• Úvod
  • Univerzita
  • Aktuálně
  • Jihočeská univerzita opakovaně boduje v mezinárodních žebříčcích

Jihočeská univerzita opakovaně boduje v mezinárodních žebříčcích

Začátkem září tohoto roku byly zveřejněny výsledky dalšího ročníku jednoho z nejprestižnějších světových žebříčků „The Times Higher Education World University Rankings“ pro rok 2021, ve kterém se Jihočeská univerzita opět umístila mezi nejlepšími. Z hodnocených univerzit z 93 zemí světa obsadila celkové 801.-1000. místo, čímž obhájila své umístění z předchozího roku.

V rámci českých vysokých škol se Jihočeská univerzita meziročně posunula o jednu příčku nahoru, kdy obsadila 4. místo z 18 vysokých škol z ČR, které byly v rámci „THE World University Rankings 2021“ hodnoceny. „Toto skvělé umístění je pro nás dalším mezinárodním potvrzením skutečnosti, že patříme mezi skutečně ty nejlepší české vysoké školy. Těší nás o to více, že v roce 2021 si budeme připomínat třicet let od vzniku Jihočeské univerzity,“ komentuje opakovaný úspěch rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr.

Univerzity byly v žebříčku „The Times Higher Education World University Rankings“ opět hodnoceny na základě 13 kalibrovaných výkonových ukazatelů porovnávajících dosažené výsledky v oblasti vzdělávání, výzkumu, transferu znalostí a internacionalizace.

Univerzitě se v posledních letech daří nejen v tomto globálním žebříčku, ale také v žebříčku regionálním (The Times Higher Education Emerging Economy University Rankings), žebříčku tzv. mladých univerzit, tedy univerzit mladších padesáti let (The Times Higher Education Young University Rankings) či některých žebříčcích oborových. Blíže o žebříčcích Times Higher Education ZDE

Vysokou úroveň Jihočeské univerzity potvrzují i další uznávané světové žebříčky vysokých škol. Jde například o aktuální žebříček „ShanghaiRanking’s Academic Ranking of World Universities 2020“ (ARWU). Jeho první část byla zveřejněna v polovině srpna tohoto roku a Jihočeská univerzita v něm obsadila sdílené 901.-1000. místo z více než 2000 hodnocených univerzit. Tím potvrdila své umístění z předchozích dvou ročníků. Velmi dobře se Jihočeské univerzitě dařilo i v některých oborových žebříčcích (Agricultural Sciences, Veterinary Sciences, Environmental Science and Engineering a Ecology). Nejlepšího umístění se Jihočeské univerzitě podařilo dosáhnout v oborovém žebříčku „Ecology“, ve kterém obsadila celkové 101.-150. místo a zároveň první místo v rámci hodnocených vysokých škol z České republiky. Blíže o žebříčku ARWU na tomto odkazu.

„Stejného umístění jako v žebříčku ARWU dosáhla Jihočeská univerzita v roce 2020 také v novém akademickém žebříčku „Three University Missions Moscow International University Ranking“ (MosIUR), ve kterém obsadila 901.-1000. místo v rámci hodnocených univerzit z 97 zemí světa,“ doplňuje seznam úspěchů profesor Bohumil Jiroušek, rektor Jihočeské univerzity. Tento žebříček, který byl poprvé publikován teprve v roce 2017, a jehož vznik iniciovala Ruská unie rektorů (The Russian Union of Rectors), hodnotí tři klíčové oblasti – vzdělávání (45 %), výzkum (25 %) a společenský dopad činnosti univerzity (30 %). Hodnocené univerzity jsou posuzovány na základě celkem 16 kritérií, přičemž oblast vzdělávání a výzkumu pokrývají vždy čtyři kritéria, oblast společenského dopadu pak zbývajících 8 kritérií. V tomto žebříčku nejsou využívány tzv. reputační průzkumy, hodnocení je prováděno mezinárodní expertní skupinou. Blíže o žebříčku MosIUR naleznete ZDE

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel.+420 389 032 191 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05
České Budějovice
Tel.+420 389 032 191 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.jcu.cz

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1