• Univerzita
  • Aktuálně

Za obzor a pro vzájemné poznání: 2. konference doktorandů Jihočeské univerzity

Za obzor a pro vzájemné poznání: 2. konference doktorandů Jihočeské univerzity

Ve dnech 7. - 8. prosince 2022 proběhl druhý ročník celouniverzitní konference doktorandů Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. I letos byla její myšlenka založena na třech zásadních pilířích:

• Potřeba posilování sociální integrace doktorandů nad rámec oborů a fakult
  • Jednota vědy a vzájemný respekt vědců všech oborů jako základ pro její úspěšný rozvoj
  • Nezbytnost interdisciplinárního přístupu k řešení řady aktuálních celospolečenských výzev

Cílem konference bylo mimo jiné hodnoty odpovídající těmto pilířům zdůrazňovat už od počátku vědecké kariéry. Konference, která proběhla v angličtině, se letos aktivně zúčastnilo 38 doktorandů všech fakult, z nichž 33 prezentovalo svou práci formou přednášky a 5 prostřednictvím posterů. Ve srovnání s loňskem byly na programu dvě novinky: studenti si své sekce sami řídili (uváděli příspěvky a řečníky a řídili následné diskuse) a součástí konference byl také zvaný příspěvek Akademické knihovny JU (H. Vorlová, F. Vorel) na téma Open Access publikování, včetně otázek spojených s predátorskými časopisy.

Dvoudenní konference probíhala ve velmi příjemné a neformální atmosféře. Program nebyl úmyslně sestaven tematicky, ale s ohledem na cíl konference tak, aby byly v jednotlivých sekcích pestře namíchané prezentace studentů různých fakult. Příspěvky tak byly rozkročeny od otázek diverzity Atlantského pralesa v Brazílii či důležitosti zastínění půdy, přes problematiku kulturních kompetencí českých a slovenských zdravotních sester či filozofické otázky přírody a přirozenosti, až po integrovaný management škůdců a infekcí v akvaponii či vliv léků a produktů jejich degradace v odpadních vodách na vodní organismy. Studenti tak měli mimořádnou příležitost nahlédnout svou tematickou rozrůzněnost a poznat tak různé směry aktuální vědy na JU.

Dvoudenní konferenci uzavřel společenský večer, na kterém byly mimo jiné vyhlášeny čtyři nejlepší prezentace a jeden nejlepší poster. O těchto cenách do značné míry svým hlasováním rozhodovali samotní studenti. Skvělé pak bylo sledovat nadšení a respekt přítomných při vyhlašování jejich oceněných kolegů. Oceněnými studenty, kteří získali drobné dárky a finanční odměnu, letos byli:

• Cristian Villena (Přírodovědecká fakulta)
  • Folorunso Ewumi Azeez (Fakulta rybářství a ochrany vod)
  • Koid Qian Qun (Přírodovědecká fakulta)
  • Ghorbani Mohammad (Fakulta zemědělská a technologická)
  • Martina Poncarová (Přírodovědecká fakulta, nejlepší poster)

Kromě toho bylo pět českých účastníků oceněno prorektorem pro vědu a výzkum. Tito jako cenu získali roční předplatné časopisu Vesmír, poskytnuté zdarma redakcí tohoto časopisu, za což velmi děkujeme. Redakce časopisu Vesmír poskytla účastníkům konference také volné výtisky tohoto skvělého českého časopisu o vědě. Oceněnými byli:

• Michal Pech (Fakulta rybářství a ochrany vod)
  • Veronika Jodlová (Filozofická fakulta)
  • Jaroslav Neumann (Fakulta zemědělská a technologická)
  • Inka Kratochvílová (Zdravotně sociální fakulta)
  • Petra Hořejšová (Pedagogická fakulta)

Moc děkuji všem doktorandům za účast a pozitivní atmosféru, kterou svou přítomností a přístupem vytvořili a Útvaru pro vědu a výzkum Rektorátu JU za neocenitelnou pomoc při přípravě a samotné realizaci konference. Na rok 2023 plánujeme další ročník této konference a už teď se těšíme na hojnou účast studentů a množství jejich krásných témat.

Luděk Berec
Prorektor pro vědu a výzkum

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice