Skip to main content

Nekonvenční přístup k problematice PPP
ic_large_w1200h917q100_ppp

Kdy:
12 11 2024 08:00

O události

Konference s názvem "Nekonvenční přístup k problematice PPP" realizovaná TF JU, navazuje na 1. ročník z minulého roku, s tématem významu sociálního pracovníka v procesu péče o klienty s PPP.

Téma poruch příjmu potravy stále hýbe Českou republikou. Problematika PPP je rozsáhlá, zasahuje různé věkové kategorie klientů, kteří mají individuální potřeby. Poruchy příjmu potravy postihují až 70 milionů lidí v celém světě, mají nejvyšší úmrtnost ze všech duševních onemocnění.  Klienti trpí poruchami vlastního vnímání těla, které je hluboko zakořeněné. V současné době vznikají nové služby, skupiny peer konzultantů, kteří chtějí efektivně a cíleně pomoci. Pro proces uzdravování je nutný holistický přístup se zapojením širokého spektra odborníků, kteří mají stejný směr.

Konference cíli na představení nových terapií ve fázi akutní, tedy navazování vztahu s klientem, ale i fázi recovery. V rámci konference bude dán velký prostor pro diskusi a možnost navazování kontaktů, tak, abychom přispívali k podpoře síťování mezi odborníky. 

Konference je určena odborníkům, kteří se tématu PPP věnují, pedagogům, kteří jsou přímými aktéry pomoci, ale i veřejnosti, která má zájem přispívat k prevenci v této problematice.

Konference bud probíhat i online formou a bude zpoplatněna.

 

Osobní přítomnost – 500 Kč, online forma 300 Kč pomocí objednávkového sytému JU. 

https://eshop.jcu.cz/simplifyworks/cs/eoc/public/programs/512092455-nekonvencni-pristup-k-porucham-prijmu-potravy

Program:

Hlavní přednášející: 

Mgr. Ing. Simona Novotná, Ph.D. – zkušená nutriční terapeutka

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta

Téma:  Úloha Nutriční terapie v procesu péče o klienty s PPP 

Cílem přednášky je ukotvit roli nutričního terapeuta v procesu léčby jedince s PPP.  Přednáška představí teoretická východiska i praktické zkušenosti z nutriční poradny. Dr. Novotná se bude věnovat kompetencím a limitům ve vztahu s pacientem/ pacientkou s poruchami PPP.  

Doma v těle   - MUDr. Petra Steyerová, Magdalena Takáčová

– tanečně pohybové terapeutky

Téma: Tanečně pohybová terapie s klienty s poruchami příjmu potravy

Přednáška nás seznámí s tím, co může taneční pohybová terapie ( TPT) nabídnout klientům s PPP. V rámci prezentace budou představeny ukázky práce s klienty a konkrétní kazuistiky. Díky odbornému workshopu, který bude navazovat na přednášku MUDr. Steyerové si v malé ochutnávce díky odbornici na TPT Magdaleně Takáčové budeme moci vyzkoušet praktické ukázky i na vlastním těle.

Více informací: https://domavtele.cz/

RNDr. Ivana Dostálová, Ph.D., PGCert

Téma: Fotografie jako nástroj v prevenci, péči o duševní zdraví a psychoterapii i jako základní pilíř holistického komplementárního programu pro poruchy příjmu potravy a cesta k sebepoznání a sebehojení.

V rámci přednášky si představíme Terapeutickou fotografii jako dynamicky se rozvíjející obor, který přináší sociálním pracovníkům i psychoterapeutům vysoce účinný nástroj pro vkládání do rukou klientovi (event. v komunitě), prostřednictvím kterého se klienti (event. komunita) mohou učit pracovat sami se sebou; sebepoznání, sebepřijetí, posilování, sebelaskavosti, zpracování a vyjadřování emocí, budování autentického já a (sebe)hojení. Představíme si konkrétní přístupy, které používám při práci s fotografií a konkrétní projekty a Programy, které vyvíjím. Ukážeme si fotografii jako prostředek, který vnáší další rovinu komunikace do vztahu sama se sebou, s druhými, v (terapeutickém) vztahu i v komunitě. Nahlédneme na fotografii z filozofického pohledu jako na prvek, který přináší do života jednotlivce, komunity i společnosti klid a smysl i vyšší a hlubší vnímání a prožívání.

Více informací: https://ivana.dostal.eu.com

Moje tělo je moje - Ridina  Ahmedová

- hudebnice, lektorka hlasových dílen, performerka a autorka audiodokumentů

Téma: Moje tělo je moje 

V první části programu představí paní Ridina svou práci - uvede projekty na kterých pracuje  a genezi jejich vzniku. Bude mluvit o svých zkušenostech s veřejným otevřením tématu body shamingu - o tom, jak se vyrovnávala s hejty, verbální agresí a s bouřlivou medializiací celého do té doby nepříliš artikulovaného tématu ve veřejném prostoru, když jako tlustá žena nahlas řekla, že si každý člověk zaslouží respekt a slušné zacházení. Taky se podělí o to, jaké zkušenosti sdílely stovky posluchačů, kteří jí napsali. V druhé, interaktivní části proběhne workshop, během kterého účastníci budou společně reflektovat téma tělesného vzhledu a zamyslí se nad okolnostmi a souvislostmi, které mohou naše fyzické tělo spoluutvářet. Cílem je uvědomění, že diverzita našich osudů a příběhů přirozeně přináší také diverzitu tělesného vzhledu.

Více informací: www.ridina.cz, https://mojetelojemoje.cz/

Toho dna se dotýkám už málo – Martina Lupínková 

– autorka dokumentární knihy, překladatelka, editorka

Téma: Síla příběhů zotavení v procesu uzdravování z PPP i v rámci prevence.

Martina Lupínková představí svou knihu Toho dna se dotýkám už málo: Životní příběhy za poruchami příjmu potravy (wo-men, 2022), ve které pracuje s tzv. příběhy zotavení (recovery stories), jež představují zkušenosti lidí s duševním onemocněním na cestě za zotavením. Díky osobnímu a narativnímu přístupu nabízejí příběhy naději, že je možné poruchy příjmu potravy překonat, vyrovnat se s náročnými životními zkušenostmi, které za PPP často leží, a žít plnohodnotný život. Stejně tak mohou vyprávění podpořit odvahu aktivně usilovat o změnu ve vlastním životě. Recovery stories jsou unikátním nástrojem pomoci do konceptu práce peer konzultantů v centrech duševního zdraví, sociálních pracovníků, lze je využít v rámci prevence na školách či osvěty v médiích.

Dramaterapie a arteterapie - Mgr. Hana Kotálová - Psychoterapeutka se specializací na dramaterapii a arteterapii  v kontextu Vývojových proměn Davida Read Johnsona.

Téma: Práce s tělesností v kontextu dramaterapie a arteterapie u klientů s poruchou příjmu potravy.

Arteterapie a dramaterapie jsou specifickými terapeutickými metodami využívajícími k léčbě umění. Dramaterapie Vývojových proměn a Senzorimotorická arteterapie pracuje navíc s tělesností, což je u klientů s PPP nosné. Paní Hana Kotálová představí v rámci příspěvku kazuistiky, které díky konkrétním dvěma příběhům z praxe arteterapeutického a dramaterapeutického přístupu práce představí konkrétní postupy, jak lze tyto metody využít  u klientů s mentální anorexií. Důležitý je také rodinný systém. Konkrétně budeme sledovat cestu k uzdravení u chlapce ( 15 let) skrze dramaterapii a dívky (15 let) skrze arteterapii.

Celým programem konference nás provede Mgr. Jiří Pasz

*změna programu vyhrazena

 
 

Powered by iCagenda

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1