tefe.online pro spolupráci (Collaborative Online International Learning). COIL budou delegáti využívat k další spolupráci ve svých mezinárodních studentských pracovních skupinách a přispívat tak k celkovému směřování projektu. Tato platforma rovněž usnadní interakci a společnou práci s virtuálními účastníky. Získané zkušenosti účastníci ISP01 jistě ocení nejen při přípravě výstupů projektu, ale zejména ve svém budoucím profesním životě.


Text TZ:

Mgr. Tereza Uhlíková, Projektové a marketingové oddělení FF JU, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Pořadatel:

Ústav anglistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Mgr. Helena Lohrová, Ph.D. - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Partnerské univerzity:

Comenius University in Bratislava (Slovensko), Jagiellonian University in Krakow (Polsko), Passau University (Německo), Public University of Navarra (Španělsko) a Aston University (Velká Británie)

 

TEFE ISP01 2021 je financován prostřednictvím programu strategického partnerství Evropské unie Erasmus+. Úspěšnou projektovou žádost (285 199 EUR) vedli pracovníci Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Erasmus + Strategická Partnerství je jednou z klíčových iniciativ zaměřených na vysoké školství a financovaných EU. Strategická partnerství podporují inovace v odvětví a také společné iniciativy na podporu spolupráce, vzájemného učení a sdílení zkušeností. Partnerství pro spolupráci tvoří nadnárodní projekty určené k rozvoji a sdílení inovativních postupů a k podpoře spolupráce, vzájemného učení a výměny zkušeností v oblasti vzdělávání, odborné přípravy a mládeže.

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.