Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR) je celoevropský festival akcí, konají se např. konference, výstavy, workshopy, semináře, filmová promítání, komunitní setkání, dny otevřených dveří a mnohé další aktivity. Rozmanitost pořádaných akcí je veliká, cíl jediný: dát najevo, že nám záleží na budoucnosti světa, v němž žijeme. Evropský týden udržitelného rozvoje se každoročně koná v termínu 20. – 26. září. Nicméně aby to nebylo příliš krátké, do ETURu jsou registrovány všechny akce o udržitelnosti, které spadají do období 18. září až 8. října. Více informací o ETURu a dalších akcích naleznete také na stránkách festivalu zde.
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích se do Evropského týdne udržitelného rozvoje zapojuje letos podruhé.
Výzkum udržitelného rozvoje lesních řemesel ve venkovské krajině jižních Čech v dlouhé epoše 12. až 19. století a jeho dopad na současné přístupy k udržitelnému rozvoji a managementu krajiny
Tým odborníků různých disciplín z Archeologického ústavu Filozofické fakulty JU a externích odborníků přináší průběžné výsledky výzkumu, který se zaměřuje na proměny venkovské krajiny a udržitelný rozvoj v krajině zemědělců, lesníků a uhlířů v jižních Čechách. Výzkum se soustředí na dva mikroregiony s odlišnými přírodními podmínkami – lesnatý region Velechvínského polesí severně od Českých Budějovic a Novohradské hory.
Více o výzkumu Filozofické fakulty JU se můžete dočíst zde.
Dvojí diplom jako významný přínos k udržitelnosti v oblasti vzdělávání
Významu meziuniverzitního partnerství pro udržitelný rozvoj v oblasti vzdělávání si je Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky Filozofické fakulty JU vědom po celou dobu své existence – o tom svědčí dlouhodobá intenzivní spolupráce především s univerzitami v Augsburgu a Pasově. Výsledkem posledního společně řešeného projektu financovaného v rámci Evropské územní spolupráce (Interreg) byl v roce 2022 vznik bakalářského programu „dvojího diplomu“ (double-degree) pro germanistiku, realizovaného na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a Universität Passau.
Více se můžete dočíst zde.
Nejlepší by bylo, kdyby snižování spotřeby přišlo do módy
Co si pod pojmem udržitelnost představit a čím mohou přispět studenti i zaměstnanci JU, to jsou otázky pro docenta Jaroslava Bernase z Fakulty zemědělské a technologické JU.
Celý rozhovor si můžete přečíst zde.
V rámci ETUR se uskutečnila také přednáška doc. Bernase, o které se můžete dočíst zde.
Rozhovor v Českém rozhlasu s doc. Ing. Martinem Jandou, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty JU
Zkratka GMO se používá pro geneticky upravené plodiny. Co to přesně je a máme se jich bát?
Celý rozhovor si můžete poslechnout zde
Inovativní projekty TEFE a TEFE A+ mění výuku angličtiny pro udržitelnou budoucnost
"Vzdělání plodí sebevědomí. Sebevědomí plodí naději. Naděje plodí mír." Tento citát Konfucia vystihuje důležitost vzdělávání pro budování spravedlivé a mírové společnosti. Ústav anglistiky Filozofické fakulty JU (ÚAN) s touto myšlenkou pracuje v rámci projektů TEFE a TEFE A+, které se zaměřují na inovativní přístupy ve vzdělávání budoucích učitelů angličtiny, a především na zavedení mezinárodních pedagogických praxí (International Teaching Practice – ITP) jako standardní součásti přípravy budoucích učitelů.
Více se můžete dočíst zde
Rozhovor v Českém rozhlasu Ing. Pavly Fojtíkové, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty JU
"Jedy, které se dostanou do spodních vod, tam můžou zůstat léta," upozorňuje vědkyně.
Celý rozhovor si můžete pustit zde.