Skip to main content

Krizový štáb

Složení Krizového štábu

Předseda:

prof. Ing. Pavel Kozák, Ph.D.

Členové:

PhDr. Pavel Král., Ph.D.
doc. Ing. Luděk Berec, Dr.
doc. ThDr. Rudolf Svoboda, Th.D.
doc. Ing. Vladimír Žlábek, Ph.D.
do. PhDr. Renata Malátová, Ph.D.
Ing. Michal Hojdekr, Ph.D., MBA
Bc. Miroslav Hromada
Miloslav Švarc
Mgr. Edita Kadlecová
Bc. Eduard Krlín
Brožka Miroslav

Číst dál …Krizový štáb

Udržitelnost na Jihočeské univerzitě

Udržitelnost

na Jihočeské univerzitě

V souladu se Strategickým záměrem Jihočeské univerzity jsou realizovány nejen centrální, ale i fakultní kroky, díky kterým se univerzita snaží přispět k naplnění mezinárodně deklarovaných Cílů udržitelného rozvoje OSN.

Mezi centrální aktivity zaměřené na společenskou odpovědnost lze zařadit například instalaci fotovoltaických panelů na několik univerzitních budov. V roce 2022 přibyly v kampusu dvě chytré solární lavičky, které díky využití solární energie umožní nabití mobilních telefonů a notebooků. Nově také mohou studenti, zaměstnanci i veřejnost využít i dětské a workoutové hřiště.

S ohledem na stále se zvyšující spotřebu pitné vody nejen pro provoz, ale i pro výzkum a výuku byl již v roce 2021 řešen projekt na vybudování vrtané studny. Tato vrtaná studna byla vybudována pomocí ekologicky šetrné metody a je vybavena nezbytnou technologií pro úpravu kvality vody, která umožní nahrazení vody pitné vodou užitkovou, a to i s ohledem na zásadní požadavky na její kvalitu. Mezi další kroky v rámci udržitelnosti patří například centrální opatření spojená s efektivní správou budov, podpora udržitelné mobility či odpovědné nakupování a zadávání veřejných zakázek.

Nedílnou součástí strategického rozhodování v oblasti udržitelnosti je také sběr dat a jejich pravidelné reportování. Jihočeská univerzita se tak letos poprvé aktivně zapojila do mezinárodního hodnocení v žebříčku QS World University Rankings: Sustainability. V hodnocení Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích obsadila 5. místo mezi 11 reporotovanými českými univerzitami.


Číst dál …Udržitelnost na Jihočeské univerzitě

Lidé a kontakty

Kontakty

Kontakty

Ing. Michal Hojdekr, Ph.D., MBA
Kvestor

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice

Telefon: 389 032 002
Mobil: 725 391 382
Sekretariát: 389 032 023
E-mail:  
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Lenka Smítalová
Vedoucí útvaru

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Rektorát – Útvar pro strategii a rozvoj
Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice 

T/ +420 389 032 051
M/ +420 602 424 196
E/Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Rektorát – Útvar pro strategii a rozvoj
Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice

T/ +420 389 032 053
E/Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Číst dál …Lidé a kontakty

Aktuálně k udržitelnosti

Aktuálně k udržitelnosti

Aktuální vydání Freshe ze světa udržitelnosti a ESG

inspirativní čtení z oblasti udržitelnosti dostupné zde

Víte, že se Jihočeská univerzita stala členem Sítě pro výzkum globálního rozvoje a udržitelnosti?

V případě, že si budete přát zasílat informace a pozvánky na akce pořádané Sítí pro výzkum globálního rozvoje, neváhejte se, prosím, obrátit na kontaktní osobu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Více informací zde

Pitná voda a výzkum odpadních vod v Kanadě

Pavla Fojtíková z Přírodovědecké fakulty JU podnikla cestu do Kanady. V týdnu od 10. do 15. června 2024 proběhly odborné semináře a panelové diskuse s kanadskými odborníky, návštěvy výzkumných center univerzit spolu s dalšími jednáními o spolupráci. První část programu proběhla ve spolupráci s přední kanadskou univerzitou McGill University, druhá část pak v rámci University of Manitoba a s ní spolupracujících výzkumných center. Další informace se dočtete zde

Inovativní projekty TEFE a TEFE A+ mění výuku angličtiny pro udržitelnou budoucnost

Ústav anglistiky Filozofické fakulty JU (ÚAN) s touto myšlenkou pracuje v rámci projektů TEFE a TEFE A+, které se zaměřují na inovativní přístupy ve vzdělávání budoucích učitelů angličtiny, a především na zavedení mezinárodních pedagogických praxí (International Teaching Practice – ITP) jako standardní součásti přípravy budoucích učitelů. Více v následujícím článku.

Číst dál …Aktuálně k udržitelnosti

Evropský týden udržitelného rozvoje

Evropský týden udržitelného rozvoje

Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR) je celoevropský festival akcí, konají se např. konference, výstavy, workshopy, semináře, filmová promítání, komunitní setkání, dny otevřených dveří a mnohé další aktivity. Rozmanitost pořádaných akcí je veliká, cíl jediný: dát najevo, že nám záleží na budoucnosti světa, v němž žijeme. Evropský týden udržitelného rozvoje se každoročně koná v termínu 20. – 26. září. Nicméně aby to nebylo příliš krátké, do ETURu jsou registrovány všechny akce o udržitelnosti, které spadají do období 18. září až 8. října. Více informací o ETURu a dalších akcích naleznete také na stránkách festivalu zde.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích se do Evropského týdne udržitelného rozvoje zapojuje letos podruhé.

Proběhlo v rámci ETUR

Výzkum udržitelného rozvoje lesních řemesel ve venkovské krajině jižních Čech v dlouhé epoše 12. až 19. století a jeho dopad na současné přístupy k udržitelnému rozvoji a managementu krajiny

Tým odborníků různých disciplín z Archeologického ústavu Filozofické fakulty JU a externích odborníků přináší průběžné výsledky výzkumu, který se zaměřuje na proměny venkovské krajiny a udržitelný rozvoj v krajině zemědělců, lesníků a uhlířů v jižních Čechách. Výzkum se soustředí na dva mikroregiony s odlišnými přírodními podmínkami – lesnatý region Velechvínského polesí severně od Českých Budějovic a Novohradské hory.

Více o výzkumu Filozofické fakulty JU se můžete dočíst zde.

Dvojí diplom jako významný přínos k udržitelnosti v oblasti vzdělávání

Významu meziuniverzitního partnerství pro udržitelný rozvoj v oblasti vzdělávání si je Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky Filozofické fakulty JU vědom po celou dobu své existence – o tom svědčí dlouhodobá intenzivní spolupráce především s univerzitami v Augsburgu a Pasově. Výsledkem posledního společně řešeného projektu financovaného v rámci Evropské územní spolupráce (Interreg) byl v roce 2022 vznik bakalářského programu „dvojího diplomu“ (double-degree) pro germanistiku, realizovaného na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a Universität Passau.

Více se můžete dočíst zde.

Nejlepší by bylo, kdyby snižování spotřeby přišlo do módy

Co si pod pojmem udržitelnost představit a čím mohou přispět studenti i zaměstnanci JU, to jsou otázky pro docenta Jaroslava Bernase z Fakulty zemědělské a technologické JU.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

V rámci ETUR se uskutečnila také přednáška doc. Bernase, o které se můžete dočíst zde.

Rozhovor v Českém rozhlasu s doc. Ing. Martinem Jandou, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty JU

Zkratka GMO se používá pro geneticky upravené plodiny. Co to přesně je a máme se jich bát?

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde

Inovativní projekty TEFE a TEFE A+ mění výuku angličtiny pro udržitelnou budoucnost

"Vzdělání plodí sebevědomí. Sebevědomí plodí naději. Naděje plodí mír." Tento citát Konfucia vystihuje důležitost vzdělávání pro budování spravedlivé a mírové společnosti. Ústav anglistiky Filozofické fakulty JU (ÚAN) s touto myšlenkou pracuje v rámci projektů TEFE a TEFE A+, které se zaměřují na inovativní přístupy ve vzdělávání budoucích učitelů angličtiny, a především na zavedení mezinárodních pedagogických praxí (International Teaching Practice – ITP) jako standardní součásti přípravy budoucích učitelů.

Více se můžete dočíst zde

Rozhovor v Českém rozhlasu Ing. Pavly Fojtíkové, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty JU

"Jedy, které se dostanou do spodních vod, tam můžou zůstat léta," upozorňuje vědkyně.

Celý rozhovor si můžete pustit zde.

Akce na Jihočeské univerzitě

1. Charitativní swap na EF JU

Etika v 21. století 

Máme se bát geneticky modifikovaných plodin na poli? A co na to udržitelnost?

Současnost udržitelnosti a udržitelnost budoucnosti

Uplatnění LCA v oblasti udržitelnost

Jak se učit o udržitelném rozvoji?

Číst dál …Evropský týden udržitelného rozvoje

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1