Přejít na hlavní obsah

EU Desk

HORIZON EUROPE

Horizon Europe je rozsáhlým rámcovým programem EU zaměřeným na vědu a inovace pro období 2021 - 2027. Zajímá Vás, jak program vznikl a jaká je jeho mise? Podívejte se na video Technologického centra.

Technologické centrum Praha (TC) podporuje zapojení České republiky do Evropského výzkumného prostoru. Připravuje analytické a koncepční studie pro výzkum a inovace, uskutečňuje mezinárodní technologický transfer a podporuje vznik a rozvoj inovačních firem. V neposlední řadě nabízí podporu žadatelům o granty v programu Horizon, a to prostřednictvím školení nebo stáží. Víc o možnostech podpory se dozvíte na webu TC.

Počínaje dubnem 2025 Jihočeská univerzita bonifikuje žadatele a žadatelky o ERC granty. Víc informací najdete v příslušně sekci níže.

European Research Council (ERC)

Cílem ERC je podporovat vznik a růst generace vedoucích osobností výzkumu v Evropě. Prostřednictvím pěti typů grantů financuje tzv. frontier research, neboli výzkum směřující za hranice poznání k průlomovým objevům, a to ve všech vědních oborech.

ERC granty spadají do I. pilíře programu Horizon Europe, jenž je zaměřený na excelentní vědu. Tudíž, ERC financuje projekty individuálních vědců a vědkyň, tzv. hlavních řešitelů a řešitelek (Principal Investigator, PI) a jejich týmů. Samotný grant se tedy váže na konkrétní hlavní řešitelku nebo řešitele, ne na jejich instituci. I přesto ale musí mít řešitel/ka pracovněprávní vztah s hostitelskou institucí.

Typy ERC grantů

Zdroj obsahu: Technologické centrum AV ČR

Příprava žádosti o ERC grant

V ideálním případě se žadatel/ka o grant začne připravovat již několik let před podáním žádosti. Jediným kritériem hodnocení je vědecká kvalita (excellence) - jak návrhu projektu, tak hlavní řešitelky či řešitele. To znamená, že vědec nebo vědkyně zajímající se o ERC grant může s předstihem směrovat své úsilí k budování konkurenceschopného CV a track record-u.

Obecně však doporučujeme začít žádost připravovat alespoň 6 měsíců před uzávěrkou příslušné výzvy. Žadatel/ka tak má dostatek času nejen pro zpracování výzkumného návrhu, cizelování CV a track record-u či přípravu rozpočtu, ale také pro konzultaci připravované žádosti s národními kontakty (NCP) Technologického centra v Praze.

Uzávěrky grantových výzev v roce 2025

Starting Grant (StG)

Consolidator Grant (CoG)

Advanced Grant (AdG)

Synergy Grant (SynG)

Proof of Concept (PoC)

předpokládáme říjen 2025

14. ledna 2025

28. srpna 2025

předpokládáme listopad 2025

13. března / 18. září 2025

Žádost o ERC grant je nutné podat prostřednictvím EU Funding and Tenders Portal. Výzva pro konkrétní typ grantu se zpravidla otevírá ~3 měsíce před uzávěrkou. Po vyhledání příslušné výzvy si stáhněte formuláře pro aktuální rok. Nespoléhejte na formuláře z předchozích let!

I přesto, že je hodnocení ERC projektů dvoukolové, žadatel/ka podává kompletní žádost již v první uzávěrce. Žádost o ERC grant se skládá z:

Zdroj obsahu: Technologické centrum AV ČR

Hodnocení žádosti o ERC grant

Po uzávěrce prochází žádost těmito stupni hodnocení:

  1. Formální hodnocení:
    - návrh obsahuje všechny povinné části a je čitelný;
    - hostitelská instituce je způsobilá;
    - termín obhajoby PhD spadá do lhůty stanovené výzvou (v případě StG a CoG); tato lhůta může být prodloužena v případě mateřské či rodičovské dovolené, dlouhodobé nemoci nebo jiných výjimečných situací.
  2. První kolo hodnocení
  3. Druhé kolo hodnocení
  4. Osobní pohovor (Panel Interview)

Pro víc informací navštivte web Technologického centra nebo si rovnou stáhněte jejich příručku k ERC grantům.

Bonifikace žádostí o ERC grant

Počínaje 4. 4. 2025, JU bonifikuje fakulty žadatelek a žadatelů o ERC granty. Bonifikace probíhá ve dvou úrovních: 1) na základě formální způsobilosti žádosti o ERC grant; 2) při získání ERC grantu.

O 1. stupeň bonifikace může požádat kdokoliv, kdo podal žádost o ERC grant po výše uvedeném datu. O 2. stupeň bonifikace mohou požádat ti, jejichž grantová žádost uspěla (tj. bude podpořena) a to také až po výše uvedeném datu. 

Cíl podpory a výši bonifikace najdete v příslušné projektové dokumentaci.

Jak o bonifikaci zažádat?
Výzkumník nebo výzkumnice, která žádost o ERC grant podala, si stáhne a vyplní vzor žádosti o podporu. Společně s přílohami (min. CV a track record) postoupí žádost děkanovi / děkance své fakulty a ten / ta je elektronicky zašle Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Po formální kontrole bude žádost postoupena vedení JU. To posoudí, zda je žádost dostatečně kvalitní a zda bude bonifikována. O výsledku hodnocení bude fakultu žadatele / žadatelky informovat koordinátorka EU Desk.

Seznam bonifikovaných žádostí o ERC grant
(informace připravujeme)

Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA)

Marie Skłodowska-Curie Actions je schéma podporující především rozvoj výzkumnic a výzkumníků v počátcích jejich kariér. Úspěšný MSCA grant je tak dobrým odrazovým můstkem pro budoucí zájemce o grant ERC. Individuální výzkumné granty však nejsou tím jediným, co MSCA nabízí.

Zdroj obsahu: Technologické centrum AV ČR

Postdoctoral Fellowships

Individuální grant pro postdoktorandy a postdoktorandky, jež chtějí vycestovat na hostující instituci s cílem získat nové dovednosti a posunout svou výzkumnou kariéru. Existují dva typy: European Postdoc Fellowship, kdy hostující instituce sídlí v EU nebo v asociované zemi, a Global Postdoc Fellowship, kdy po výjezdu do třetí země následuje návratový rok na instituci v EU nebo v asociované zemi.

V případě, že hostující instituce sídlí ve WIDENING zemi (tj. země, jejíž výzkumné prostředí se stále rozvíjí), existuje dodatečná možnost financování žádostí, které získaly alespoň 85 % bodů, avšak neumístily se dostatečně vysoko, aby obdržely financování. Pro využití této příležitosti nezapomeňte zakliknout příslušné okénko v online přihlášce.

Uzavírka MSCA PF je jednou ročně, aktuálně 10. září 2025.

Podmínky:

- Titul Ph.D. a maximum 8 let postdoktorandské výzkumné kariéry (prodloužení lhůty je možné v případě rodičovské dovolené, období bez zaměstnání apod.)

- Hostující instituce sídlí v zemi, kde žadatel/ka nestrávil/a víc než 12 měsíců za posledních 36 měsíců

- Hostující instituce má dostatečnou kapacitu pro vedení projektu

- Výjezd může trvat od 12 do 24 měsíců 

- Příspěvek na mobilitu a na životní náklady (resp. mzda) je paušální, s možností dodatečného příspěvku na rodinné příslušníky (family allowance)

- V případě Global Fellowship má žadatel/ka povinnost po návratu strávit rok na instituci v EU nebo v asociované zemi a přinést tak získané dovednosti zpátky do Evropy

Jak na to: 

- Prostudujte si specifika výzvy

- Stáhněte si přihlášku pro aktuální rok (po přihlášení v EU Funding and Tenders Portal, v kroce “Submit”)

- Identifikujte dovednosti, které chcete získat či rozvinout

- Identifikujte instituci (a případně i vedoucí/ho) vhodnou k tomuto cíli

- Při hledání spoléhejte nejen na vlastní kontakty ale i na kontakty vašich kontaktů

- Projektovou žádost připravte spolu s hostující institucí

- Využijte podporu a služby Technologického centra v Praze

- Nezapomeňte informovat vedení a projektové oddělení fakulty, že se o grant ucházíte

Výzkumné infrastruktury

Informace o výzkumných infrastrukturách zatím připravujeme. Můžete si o nich přečíst na webu Technologického centra, nebo zjistit do jakých výzkumných infrastruktur je JU již zapojena.

European Innovation Council

Informace o EIC zatím připravujeme. Můžete však prozkoumat web EIC

European Institute for Innovation and Technology (EIT)

Informace o EIT zatím připravujeme. Můžete však prozkoumat web EIT.



Všechny aktuální výzvy programu Horizon Europe najdete na webu EU Funding & Tenders Portal.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1