Skip to main content

JU podepsala licenční smlouvu na výrobu Rollkontejnerů – nejnovější inovace z oblasti logistiky na JU

V pondělí 6. května podepsal rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (JU) prof. Ing. Pavel Kozák, Ph.D., licenční smlouvu se zástupci společnosti ZEKO-i. s.r.o. na sériovou výrobu rollkontejnerů. Slavnostního podpisu se za JU účastnili také děkanka Ekonomické fakulty JU doc. RNDr. Zuzana Dvořáková Líšková, Ph.D., vedoucí Kanceláře transferu technologií RNDr. Mgr. Růžena Štemberková, Ph.D., MPA, prorektor pro vědu a výzkum JU doc. Ing. Luděk Berec, Dr., a Ing. Radek Toušek, Ph.D., hlavní původce inovačního řešení z Ekonomické fakulty JU.

Jednou z inovací z oblasti logistiky na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích je tzv. rollkontejner. Prostřednictvím projektu z programu GAMA 2 Technologické agentury ČR s názvem Rozvoj aktivit proof-of-concept na Jihočeské univerzitě, který získala Kancelář transferu technologií, byl vyvinut a ověřen specifický technický prostředek pro rozvoz kusových zásilek.

Jedná se o unikátní koncept manipulačního vozíku pro rozvoz kusových zásilek, který umožní naložení přímo v místě rozdělování zásilek (v Depu dopravní společnosti) a následný převoz přímo do rozvozové dodávky. Rollkontejnery jsou opatřeny speciálními oky pro uchycení, díky kterým je jejich ukotvení v dodávce snadné a bezpečné. Zásilky jsou tímto bezpečně a přehledně uložené a zásadně šetří čas při rozvozu a vykládání zásilek u zákazníků. Rollkontejner může mít libovolný počet polic, lze jej upravit dle aktuální potřeby, respektive dle velikosti převážených zásilek. Jedná se o inovativní koncept pro zefektivnění rozvážkových služeb za minimální potřeby úprav rozvozových dodávek.

Koncept byl dlouhodobě testován v ostrém provozu a díky tomu byl vyladěn do posledních detailů.

Průmyslově právní cestou jsou ochráněny celkem tři verze rollkontejneru, které byly postupně vyvíjeny, a to formou evropského průmyslového vzoru.

Sériová výroba bude zprostředkována obchodním partnerem, který obdržel licenci ze strany Jihočeské univerzity. Pro tento účel byla obchodním partnerem založena nová právnická osoba, společnost ZEKO-i. s.r.o. [zeko aj]. Nastavení podmínek licenční smlouvy v tomto konkrétním případě bylo odlišné od běžně uzavíraných typů licenčních smluv, kde je z finančního hlediska smlouvy nejčastěji využita forma vstupní částky a následných % z prodeje na anuitní bázi. Zde bylo řešeno zejména nastavení finančních aspektů z pohledu objemu výroby (počtu kusů) a následných prodejů. Podmínky smlouvy byly vzájemně vyjednávány v několika kolech, aby došlo ke spokojenosti obou stran. Shody bylo dosaženo ve formě licence obsahující vstupní platbu a dále progresivní částku za vyrobené kusy rollkontejnerů.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1