Browse IS/STAG - Portál JU

Skip to page content
Website JU
Portal title page JU
Anonymous user Login Česky
User support contact
Browse IS/STAG
Login Česky
User support contact
  • Welcome
  • Browse IS/STAG
  • Evaluation results
  • Applicant
  • Graduate
  • IPS
  • E-learning
  • Aplikace StuduJU
Welcome
Browse IS/STAG
Management reactionGlobal survey resultsPublished survey resultsService evaluation results
Information for applicantsElectronic applicationECTS arrivalsCourse catalog
Getting startedAlumni ClubAbsolvent - website
IPS
E-learning
Aplikace StuduJU

1st level navigation

  • Welcome
  • Browse IS/STAG
  • Evaluation results
  • Applicant
  • Graduate
  • IPS
  • E-learning
  • Aplikace StuduJU
User disconnected from the portal due to long time of inactivity.
Please, click this link to log back in
(sessions are disconnected after 240 minutes of inactivity. Note that mobile devices may get disconnected even sooner).

Browse IS/STAG (S025)

Help

Main menu for Browse IS/STAG

  • Programmes and specializations.
  • Courses
  • Departments
  • Lecturers
  • Students
  • Examination dates
  • Timetable events
  • Theses, selected item
  • Pre-regist. study groups
  • Rooms
  • Rooms – all year
  • Free rooms – Semester
  • Free rooms – Year
  • Capstone project
  • Times overlap
  •  
  • Title page
  • Calendar
  • Help

Search for a Thesis

Print/export:  Data export to PDF format - which you can print easily... Bookmark this link in your browser so that you may quickly load this IS/STAG page in the future.
Only logged-in user will see student personal numbers.

Dates found, count: 1

Search result paging

Found 1 records Print Export to xls List URL
  Surname Name Title Thesis status   Supervisors Reviewers Type of thesis Date of def. Title
Student Type of thesis - - - - - - - - - -
Item shown in detail ČÁPOVÁ Includes the selected person into the timetable overlap calculation. Kateřina Babywearing risks and benefits from a physiotherapeutic point of view Babywearing risks and benefits from a physiotherapeutic point of view Thesis finished and defended successfully (DUO).   Hartmanová Martina Šebestianová Štěpánka Bachelor's thesis 1537221600000 18.09.2018 Babywearing risks and benefits from a physiotherapeutic point of view Thesis finished and defended successfully (DUO).
Kateřina ČÁPOVÁ Bachelor's thesis 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX 0XX

Thesis info Nošení dětí v šátku - rizika a benefity z pohledu fyzioterapie

  • Basic data
The document you are accessing is protected by copyright law. Unauthorised use may lead to criminal sanctions.
Name ČÁPOVÁ Kateřina Includes the selected person into the timetable overlap calculation.
Acad. Yr. 2016/2017
Assigning department UFM
Date of defence Sep 18, 2018
Type of thesis Bachelor's thesis
Thesis status Thesis finished and defended successfully (DUO). Thesis finished and defended successfully (DUO).
Completeness of mandatory entries - No mandatory fields for this Thesis.
Main topic Nošení dětí v šátku - rizika a benefity z pohledu fyzioterapie
Main topic in English Babywearing - risks and benefits from a physiotherapautic point of view
Title according to student Nošení dětí v šátku - rizika a benefity z pohledu fyzioterapie
English title as given by the student Babywearing risks and benefits from a physiotherapeutic point of view
Parallel name -
Subtitle -
Supervisor Hartmanová Martina, Mgr.
Oponent Šebestianová Štěpánka, RNDr. Ph.D.
Annotation Tato bakalářská práce pojednává o problematice nošení dětí v šátku z pohledu fyzioterapie. Cílem práce bylo z (dostupných informací) zjistit, jaká jsou rizika a benefity tohoto fenoménu. Dalším cílem bylo prozkoumat, jaké jsou názory odborné a laické veřejnosti na nošení dětí v šátku. V teoretické části práce jsou uvedeny obecné aspekty nošení dětí v šátku, historie nošení dětí, psychologické aspekty, druhy šátků a typy úvazů. Navazující kapitola teoretické části popisuje konkrétněji problematiku z pohledu fyzioterapie, především tedy s ohledem na pohybový aparát dítěte. V práci je také zahrnuta kapitola poukazující na podobnost mezi nošením dětí v šátku s některými aspekty vybraných terapeutických metod využívaných v praxi fyzioterapeuta. V závěru teoretické části jsou shrnuta jednotlivá možná rizika a benefity, které s sebou tato metoda transportu dítěte přináší. Praktickou část tvoří kvantitativní výzkum provedený pomocí nestandardizovaných dotazníků, který sledoval názory odborné a laické veřejnosti na tuto problematiku. Odbornou veřejnost reprezentovalo celkem 62 fyzioterapeutů, laickou veřejnost reprezentovalo dohromady 75 rodičů. Z výsledků výzkumu vyplývá, že názory na danou problematiku se mezi oběma skupinami respondentů výrazně liší. Na základě tohoto výrazného rozdílu se domnívám, že je zapotřebí, aby se fyzioterapeuti problematikou nošení dětí na těle více zabývali. Zároveň by práce mohla přispět k lepšímu pochopení a vzájemnému porozumění mezi terapeutem a rodičem dítěte. Práce může posloužit k rozšíření obzorů jak odbornému personálu, který může přijít do styku s touto problematikou (pediatři, ortopedi, rehabilitační lékaři, fyzioterapeuti, porodní asistentky atd.), tak i laické veřejnosti, především tedy rodičům.
Annotation in English This bachelor thesis deals with the issue of babywearing in a wrap from the physiotherapeutic point of view. The aim of the work was to find out what the risks and benefits of this phenomenon are. Another aim was to explore the views of the professionals and general public on babywearing. In the theoretical part, the general and psychological aspects of babywearing, its history, the types of wraps and tying techniques are presented. The next chapter expands on the issue from the physiotherapy perspective, especially with respect to the child's musculoskeletal system. The section also includes a chapter on a similarity between babywearing and some aspects of selected methods used in the practice of a physiotherapist. The possible risks and benefits concerning this method of baby transport are summarized in the conclusion of the theoretical part. The practical part consists of quantitative research carried out using non-standardized questionnaires. It reflects the opinions of the professionals and lay public on this issue. The first respondent group consisted of 62 physiotherapists - while in the second one, the opinions of lay public were represented by a total of 75 parents. As the results of the research show a considerable discrepancy in opinions of the two respondent groups, I believe there is a need for physiotherapists to deal more with the matter of babywearing. Thus, the work could contribute to a mutual understanding between the therapist and the parent. This thesis can be used to extend the horizons of both the professional staff (paediatricians, orthopaedists, rehabilitation physicians, physiotherapists, midwives, etc.) and the general public, particularly parents.
Keywords šátkování, kyčelní kloub, páteř, vertikální poloha, horizontální poloha
Keywords in English Babywearing, hip joint, spine, vertical position, horizontal position
Length of the covering note 89 s. (123 594 znaků)
Language CZ
Annotation
Tato bakalářská práce pojednává o problematice nošení dětí v šátku z pohledu fyzioterapie. Cílem práce bylo z (dostupných informací) zjistit, jaká jsou rizika a benefity tohoto fenoménu. Dalším cílem bylo prozkoumat, jaké jsou názory odborné a laické veřejnosti na nošení dětí v šátku. V teoretické části práce jsou uvedeny obecné aspekty nošení dětí v šátku, historie nošení dětí, psychologické aspekty, druhy šátků a typy úvazů. Navazující kapitola teoretické části popisuje konkrétněji problematiku z pohledu fyzioterapie, především tedy s ohledem na pohybový aparát dítěte. V práci je také zahrnuta kapitola poukazující na podobnost mezi nošením dětí v šátku s některými aspekty vybraných terapeutických metod využívaných v praxi fyzioterapeuta. V závěru teoretické části jsou shrnuta jednotlivá možná rizika a benefity, které s sebou tato metoda transportu dítěte přináší. Praktickou část tvoří kvantitativní výzkum provedený pomocí nestandardizovaných dotazníků, který sledoval názory odborné a laické veřejnosti na tuto problematiku. Odbornou veřejnost reprezentovalo celkem 62 fyzioterapeutů, laickou veřejnost reprezentovalo dohromady 75 rodičů. Z výsledků výzkumu vyplývá, že názory na danou problematiku se mezi oběma skupinami respondentů výrazně liší. Na základě tohoto výrazného rozdílu se domnívám, že je zapotřebí, aby se fyzioterapeuti problematikou nošení dětí na těle více zabývali. Zároveň by práce mohla přispět k lepšímu pochopení a vzájemnému porozumění mezi terapeutem a rodičem dítěte. Práce může posloužit k rozšíření obzorů jak odbornému personálu, který může přijít do styku s touto problematikou (pediatři, ortopedi, rehabilitační lékaři, fyzioterapeuti, porodní asistentky atd.), tak i laické veřejnosti, především tedy rodičům.
Annotation in English
This bachelor thesis deals with the issue of babywearing in a wrap from the physiotherapeutic point of view. The aim of the work was to find out what the risks and benefits of this phenomenon are. Another aim was to explore the views of the professionals and general public on babywearing. In the theoretical part, the general and psychological aspects of babywearing, its history, the types of wraps and tying techniques are presented. The next chapter expands on the issue from the physiotherapy perspective, especially with respect to the child's musculoskeletal system. The section also includes a chapter on a similarity between babywearing and some aspects of selected methods used in the practice of a physiotherapist. The possible risks and benefits concerning this method of baby transport are summarized in the conclusion of the theoretical part. The practical part consists of quantitative research carried out using non-standardized questionnaires. It reflects the opinions of the professionals and lay public on this issue. The first respondent group consisted of 62 physiotherapists - while in the second one, the opinions of lay public were represented by a total of 75 parents. As the results of the research show a considerable discrepancy in opinions of the two respondent groups, I believe there is a need for physiotherapists to deal more with the matter of babywearing. Thus, the work could contribute to a mutual understanding between the therapist and the parent. This thesis can be used to extend the horizons of both the professional staff (paediatricians, orthopaedists, rehabilitation physicians, physiotherapists, midwives, etc.) and the general public, particularly parents.
Keywords
šátkování, kyčelní kloub, páteř, vertikální poloha, horizontální poloha
Keywords in English
Babywearing, hip joint, spine, vertical position, horizontal position
Research Plan Současný stav problematiky: V dnešní době stále častěji potkáváme maminky, které nosí své miminko v šátku. Mezi hlavní důvody nošení patří množství předností, které šátek na rozdíl od kočárku nabízí. Mezi výhody patří například těsný kontakt mezi matkou (nosící osobou) a dítětem, možnost včas reagovat na potřeby dítěte a praktičnost v každodenním životě (např. při nákupech, v městské hromadné dopravě a při procházkách). Je ovšem důležité dbát na správnou metodiku vázání, aby se předešlo možným zdravotním komplikacím. Proto by se každá maminka, než začne s nošením dítěte v šátku, měla napřed seznámit alespoň s nejzákladnějšími pravidly, aby mohla být případná rizika eliminována. I přes množství výhod této metody se názory odborníku ohledně vhodnosti nošení dětí v šátku mohou lišit. Cíl práce: 1) Zjistit, jaká jsou rizika a benefity nošení dětí v šátku z pohledu fyzioterapie. 2) Prozkoumat, jaké postoje zaujímají odborníci a laická veřejnost k problematice nošení dětí v šátku a jaké jsou jejich důvody pro tento postoj. Popis metodiky: V praktické části bude proveden kvantitativní výzkum pomocí mnou vypracovaných dotazníků a na základě výsledků zhotovená analýza. Z řad laické veřejnosti budou skupinu respondentů tvořit rodiče, z řad odborníku budou skupinu respondentů tvořit fyzioterapeuti a další odborníci z praxe. Předpokládané využití pro praxi: Práce může být využita v klinické praxi fyzioterapeutů a dalších odborníků, může být využita jako edukační materiál pro studenty a pro budoucí i stávající rodiče.
Research Plan
Současný stav problematiky: V dnešní době stále častěji potkáváme maminky, které nosí své miminko v šátku. Mezi hlavní důvody nošení patří množství předností, které šátek na rozdíl od kočárku nabízí. Mezi výhody patří například těsný kontakt mezi matkou (nosící osobou) a dítětem, možnost včas reagovat na potřeby dítěte a praktičnost v každodenním životě (např. při nákupech, v městské hromadné dopravě a při procházkách). Je ovšem důležité dbát na správnou metodiku vázání, aby se předešlo možným zdravotním komplikacím. Proto by se každá maminka, než začne s nošením dítěte v šátku, měla napřed seznámit alespoň s nejzákladnějšími pravidly, aby mohla být případná rizika eliminována. I přes množství výhod této metody se názory odborníku ohledně vhodnosti nošení dětí v šátku mohou lišit. Cíl práce: 1) Zjistit, jaká jsou rizika a benefity nošení dětí v šátku z pohledu fyzioterapie. 2) Prozkoumat, jaké postoje zaujímají odborníci a laická veřejnost k problematice nošení dětí v šátku a jaké jsou jejich důvody pro tento postoj. Popis metodiky: V praktické části bude proveden kvantitativní výzkum pomocí mnou vypracovaných dotazníků a na základě výsledků zhotovená analýza. Z řad laické veřejnosti budou skupinu respondentů tvořit rodiče, z řad odborníku budou skupinu respondentů tvořit fyzioterapeuti a další odborníci z praxe. Předpokládané využití pro praxi: Práce může být využita v klinické praxi fyzioterapeutů a dalších odborníků, může být využita jako edukační materiál pro studenty a pro budoucí i stávající rodiče.
Recommended resources HELLBRÜGGE, Theodor. Prvních 365 dní v životě dítěte: psychomotorický vývoj kojence. Praha: Grada, 2010. Sestra. ISBN 978-80-247-3457-6. KOLÁŘ, Pavel. Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2009. ISBN 978-80-7262-657-1. LIEDLOFF, Jean. Koncept kontinua: hledání ztraceného štěstí pro nás i naše děti. Přeložil Bora BERLINGER. Praha: DharmaGaia, 2007. Nová éra. ISBN 978-80-86685-79-3. TURNOVSKÁ, Jana. Šátkování: nosíme své děti v šátku. 1. vyd. Praha: Vodnář, 2009. ISBN 978-80-86226-47-7. VELEMÍNSKÝ, Miloš. Dítě: 3x333 otázek pro dětského lékaře. Praha: Triton, 2007. ISBN 978-80-7254-929-0.
Recommended resources
HELLBRÜGGE, Theodor. Prvních 365 dní v životě dítěte: psychomotorický vývoj kojence. Praha: Grada, 2010. Sestra. ISBN 978-80-247-3457-6. KOLÁŘ, Pavel. Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2009. ISBN 978-80-7262-657-1. LIEDLOFF, Jean. Koncept kontinua: hledání ztraceného štěstí pro nás i naše děti. Přeložil Bora BERLINGER. Praha: DharmaGaia, 2007. Nová éra. ISBN 978-80-86685-79-3. TURNOVSKÁ, Jana. Šátkování: nosíme své děti v šátku. 1. vyd. Praha: Vodnář, 2009. ISBN 978-80-86226-47-7. VELEMÍNSKÝ, Miloš. Dítě: 3x333 otázek pro dětského lékaře. Praha: Triton, 2007. ISBN 978-80-7254-929-0.
Týká se praxe No
Enclosed appendices -
Appendices bound in thesis illustrations, graphs, tables
Taken from the library Yes
Full text of the thesis
Downloadable from here
Appendices
Reviewer's report
Supervisor's report
Defence procedure record -
Defence procedure record file

University

  • About university
  • Management
  • Faculties
  • Other constituent parts
  • University bodies
  • Development
  • Media and PR
  • Official notice board
  • Documents
  • Partners and cooperation
  • Employees
  • Alumni
  • Careers
  • Calendar
  • FAQs
  • ServiceDesk JU
  • Cookies

Admissions

  • Admission procedure
  • Language, preparatory & other courses
  • FAQs
  • Contacts for applicants

Study at USB

  • About studies
  • Student life
  • Services and facilities
  • Degree programmes
  • Double/joint degrees
  • Exchange programmes
  • Language, preparatory & other courses
  • Lifelong learning - general description
  • Summer schools
  • FAQs
  • Contact us

Science and Research

  • Scientific board
  • Honorary doctorates
  • Technology transfer
  • Faculty magazines
  • EURAXESS Service Centre
  • HR AWARD - HRS4R

Login

  • IS/STAG
  • E-learning
  • Office 365+
Logo EU
Sylabus předmětu
Nahrávám / Loading...
Dohledávač
Nahrávám...