Falling Walls Science Summit 2023

Špičkoví vědci z celého světa diskutují o inovacích a výzvách naší doby a zároveň vědu oslavují: o tom je vědecký summit Falling Walls.

Jedním z bodů programu je také Falling Walls Lab, kde 100 mladých vědců a inovátorů představuje své projekty před porotou složenou z vědců světové úrovně a zástupců významných nadnárodních společností. Velmi nás těší, že letošní český zástupce Anıl Axel Tellbüscher, který zvítězil v soutěži Falling Walls Lab Czech Republic 2023, studuje na Jihočeské univerzitě. Jeho prezentaci v rámci Falling Walls Lab o metodách zachycování a zhodnocování živin v akvakultuře si můžete prohlédnout zde.

Během summitu se potvrdilo, že Falling Walls není o soutěži, ale o smysluplném propojení a spolupráci. Z mnoha rozhovorů vyplynulo, že v době, kdy jsou mnohé plody vědeckých objevů již "sklizeny", je nepravděpodobné, že by osamělý vědec prováděl výzkum globálního významu a není překvapením, že nejvlivnější příspěvky byly výsledkem mimořádné interdisciplinární práce.

Stručný pohled na program:
Elaine Chew, King's College London, Breaking the Wall to Musical Medicine
Elaine Chew je uznávaná výzkumnice a klavíristka. Je profesorkou inženýrství na katedře kardiovaskulárního zobrazování na King's College London. V rámci projektu Falling Walls využila své matematické vzdělání, aby pronikla do oblasti toho, jak hudba ovlivňuje srdce, je klíčová při využití v kardiovaskulární terapii a zmírňuje společenskou zátěž způsobenou kardiovaskulárními onemocněními.

Chuan He, University of Chicago, Breaking the Wall to a New Green Revolution
Je oceňován za svůj průkopnický výzkum v oblasti reverzibilní metylace RNA, při němž odhalil inovativní cesty v regulaci genové exprese, které mají hluboký význam jak pro vývoj savců, tak pro pochopení různých lidských onemocnění. Na konferenci Falling Walls představil svůj průkopnický výzkum v oblasti biologie rostlin a odhalil svůj vizionářský přístup ke zvýšení zemědělské produktivity. Budoucnost vidí v modulaci demetylace chromatinu, díky čemuž by výnosy rýže a brambor mohly stoupnout o impozantních 50 % a zároveň by se zvýšila jejich odolnost vůči suchu a dalším stresorům.

Ulrike Malmendier, University of California, Berkeley, Breaking the Wall to Inflation
Ulrike Malmendier zkoumá hluboký vliv osobních zkušeností na naše ekonomické chování a předpovědi budoucnosti. Zkoumá způsoby, jakými se strach z inflace může zakořenit v našich kognitivních procesech, a osvětluje neurologické základy tohoto jevu.

Tammy Ma, Lawrence Livermore National Laboratory, Breaking the Wall to Limitless Energy
Tammy Ma, vedoucí pracovnice Iniciativy pro inerciální fúzní energii (IFE) v Lawrence Livermore National Laboratory, sehrála klíčovou roli při historickém úspěchu zapálení jaderné fúze v prosinci 2022 v National Ignition Facility. Na rozdíl od převládajícího způsobu výroby energie používaného po celém světě nabízí fúze potenciál pro výrobu obrovského množství energie s výrazným omezením nebezpečných vedlejších produktů. Na konferenci Falling Walls hovořila Ma o svém průlomovém objevu, který se podařil jednou za život, a o naléhavé potřebě udržitelných energetických řešení, která by mohla být možná ve světě poháněném jadernou fúzí.


Text: MSc. Anil Axel Tellbüscher (Fakulta rybářství a ochrany vod)

Zdroj fotografií a autorská práva: © Falling Walls Foundation

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1