Vysokoškolská poradna JU
Další informace k vysokoškolské poradně najdete na tomto odkaze https://www.pf.jcu.cz/cz/fakulta/ostatni-pracoviste/poradna
Další informace k vysokoškolské poradně najdete na tomto odkaze https://www.pf.jcu.cz/cz/fakulta/ostatni-pracoviste/poradna
During this activity, JU acts as the administrator of personal data of newsletter subscribers. The distribution of the newsletter is ensured by JU itself, it does not use any other person (processor) for this purpose.
By registering to receive JU newsletters, the subscriber of the newsletter gives his free and informed consent to the collection, storage and processing of his e-mail address, which he provides in the registration form, for the purpose of sending information messages (newsletter).
Consent is granted for a period of 5 years from the date of its granting.
Consent is entirely voluntary and may be withdrawn at any time. Consent can be revoked via a link included in every newsletter sent, or it can be revoked by sending an e-mail to
In connection with the sending of information messages, the subscriber of the newsletter can exercise the rights attributed to him by Regulation of the European Parliament and of the EU Council 2016/679 of April 27, 2016 on the protection of natural persons in connection with the processing of personal data and on the free movement of such data and on the repeal of Directive 95/ 46/EC (General Data Protection Regulation).
In particular, he has the right to request information from JU on whether and how it processes his e-mail address, what information messages it uses to send, etc.,
If the subscriber of the newsletter believes that the processing of his e-mail address and its use for sending information messages to JU is in violation of legal regulations, he can contact us via e-mail at
If the subscriber of the newsletter asserts a right in relation to the processed personal data, he will be notified of the resolution of his request no later than one month from the delivery of the request. This deadline may be extended by two months, taking into account the complexity and number of processed applications.
Exercising rights is free of charge. JU may require a fee for handling the request only if the request is clearly unfounded or disproportionate because the request is repeated.
Detailed rules for exercising rights can be found at: https://www.jcu.cz/en/personal-data-protection
Sociální bezpečí lze definovat jako ideální stav prostředí, ve kterém je chování a jednání všech přítomných přirozeně vedeno principy kolegiality, integrity, rovnosti, respektu, otevřenosti a pozornosti k ostatním a kde jakákoliv forma nežádoucího chování, zastrašování, agrese, šikany nebo diskriminace je považována za nepřijatelnou, a to bez ohledu na to, zda se jedná o studentky a studenty nebo zaměstnankyně a zaměstnance.
Sociálním bezpečím v prostředí veřejných vysokých škol se české vysoké školy společně zabývaly v rámci Centralizovaných rozvojových projektů od roku 2022, kdy navázaly na dosavadní spolupráci na rozvoji tématu akademické etiky a integrity a prevence plagiátorství. V roce 2023 se pozornost zaměřila na téma prevence neetického jednání na akademické půdě a podpora kompetencí v péči o oběti.
V rámci Centralizovaných rozvojových projektů vznilky webové stránky, které se věnují otázkám akademické integrity, otevírají nová témata, podávají přehled o workshopech, shormažďují užitečné odkazy a příručky a mají vlastní blog. Vše najdete na
Jen si to představte. Dostanete nabídku, kterou cítíte, že chcete z různých důvodů odmítnout. Ale zároveň cítíte silné obavy z toho, co by takové odmítnutí mohlo přinést. Jste si totiž vědomi, že nabízející má zdánlivě trumfy v kapse: vyšší postavení, renomé a není zvyklý být odmítnut. Nahraná situace z videa “Něco za něco” demonstruje mocenské postavení a vliv na jedné straně a obavy z následků odmítnutí na straně druhé. V reálném životě se každý z nás do podobné situace může dostat kdykoli, ač okolnosti mohou být pokaždé jiné.
Jak se zachovat a na co si dát pozor?
V práci nebo klidně na ulici se můžete dostat do situace, která vám nepřijde v pořádku. Přítomnost pasivního svědka, známého také jako "bystander", má klíčový význam. Proč bychom měli ve vypjaté situaci zasáhnout? Proč by to nemohl udělat někdo jiný? Bohužel, jestliže nezareagujeme my, je pravděpodobné, že se nikdo jiný neozve... A právě my jsme ti, kdo mohou v dané situaci zasáhnout a někomu pomoci.
Jak se zachovat a na co si dát pozor?
Důvěra. Jeden z nejdůležitějších aspektů mezilidských vztahů. Co ale když je křehká a pouze jednostranná? Podívejte se na třetí díl série videí iniciativy "Nemusíš - můžeš", která ukazuje příklady nevhodného chování a radí, jak se v dané situaci nejlépe zachovat.
Pevné mezilidské vztahy jsou založené na vzájemné důvěře a dobré víře. V životě však mohou nastat situace, kdy se důvěřivý člověk může dostat do problémů. Například sdílením citlivých informací, jako jsou intimní fotografie, s nevhodným člověkem, který v takové situaci získává nad důvěřivým člověkem až příliš velkou moc…
Krátká, výstižná a v mnoha případech dostačující odpověď na řadu otázek nebo nepříjemných návrhů. “NE” je celá věta a zároveň poslední díl ze série edukačních videí o sociálním bezpečí.
„NE!”
Jedním z prvních slov malého dítěte je slovo, kterým vyjadřuje nesouhlas a snad i nelibost s okolními návrhy. Když dospějeme, hranice slova NE se pro některé záhadně zastřou nejasnostmi. Přitom význam slova NE zůstává: je vyjádřením nesouhlasu, nelibosti, vymezením hranic a jasným definováním vlastního bezpečného prostoru. Jakékoli další akce za slovem “NE” často vyvolávají nepříjemné situace, nehezké vzpomínky a bohužel vytvářejí z těchto situací oběti, které si nesou následky po celý život.
Legislativa JU:
Zásady výzkumné práce a zveřejňování poznatků a výsledků výzkumu,
Zásady pro posuzovatelskou, hodnotící, oponentskou a expertní činnost,
Kolektivní smlouva JU (+ dodatky),
Plán genderové rovnosti JU (EN),
Opatření rektora o vnitřním oznamovacím systému,
Revidovaný Akční plán HR Award,
Opatření rektora JU stanovující postup v případech obtěžování na pracovišti
Dalším tématem prostupujícím činnostmi vysokých škol napříč vzděláváním, výzkumen i třetí rolí je podpora genderové rovnosti. Jihočeská univerzita má zpracovaný Plán genderové rovnosti, který je v současné době aktualizován, resp. probíhá jeho evaluace.
Činnosti v této oblasti rámcuje především Vládní strategie pro rovnost žen a mužů ČR na léta 2014-2020 a každoročně aktualizovaný Akční plán pro rovnost žen a mužů. MŠMT svou vlastní činnost rozvíjejí na základě Plánu podpory žen a mužů MŠMT na léta 2021-2024.
Tématu genderu v obsahu výzkumu a invoací se systematicky věnzje také Technologická agentrua České republiky. Na svých webových stránkách přehledně informuje o novinkách, výzkumech a sdílí metodiky a návody a tipy pro výzkuníky.
Ucelený pohled na podporu genderové rovnosti ve výzkumu, podporu výzkumných organizací a státní správy v prosazování genderové rovnosti ve vědě a výzkumu podává Národní kontaktní centrum - gender a věda. Mimo konzultací a in-house školení poskytují studie, příručky a výstupy projektů zabývajících se dopadem genderové nerovnosti a možností institucí na efektivní opatření podporující bezpečné prostředí. Zájemci mohou absolvovat e-learningový kurz.
Vladislava Klimešová
e-mail:
tel.: 2045
3. patro místnost 006
Jana Janáková
e-mail:
tel.: 2045
Pokladní hodiny pro zaměstnance a studenty na rektorátní pokladně jsou:
PO | 8:00 - 12:00 | 13:00 - 15:00 |
ÚT | - | - |
ST | 8:00 - 12:00 | 13:00 - 15:00 |
ČT | - | - |
PÁ | 8:00 - 12:00 | - |
1