Den Země - 26. a 27. dubna 2024

Zveme Vás na Den Země, který se koná v pátek 26. dubna ve vědeckém kampusu v Českých Budějovicích. Na program Vás zve Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity a Biologické centrum AV ČR. Zavítejte s odborníky i na botanicko-entomologickou vycházku k Vrbenským rybníkům v sobotu 27. dubna dopoledne.

Pátek 26. dubna 2024

8:00 - 11:30 Dopolední program pro školy (registrace nutná)

8:00 - 16:00 Program pro veřejnost

Fakultní zahrada Přírodovědecké fakulty JU

VODA JE ŽIVOT

Okruh na 60 minut se 2 stanovišti

• Pitná voda z kohoutku či lahve
  • Ekologie vodního systému ve vztahu k rybímu společenství

PřF, Budova C, C6

PřF, před budovou B / B6

TEPLO VE MĚSTĚ A AKVAPONIE

• Termovize a její aplikace
  • Akvaponický skleník FROV

PřF, Budova B, B4

Akvaponický skleník FROV

PTAČÍ HRY A UPCYCLINGOVÝ WORKSHOP

• Ptačí hry
  • DDM – upcyclingový workshop

PřF, před budovou B / vestibul B

PřF, před budovou B / B5

Den Země - Program pro veřejnost

Název

SWAP - OBLEČENÍ A ROSTLINY

Máte doma oblečení nebo obuv, které jsou v pořádku, ale už vám nesedí? Máte doma rostlinky, kterým hledáte nový domov? Nebo naopak  hledáte nový kousek do šatníku nebo rostlinného přítele? Přijďte  k nám na náš SWAP, bezplatnou výměnu oblečení, obuvi a rostlin (můžete jen přinést i si jen něco odnést, max. jednu tašku).

PřF, Budova B, B2

KVĚTINOVÉ OMALOVÁNKY

Orchidej, růže, tulipán?  Takové rostliny na našich omalovánkách nenajdete. Ale vybarvovali jste už někdy obrázek biky ladní a jetele pochybného? Tak s námi můžete.  Nebo nám přijďte namalovat svou oblíbenou květinu a vyzdobit chodník.

PřF, před budovou B /  B1

TERMOVIZE A JEJÍ APLIKACE

Které materiály přispívají nejvíce k tepelnému ostrovu města a které materiály projevy tohoto efektu snižují? Jak je to s teplotami povrchu v přírodě a v zástavbě? Přijďte si vyzkoušet, jak se ke studiu tepla ve městech používá termovize a jak letecké/satelitní snímky.

Začátky: 13:00, 14:00, 15:00

PřF, Budova B, B4

VIZE SKRZE TERMOVIZI  - přednáška

Přednáška o tom, jak funguje termovize a kde všude je možné ji využít, zejména v přírodovědných oborech. Příkladem budou i aplikace detekce změny zdravotního stavu lesa v termálním spektru a jiné.

Začátek v 13:00 a 14:30

Délka: 1 hodina

PřF, Budova B, B3

PITNÁ VODA Z KOHOUTKU ČI LAHVE

Voda je pro naši planetu a život důležitá, tak moc, že se o ní v některých místech světa bojuje. Ale víte, co to vlastně voda je? Jaká jsou výhody a nevýhody pití kohoutkové a balené vody? Jak to vše souvisí s udržitelností a ochranou přírody? Dává smysl řešit problém zálohování a proč to některé tolik rozčiluje? O tom všem se dozvíte na tomto workshopu.

PřF, Budova C, C6

EKOLOGIE VODNÍHO SYSTÉMU VE VZTAHU K RYBÍMU SPOLEČENSTVÍ

Interaktivní formou se dozvíte o fungování vodních ekosystémů na příkladu zdravých společenstev a společenstev negativně ovlivněných lidskou činností. Příklady zahrnou stojaté i tekoucí vody s typickými rybími společenstvy.

PřF, před budovou B / B6

PTAČÍ HRY

Ptáci s námi sdílí město i krajinu. Přijďte si zábavnou formou vyzkoušet, kolik toho o nich víte, i se dozvědět něco nového.

PřF, před budovou B / vestibul B

ZEROWASTE

Máte environmentální žal z množství odpadků, které naší planetu zaplavují? Pojďte se seznámit s konceptem zerowaste, který radí, jak odpad neprodukovat. Poradíme vám, jak do svého života zavést drobné změny, které  planetě uleví.

PřF, Budova C, C4

DDM - UPCYCLINGOVÝ WORKSHOP

Dejte starým věcem ještě šanci a přijďte si z nich vyrobit něco nového, třeba náramek, čelenku nebo hračku pro psa.

13:00 – výroba hračky pro psa

14:00 a 14:30 – výroba náramku nebo čelenky

Začátek: 13:00, 14:00, 14:30

PřF, před budovou B /  B5

PŘEDSTAVENÍ PRODUKTŮ FROV PŘÁTELSKÝCH K JESETERŮM

Věděli jste, že kaviár lze získat i šetrně? Na Fakultě rybářství a ochrany vod to umějí. Přijďte se podívat na představení produktů z kaviáru šetrného k jeseterům.

PřF, před budovou B / vestibul B či C

HMYZÍ NOC

Večerní pozorování hmyzu na světelném lapači s odborníky z Biologického centra AV ČR. Pojďte s námi sledovat noční motýly i vše ostatní, co přiletí za světlem. Hmyzí noc pořádá Biologické centrum Akademie věd ČR v rámci celosvětově největšího sledování městské přírody CITY NATURE CHALLENGE. Zapojte se i vy a dokumentujte přírodu ve svém okolí!

Akce se koná za příznivého počasí v pátek 26.4. od 20:00 do 22:00 hodin u jezírka v areálu BC AV ČR. Vstup zdarma.

ZA ROSTLINAMI A HMYZEM NA VRBENSKÉ RYBNÍKY

Botanicko-entomologická exkurze pod vedením expertů z Biologického centra AV ČR a Agentury ochrany přírody a krajiny. Exkurzi pořádá Biologické centrum Akademie věd ČR v rámci celosvětově největšího sledování městské přírody CITY NATURE CHALLENGE. Zapojte se i vy a dokumentujte přírodu ve svém okolí!

S entomologem Alešem Bezděkem (BC AV ČR) budeme pozorovat denní motýly, brouky žijící ve starém dřevě, larvy vážek a jiný vodní hmyz.

S botaničkou Jitkou Štěrbovou (AOPK) probádáme džungli mezi Mladohaklovským a Velkým Vávrovským rybníkem a možná najdeme i masožravou bublinatku jižní.

Vhodná terénní obuv, vycházka povede i mimo zpevněné cesty.

Akce se koná za příznivého počasí v sobotu 27. 4. od 9:00 do 12:00 hodin. Sraz u výměníku na Máji.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice