Skip to main content

Akademický SWAP na JU propojil zodpovědný přístup ke spotřebě s charitou

Podpora udržitelnosti a etického chování – hlavní témata akademického SWAPU, který uspořádala Ekonomická fakulta JU pro studenty, zaměstnance a veřejnost. Zájem o téma etiky a udržitelnosti je mezi studenty vysoký, odpovídala tomu i návštěvnost akce. 

Lidé měli možnost přinést a vyměňovat dámské, pánské a dětské oblečení, doplňky, hračky, knihy a další domácí potřeby. Celý výtěžek ze vstupného, které bylo 100 Kč, byl věnován centru ARPIDA, z.ú. To poskytuje komplexní koordinovanou podporu v duchu uceleného systému rehabilitace osobám s tělesným a kombinovaným postižením.

Kromě samotného swapu byl pro návštěvníky připraven i bohatý doprovodný program. Během odpoledne si mohli užít hudební vystoupení studentů Pedagogické fakulty JU v podání Matouše Fialy, Michaely Kalinové, Kateřiny Kočové, Veroniky Procházkové a Veroniky Vaňákové. Letošní ročník obohatila přednáška na téma Udržitelná móda: Luxus nebo nutnost?, kterou vedli Nikola Sagapova a Roman Buchtele a přednáška Když byznys promluví: Kde končí etika? od Nikoly Soukupové. K dispozici bylo kosmetické poradenství od Adély Jandové ze společnosti MARY KAY, aromaterapie pod vedením wellness advokátky  dōTERRA  Veroniky Suché a fotokoutek. 

Swap se stal nejen příležitostí pro výměnu věcí, ale i pro navázání nových kontaktů a posílení komunitního ducha. Účastníci ocenili, že mohou přispět ke snižování odpadu, podpořit udržitelnost a současně pomoci dobré věci.

Druhým charitativním swapem navázala EF JU na pokračování úspěšné tradice, která podporuje nejen udržitelnost, ale také vzájemnou pomoc a solidaritu.

Společenská odpovědnost i na konferenci Etika v 21. století

Akademickému swapu předcházel 4. ročník mezinárodní vědecké konference Etika v 21. století. Záštitu nad akcí převzal senátor PČR Tomáš Fiala, primátorka statutárního města České Budějovice Dagmar Škodová Parmová a děkanka Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Zuzana Dvořáková Líšková.

Tematické okruhy letošního ročníku zahrnovaly etiku v podnikání a společenskou odpovědnost, environmentální etiku a udržitelnost, etiku v kontextu digitalizace a umělé inteligence a také aktuální etické výzvy současnosti.

Na plenárním zasedání vystoupili Kateřina Drahotová z České zemědělské univerzity v Praze s přednáškou Ethics in Practice: Navigating the Age of AI a Pavel Seknička ze Společnosti pro etiku v ekonomice, podnikání a správě s přednáškou: Value Orientation and Sustainability from the Business Ethics Perspective.

Oba příspěvky otevřely zásadní otázky spojené s aplikací etiky v době rychlého technologického vývoje a globalizace. Diskuse se soustředila na to, jak etické hodnoty a principy formují rozhodování firem i institucí a jak mohou přispět k dlouhodobě udržitelnému rozvoji – ať už v kontextu umělé inteligence, podnikatelského prostředí nebo veřejné správy.

Významným bodem programu byl také kulatý stůl, kde se diskutovala praktická aplikace etických principů v každodenním podnikání a řízení. Účastníci debatovali o aktuálních výzvách, kterým čelí jak soukromý, tak veřejný sektor v kontextu udržitelnosti, etiky v marketingu a odpovědném chování firem. Zástupci společností ČEZ, E.ON, Kooperativa i Asociace korporátních ombudsmanů řešili etické otázky spojené s využitím Al, genderové diverzity, work-life balance nebo generace Z. Tento dialog mezi akademiky
a zástupci z praxe nejen propojil teoretické poznatky s reálnými zkušenostmi, ale také nastínil možné cesty k efektivnímu a dlouhodobě udržitelnému chování v současné globální ekonomice.

Konference se zúčastnilo víc než 50 odborníků, akademiků, studentů a zástupců z praxe. Během programu bylo prezentováno 17 příspěvků, které přispěly k hlubší diskusi o potřebě etického chování ve všech aspektech společnosti.

Druhý den konference měli účastníci možnost nahlédnout do historického a kulturního kontextu místa konání prostřednictvím komentované prohlídky centra Českých Budějovic. Společná procházka městem, které v sobě propojuje tradici s moderním rozvojem, poskytla inspirativní paralelu k hlavním tématům konference – zejména k otázkám zakořenění etických hodnot v praxi a respektu k místnímu i kulturnímu kontextu.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1