• Úvod
  • Univerzita
  • Aktuálně
  • Zdravotně sociální fakulta JU umožnila lidem, aby si zkontrolovali své zdraví

Zdravotně sociální fakulta JU umožnila lidem, aby si zkontrolovali své zdraví

Dvě akce zaměřené na prevenci uspořádala v minulém týdnu pro veřejnost Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity. Zatímco oslava Mezinárodního den sester má už dlouhou tradici, páteční osvěta v nemocnici byla novinkou. Obě nabídky se týkaly poradenství o zdravém životním stylu s měřením zdravotních hodnot a setkaly se s velkým zájmem.

Ve čtvrtek přímo před radnicí na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. vyrostl modrý stánek s logem ZSF JU, kde vyučující, studentky a jeden student prvního ročníku studijního programu Všeobecné ošetřovatelství od 12 do 17 hodin měřili zájemcům zdarma hodnoty krevního tlaku, pulzu, BMI a celkového tuku, cholesterolu a cukru. Celkem se nechalo změřit asi 70 lidí různého věku. „Zastoupeny byly v podstatě všechny věkové kategorie. Minimálně deset lidí jsme nasměrovali do fakultního Centra prevence civilizačních chorob, protože projevili zájem něco pro své zdraví udělat pod odborným dohledem,“ shrnula docentka Marie Trešlová. Připomněla, že cílem této akce bylo také poukázat na to, že sestry nepůsobí jen ve zdravotnických zařízeních, ale podílejí se i na prevenci, která přispívá ke zlepšování zdraví lidí. Součástí poradenství zaměřeného na zdravý životní styl byla kolekce informačních brožur, které vydala ZSF JU. Výstižně a přehledně rozebírají hlavní témata, která veřejnost nejvíc zajímají: například stravu, nemoci srdce a cév, nadváhu a obezitu, péči o dolní končetiny či vliv stresu na organismus.

V pátek nabídli u příležitosti Mezinárodního dne proti mozkové mrtvici (MMM) studenti a vyučující ZSF JU ve vestibulu českobudějovické nemocnice opět měření a poradenství, tentokrát zaměřené především na prevenci tohoto onemocnění a jeho příznaky. Studentky a student opět měřili krevní tlak, cholesterol v krvi, BMI či glykemii (množství cukru v krvi), což jsou významné rizikové faktory. O službu byl velký zájem, celkem se nechalo změřit více než 70 lidí a mnozí z nich pak s odborníky dlouho diskutovali. Akce se konala ve spolupráci s neurologickým oddělením nemocnice, neboť spolu s jeho primářem a kolegy řeší Zdravotně sociální fakulta JU projekt, jehož cílem je sledovat zdravotní gramotnost, prevenci a také popsat následnou péči o pacienty s lehkým stupněm postižení po cévní mozkové příhodě ischemického typu. „Důležité je, aby lidé věděli, že do určité míry je možné situaci ovlivnit stylem našeho života. Rizikovým faktorem číslo jedna je vysoký krevní tlak, pak také kouření a další faktory včetně zvýšené tělesné hmotnosti," řekla koordinátorka Centra prevence civilizačních chorob Lenka Šedová.

Po vyhodnocení naměřených hodnot se každému zájemci věnovala individuálně a věnovala jim i specializovanou brožuru na toto téma, kterou fakulta vydala. „Upozorňujeme také na to, že čím dřív se pacient dostane do nemocnice, tím lépe pro jeho prognózu. Pestrost příznaků je u této diagnózy velmi široká a bohužel je celá řada lidí, kteří je podceňují do té doby, než situace vygraduje. Je třeba zdůraznit, že při podezření na mozkovou mrtvici pacient nikdy neudělá chybu, kdy si zavolá záchranáře a popíše, jak se cítí,“ dodala doktorka Šedová.

Text TZ:
Mgr. Alena Binterová, kontakt s médii a PR ZSF JU, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1