ESFRI infrastruktury
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích se aktivně zapojuje do Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI). Prostřednictvím spolupráce na evropské úrovni jsme součástí tzv. ESFRI Roadmap.
Životní prostředí

Danubius RI - International Centre for Advanced Studies on River-Sea Systems
Danubius RI je inovativní mezinárodní výzkumné centrum, které se specializuje na studium řek a moří. Jeho hlavním cílem je zkoumat vzájemné vztahy mezi říčními a mořskými ekosystémy, včetně estuárů, delt a lagun.
Centrum CENAKVA, Fakulty rybářství a ochrany vod JU je součástí této výzkumné infrastruktry jako vedoucí partner SUPERSITE: Hydrological Nexus of Central Europe
Zdraví a potraviny

A distributed infrastructure for life-science data
ELIXIR je evropská výzkumná infrastruktura zaměřená na bioinformatiku a správu biologických dat. Poskytuje přístup k datům a podporuje mezinárodní spolupráci v biologických vědách.
Přírodovědecká fakulta, jakožto asociovaný partner, je součástí této infrastruktury prostřednictvím Elixir-CZ
Životní prostředí

eLTER RI - Integrated European Long-Term Ecosystem Research Infrastructure
eLTER RI je panevropská výzkumná infrastruktura, která se zaměřuje na dlouhodobý výzkum ekosystémů, kritických zón a socio-ekologických systémů. Posláním je podporovat výzkum s vysokým dopadem a katalyzovat nové poznatky o složitých interakcích mezi lidmi a přírodou v dlouhodobém horizontu.
Centrum CENAKVA, Fakulty rybářství a ochrany vod JU je součástí této výzkumné infrastruktry prostřednictvím národní sítě LTER-CZ, kde jsme na pozici – Český národní uzel, Správa výzkumného území Labe.
ESFRI projekty v přípravě
Projekt GenoPHEnix – a European research infrastructure to deliver consolidated services for research on genome and phenome interactions for terrestrial and aquatic farming systems

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích je prostřednictvím Velké výzkumné infrastruktury CENAKVA zapojena jako tzv. core partner v přípravě projektové žádosti s názvem GenoPHEnix. Cílem projektu GenoPHEnix je získání statutu „ESFRI Project“ v nadcházející aktualizaci cestovní mapy Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury v roce 2026 (dále jen „ESFRI“). Zakotvení projektu na ESFRI roadmapě otevře moznost zapojení dalších relevantních institucí v České republice do přípravné či implementační fáze projektu.
Projekt GenoPHEnix se zaměřuje na propojení genotypizace a fenotypizace hospodářských zvířat, které povede k vytvoření platformy pro živočišné genetické zdroje, k udržitelnému šlechtění s důrazem na zlepšování zdraví zvířat, welfare, odolnosti a účinnosti udržitelné produkce.