Byly uděleny čestné doktoráty

Nejnovějšími držiteli čestných doktorátů Jihočeské univerzity se stali profesor Johan Verreth a docent Marc Vandeputte. Slavnostní předání z rukou rektora Jihočeské univerzity profesora Bohumila Jirouška proběhlo v pátek 26. 11. 2021 v 10:00 na českobudějovické radnici.

Profesor Johan Verreth je mezinárodně uznávanou autoritou na poli sladkovodní i mořské akvakultury a rybářství. Zabýval se mimo jiné problematikou výživy vodních organismů v různých odchovných systémech a adaptací odchovávaných organismů na biotické a abiotické podmínky prostředí. Jeho zájmu dominovaly především ryby, významně se ale podílel i na rozvoji problematiky korálů a masové produkci bezobratlých. Johan Verreth je emeritním profesorem na Wageningen University & Research v Nizozemsku. Za svou dlouhodobou kariéru publikoval přes 200 recenzovaných článků a několik set dalších výstupů. Byl či zůstává členem řady redakčních rad vědeckých časopisů (např. Reviews in Aquaculture, Aquaculture Research, Aquatic Resources, Culture and Environment) a členem evaluačních panelů, rad a společností (např. prezident European Aquaculture Society, prezident a spoluzakladatel Dutch Aquaculture Society, člen Organisation Improvement Inland Fisheries a v neposlední řadě člen Mezinárodní rady FROV JU a centra CENAKVA).

Docent Marc Vandeputte je respektovaným odborníkem v oblasti genetiky pro potřeby udržitelné akvakultury s využitím různých typů selekce a šlechtění. Při těchto postupech je brán zvláštní zřetel na zlepšení a udržení relevantních ekologických vlastností a ekonomické dopady. Jeho hlavními zájmovými druhy jsou kapr obecný, pstruh duhový, mořan zlatý a morčák evropský, ale podílí se i na šlechtění korýšů a ústřic. Docent Vandeputte byl členem a později vedoucím INRA Fish Genetics Laboratory a nyní vede INRAE-Ifremer Research group on Fish Genetics v Palavas les Flots ve Francii. Za svou dosavadní kariéru publikoval více než sto článků uvedených na Web of Science a prezentoval více než 300 příspěvků na konferencích a workshopech. Působí v redakčních radách časopisů Genetics Selection Evolution a Aquaculture Reports a v řadě evaluačních panelů, rad a společností (např. Board of Directors of the European Aquaculture Society, Scientific Advisory Board of the French National Cryobank a FABRE European Technology Platform). V neposlední řadě je rovněž členem Mezinárodní rady FROV JU a centra CENAKVA.

 

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1