Skip to main content

Zástupci zahraničních oddělení univerzit se setkali v Praze

Na Univerzitě Karlově proběhlo jarní setkání takzvané Aliance IROs neboli zástupců zahraničních oddělení českých, moravských a slezských univerzit. Jedná se o pravidelnou iniciativu, jejímž hlavním cílem je sdílení dobré praxe v oblasti realizace internacionalizačních aktivit z pohledu administrativního, organizačního i strategického. Toto setkání se koná dvakrát ročně a pokaždé jej hostí některá z tuzemských univerzit. Na podzim roku 2024 se Aliance sešla na Ostravské univerzitě a letos na jaře poprvé zavítala též na Univerzitu Karlovu. Celkem se setkání zúčastnilo 20 osob ze 17 univerzit, včetně JU.

Probíraná témata úzce souvisela mimo jiné s blížícím se novým programových obdobím Erasmus+ (2028–2034), jehož podoba je nyní častým předmětem diskuzí na národní i mezinárodní úrovni. Tématem číslo jedna bylo financování internacionalizačních aktivit, v rámci něhož účastníci sdíleli dobrou praxi v odhadování a plánování finančního rámce na další období.

Taktéž diskutovali nad tím, jak zajistit mezinárodní zkušenost pro každého studenta a zaměstnance. Dalším neméně důležitým probíraným tématem se stalo uznávání výsledků zahraničních pobytů jako integrální součástí studia na domácí univerzitě: přítomní se shodli v tom, že míra uznávání předmětů a kreditů stále vykazuje potenciál pro zlepšení. A současně, vzhledem ke své komplexitě, vyžaduje systematické dlouhodobé úsilí jak na úrovni centrální, tak fakultní či individuální.

Počet zájemců o Erasmus+ výukový pobyt či školení je na univerzitách aktuálně poprvé vyšší, než alokovaný rozpočet. Jako mimořádně přínosné se proto ukázalo sdílení praxe k zavádění kritérií pro zefektivnění výběrových řízení na tyto aktivity.

Setkání se dále věnovalo především prioritám a hodnotám programu Erasmus+. Jednou z nich je digitalizace, jež se realizuje hlavně ambiciózním projektem Erasmus Without Paper a taktéž v Kombinovaných intenzivních programech (Blended intensive programmes) představujících inovativní propojení virtuální a fyzické mobility. Jako velmi aktuální téma se zde ukázalo vytváření metodik pro koordinátory a příjemce BIPů na straně zahraničních partnerů. Pozornost byla během setkání rovněž věnována prioritě inkluze, která má na všech zúčastněných univerzitách své pevné místo a stále se hledají možnosti, jak pro Erasmus+ nadchnout co nejvíce studentů se specifickými potřebami, a zajistit, aby se v novém prostředí cítili dobře.

Velkým tématem na závěr se stala podpora vyjíždějících i přijíždějících studentů v oblasti ubytování. UK sdílela novinky v oblasti prevence podvodů, jež se stávají stále větším rizikem. Ve spolupráci s Právní poradnou UK Pointu vytvořila univerzita vzorovou ubytovací smlouvu s vysvětlivkami, na co si dát pozor a taktéž rámcový manuál „Jak se nestát obětí nájemního podvodu v zahraničí“.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1