• Úvod
  • Univerzita
  • Aktuálně
  • Možné směry evropské spolupráce přiblížila na Filozofické fakultě moderovaná diskuze s odborníky

Možné směry evropské spolupráce přiblížila na Filozofické fakultě moderovaná diskuze s odborníky

Jak se bude Evropská unie vyvíjet v současném napjatém geopolitickém kontextu vyvolaném ruskou agresí na Ukrajině? Zvládne společně reagovat na stávající i nové výzvy, které tato bezprecedentní situace vyvolala? Bude možné naplnit ambiciózní ekologické cíle tzv. „Green Dealu“? Budou i nadále zajištěny standardy volního pohybu zboží a osob v EU? Tyto a mnoho dalších otázek bylo předmětem debaty nazvané „Budoucnost Evropy“, která se uskutečnila ve středu 11. 5. 2022 na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Kulatý stůl příhodně nazvaný „Budoucnost Evropy“ se věnoval možným směrům evropské spolupráce v současné napjaté mezinárodní situaci. Moderované diskuze se zúčastnila Jana Hybášková z Ministerstva zahraničních věcí a europoslankyně v letech 2004–2009, Zuzana Fišerová z Ministerstva spravedlnosti, Jan Poruba z Ministerstva průmyslu a obchodu a bývalý dlouholetý ředitel Francouzsko-české obchodní komory Jaroslav Hubata-Vacek.

Zvláštní zmocněnkyně ministra zahraničí pro instituce EU a přední česká orientalistka Jana Hybášková nastínila možné strategické směřování Evropské unie, která během ruské agrese na Ukrajině projevuje až nečekanou soudržnost a vůli pozitivně ovlivňovat světovou geopolitickou scénu. Specialistka na mezinárodní právo soukromé a romanistka Zuzana Fišerová pak odkryla různé otázky spojené s volným pohybem a migrací osob v rámci EU, ale také otázky justiční spolupráce s Ukrajinou či Ruskem. Právník a politolog Jan Poruba se podělil o zkušenosti s praktickým fungováním vnitřního trhu, který se má dočkat „ozelenění“ s plánovaným Green Dealem, i když současná válka na Ukrajině vnesla i do této oblasti nové neznámé, zvláště na poli energetické politiky. Bývalý dlouholetý ředitel Francouzsko-české obchodní komory Jaroslav Hubata-Vacek, který nyní pracuje jako ředitel ZŠ a MŠ v Černovicích a ekologický farmář, vnesl do debaty téma společné zemědělské politiky.

„U příležitosti francouzského předsednictví v Radě EU a nadcházejícího předsednictví ČR chceme podnítit diskuzi o tom, jak by mohla vypadat budoucnost Evropy,“ vysvětlil Ivo Petrů, prezident pořádajícího spolku Alliance française Jižní Čechy a pedagog na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity. „Jsme velice rádi, že pozvání do debaty přijali tak významní hosté. Celá akce je pro všechny zúčastněné v mnoha směrech přínosná.“ Dalším pořadatelem moderované diskuze bylo informační středisko Eurocentrum a Europe Direct.

Text TZ:
Mgr. Tereza Uhlíková, Projektové a marketingové oddělení FF JU, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1