• Úvod
  • Univerzita
  • Aktuálně
  • Mezinárodní intenzivní týden přivede do simulačního centra ZSF JU pedagogy z evropských zemí

Mezinárodní intenzivní týden přivede do simulačního centra ZSF JU pedagogy z evropských zemí

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity bude od 22. srpna hostit účastníky Mezinárodního intenzivního týdne, který bude zaměřený na výměnu zkušeností se simulační výukou v ošetřovatelství s cílem posílit dovednosti, zefektivnit využívání této výukové metody ve výuce a navázat užší vzájemnou spolupráci. Organizátoři očekávají asi čtyřicet pedagogů ze 13 evropských zemí a Turecka.

Je to dosud největší akce, při níž ZSF JU otvírá simulační centrum odborné veřejnosti. „Hlavním cílem je zkvalitnění výuky díky využití moderních metod. Snažíme se nabízet studentům nové přístupy, které lze uplatnit při výuce všeobecných a pediatrických sester, porodních asistentek i zdravotnických záchranářů,“ uvedl vedoucí simulačního centra Mgr. František Dolák, Ph.D. První komplexní simulační centrum pro nelékařské zdravotnické obory v ČR otevřela ZSF JU na podzim 2020. Inspiraci pro tento projekt sbírali odborníci ze ZSF JU ve Finsku, Španělsku, USA či Lotyšsku. Mnozí kolegové nyní do Českých Budějovic přijedou a poprvé uvidí specializované místnosti věrně napodobující realitu, ve které zdravotníci pracují.

Týdenní setkání se koná v budově v ulici U Výstaviště 26, kde vznikly nemocniční pokoje, porodní sál, jednotka intenzivní péče a v suterénu stojí autentická kabina sanitky. Simulační výuku umožňují velíny a další prostory, v nichž pedagogové sledují a hodnotí práci studentů, kteří jsou zde vedeni k co největší samostatnosti. Vše je vybavené funkčními lékařskými přístroji a roli pacientů plní sofistikované figuríny řízené počítačem, které napodobují dýchání, puls či srdeční aktivitu atd. Lze k nim připojit přístroje, simulátory reagují na prováděné zákroky a vyučující může skrze ně komunikovat se studentem.

Pro výuku lze předem naprogramovat mnoho variant situací, s nimiž si zdravotníci musí poradit – a právě tyto scénáře se stanou významnou součástí programu Mezinárodního intenzivního týdne. Dopoledne bude patřit teorii a diskusím, k nimž se mohou další zahraniční účastníci připojit i online. Každé odpoledne naplní workshopy přímo v jednotlivých sálech simulačního centra. „Oslovili jsme všechny partnerské fakulty, kde se vyučuje Ošetřovatelství. Mimo jiné jsme jim nabídli prostory s návrhem, že zde mohou předvést i své vlastní scénáře a zapojit se tak do výměny zkušeností, o kterou nám jde především,“ upřesnil František Dolák. Upřesnil, že pořádající Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU pozval jak kolegy, kteří už simulační centra na fakultách mají, tak ty, kteří o nich teprve uvažují a chtějí se s touto formou výuky blíž seznámit.

Zdravotně sociální fakulta JU se dlouhodobě zaměřuje na hledání inovativních možností výuky, které umožní studentům co nejtěsnější spojení s praxí a co nejkvalitnější nácvik všech dovedností v co nejrealističtějším prostředí bez toho, aby byl v důsledku možných chyb studentů (začátečníků v oboru) ohrožen pacient. Proto chce přispět i k tomu, aby veřejné školy, které už uplatňují simulační výuku, v budoucnu spolupracovaly ve větší míře než dosud. Doba tomu přeje – zatímco dříve bylo snahou chránit si v těchto unikátních a drahých projektech své know-how, postupně vývoj pokročil a ukázal, jak je spolupráce v této oblasti potřebná a nutná. „Jsem velmi ráda, že tato nabídka naší fakulty vzbudila u kolegů ze zahraničí tak velký zájem. Pro nás je to nejen významná příležitost k výměně zkušeností a získávání nových podnětů, které pak využijeme u nás, ale také možnost přispět ke zkvalitnění výuky těchto předmětů na dalších fakultách ve světě – včetně těch zemí, kde jsme předtím čerpali inspiraci,“ uvedla děkanka Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D.

Dvoupodlažní budova Simulačního centra pro zdravotnické obory, která je přístavbou k dosavadnímu objektu ZSF JU, stála včetně zařízení cca 58 milionů korun. Centrum bylo financováno z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání EU (spoluúčast fakulty ve výši 5 %). Výstavba trvala dva roky a vyučovat se zde začalo na podzim 2020. Při dodržení přísných protiepidemických opatření zde bylo možné výuku zachovat dokonce i během měsíců, kdy byla většina škol uzavřena kvůli pandemii covid-19. Ta mj. zdůraznila nepostradatelnost kvalitně připravených sester a dalších zdravotníků, k čemuž výuka v simulačním centru významně přispívá.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1